iOS 7 ve iPhone 4


iPhone 4 ve iOS 7… Tuhaf değil mi? Şuan için iOS 7 çalıştıran en düşük donanımlı iPhone, iPhone 4. Bundan yıllar önce bu cihaz ilk tanıtldığında Steve Jobs ve Apple, cihazdan oldukça umutluydu ve cihazın büyük bir başarı getirmesini bekliyordu.

Apple belki de ilk defa bu denli büyük değişiklikler yapıyordu iPhone’da. Nihayet tıpkı kullanıcının istediği gibi bir telefon sunuyordu Apple kullanıcılarına. Çoklu görev yöneticili, arkaplan kullanmaya izin veren ve cam yüzeyle kaplanan retina ekranlı ilk cihaz olan iPhone 4 ayrıca ilk görüntülü görüşme imkanı sağlayan iPhone olma özelliğini taşıyordu. Evet belki tüm bunlar 2010 için birer devrimdi ama günler geçti artık ve emektâr iPhone 4′ ümüz biraz “kasmaya” mı başladı ne :)

Öncelikle bu kasma olayının olası nedenlerine bir göz gezdirelim.

1- Hepsi Apple’ın Suçu:
Çoğu kullanıcı bunu düşünür ve aslında “kısmen” de olsa haklılar. Apple’ın şuanki tek düşüncesi cebine girecek para olduğu gibi sizi emektâr iPhone’unuzu bıraktırma hatta yeni bir iPhone aldırtma eğiliminde dahi olabilir. Hani bir söz vardır ya: “Apple işte, bu adamı delirtir..” Gerçekten delirtiyor ama değil mi :))

2-Eski Bir Cihaz:
Aslında tüm suçu da Apple’da aramamak gerek. Bir diğer kasma sebebi de telefonumuzun donanımının eski kalması da olabilir. Hele iOS 7 gibi çağın gereksinimlerinde güç kullanan bir işletim sisteminde bu neden daha çok baz alınabilir. Üstüne üstlük tek çekirdekli bir işlemciye sahip olup da iOS 7 ‘yi çalıştıran tek telefon iPhone 4, bunu da unutmamak gerek.

Peki geçelim bunları iPhone 4’teki yavaşlama bu kadar ciddi mi?
Malesef evet. iOS 6.1.3’te yağ gibi akan telefonum iOS 7’de gözle görünür bir yavaşlama gösteriyor. Tabi Apple’ın iOS 7.1 için beta çalışmaları da devam ediyor ve iPhone 4’te bir hız artışı olduğu söyleniyor. Ama benden söylemesi somut bir bilgi gelmedikçe ve elinizden geldikçe iOS 7’den uzak durun.

Peki Hızlandırmanın hiç mi yolu yok?

-Var. Şunları Yapın:

  • Erişebilirlikten Kontrastı Arttırın ve Hareketi Azaltın. Bunları uygularsanız, arkaplandaki uygulamaları da kapatırsanız aşağı yukarı günü kurtarmış oluyorsunuz ve cihazınız az da olsa hızlanır.
  • En azından hafızanızda 1 GB boş alan ayırın ki uygulamalar daha rahat olarak görevlerini yerine getirebilsin.
  • Ayarlar / Genel / Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneğini kapatın. Bu sayede artalanda çalışan uygulamaların veri alışverişini engellemiş olacaksınız ki işlem gücünün bir bölümü az da olsa bu uygulamalar için kullanılıyor.
  • Otomatik Güncellemeleri kapatın. Ayarlar / iTunes & App Store altından bu seçeneği kapatarak sizin belirlediğiniz zamanlarda uygulamaların güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemler aynı zamanda size pil ömründen de kazandıracaktır.
  • Arada sırada da olsa telefonunuzu kapatmak için pilinin bitmesini beklemeyin. En azından birkaç günde bir telefonunuzu kapatıp tekrar açın.

Klavyeyi hızlandırmak için;

Çoğu iOS 7 yüklü iPhone 4 kullanıcısı klavyelerinin eskiden olduğu kadar hızlı veya pratik çalışmadığı konusunda fikir beyan ediyorlar. Bunun önüne geçebilmek için geçici bir yöntem var. Belgeler ve verileri yeniden başlatmak.

Uyarı: Bu işlem var ise klavye kısayollarınızı etkisiz hale getirebilir.

Ayarlar / iCloud / Balgeler ve Veri’ye dokunup Kapalı konuma getirin ve ardından tekrar açın. Bu işlem bazı klavye sorunlarınızı çözecektir.

iTunes Store veya App Store’un yavaşlığı / çökmesi

iTunes veya App Store’un yavaşlığının bir nebze önüne geçebilmek için arada sırada;

Ayarlar / iTunes & App Store adımlarını izleyin ve Apple ID’ye dokunun. Sistemden çıkış yapıp Apple ID ve şifrenizi girerek tekrar giriş yapın. En azından bir süre daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

iOS 7, ilerleyen zamanlarda gelecek güncellemeler ile eski cihazlarda bir miktar daha verimli çalışacaktır ancak kabul etmeliyiz ki artık donanım yetersiz. Bir diğer açıdan bakacak olursak, eğer Apple iOS 7’yi iPhone 4 için yayınlamasaydı, (orjinal iPad’in çok kısa bir süre sonra güncellemelerden mahrum bırakıldığında yaşananları hatırlayın) olacakları düşünmek bile istemiyorum.

İyi Haftasonları :)

Tagged With: ,