iOS 7 Nasıl Olacak?

ios_7

Apple ilk olarak iOS’u 9 Ocak 2007 tarihinde OS X adı altında duyurmuştu.  Şuan da dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi unvanını taşıyor. Geçen sene yayınlanan iOS 6’da birçok eksik bulunuyordu. Kullanıcılar iOS 6 ile Apple’ın mobil yazılımına yenilik gelmemesinden dolayı kızgınlardı. Bu eksiklerin iOS 7 ile kapanacağını düşünüyoruz. İnternette iOS 7 ile dedikodular, ekran görüntüleri dolanmaya başladı. Hem benim aklımdakileri hem de internette dolanan dedikoduları uzun zamandan sonra bir yazıda toparladım.

iOS 7 ile gelmesi beklenen özellikler:

ios_7_concept__dashboard_by_theintenseplayer-d5gzwlt

Küçük pencereler halinde açık kalan uygulamalar: Bu özellik internette en çok dolaşan iOS 7 özelliği. Önemli uygulamalar küçük kareler şeklinde ana menüde açık duruyor. İstenilen zaman kullanıcılar hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar.

Geliştirilmiş bildirim başlığı: Bu özellik ile gelen mesajları, tweetleri veya bildirimleri o uygulamayı açmadan hızlı bir şekilde okuyabiliyorsunuz, cevap yazmak istiyorsanız direk olarak gelen mesajın üstüne tıklayarak yine uygulamayı açmadan mesaj yazabiliyorsunuz.

ios_7_concept__notification_banner_by_theintenseplayer-d5hdac7

Kişiselleştirebilen kısa yol tuşu: Şuan da iOS 6’da var olan özelliğin geliştirilmiş versiyonu. Kameraya hızlı olarak ulaşmanızı sağlayan düğmeyi iOS 7 ile istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. (Twitter, Facebook, ses kayıt, borsa, hava durumu gibi uygulamaların kısa yollarını kilit ekranına atayabilmenize olanak sunuyor.)

Grabber_20Apps_20-_20Copy_20_3__medium

iOS 7 ile ana menüyü değiştirmenize olarak sunan bir başka özelliğin daha gelmesi bekleniyor. Bu özellik ile saat bildiriminin yer aldığı bölüme hava durumu da eklenebilecek.

86LsW

Siri’ye Türkçe Desteği: Apple Store’un Türkiye’ye açılmasına sayılı zaman kaldı. Apple bunla birlikte Siri’ye Türkçe desteğini getirebilir.

hero

NFC destekli Passbook: Yeni iPhone’a ( 5S veya 6) NFC desteği gelmesi bekleniyor. Bununla birlikte Passbook’a NFC optimize edilmesi bekleniyor. Eğer bu özellik gerçekleştirilirse yanımızda kredi kartı veya akıllı kart taşımamıza gerek kalmayacak.

passbook-ios6

iOS’un günümüze kadar ne gibi değişiklikler geçirdiğini merak edenler “iOS Evrimi” başlıklı yazıyı okuyabilirler.

Tagged With: