iOS 8 Ekran Görüntüleri?

ios8-screen

9to5Mac, Weibo’da “iOS 8 ekran görüntüleri” olarak paylaşılmış üç görüntüye dair bir haber yayınladı. iOS 7’den herhangi bir farkı bulunmayan görüntülerde dikkat çeken tek şey dört yeni uygulama. Sağlık verilerinin (kalori, kalp ritmi, kan basıncı vb) kontrol altında tutulmasına yardımcı ba9a6ff1tw1eedxffsy0dj20hs0vk762olacağına inanılan Healthbook, çeşitli ipuçlarına yer verileceğini düşündüğüm Tips gibi yeni uygulamaların yanında OS X’ten  alışık olduğumuz fotoğraf / belge önizlemeye yarayan Preview ve basit metin düzenleyici TextEdit.

Apple’ın sağlık izleme ve yönetimi konusunda çalışmalar yaptığı biliniyor. Hatta yakın geçmişte kadrosunda sağlık çalışanlarına da yer verdiği dedikoduları dolaşmıştı. Hatta sırf bu yüzden Samsung’un Apple’dan önce yapmış olmak için sağlık ile ilgili yerleşik bir donanım/yazılım kombinasyonu sunacağı söylentilerine şahit olduk.  İşin yazılım cephesi zaten pek çoğunuzun bildiği, App Store’da zilyon adet bulunan sağlık uygulamaları… Donanım olarak ise iPhone 5s, iPad Air ve Retina Ekranlı iPad mini’de bulunan M7 hareket yardımcı işlemcisinin haricinde elimizde pek veri bulunmuyor.

Tips uygulaması konusunda birkaç görüş var ama şimdilik en çok kabul görenler cihaz kullanımı ile alakalı ipuçlarının yer aldığı kişiselleştirilebilir bir uygulama olacağı yönündekiler.

Preview ve TextEdit ise hemen her gün Mac’te kullandığımız küçük ama yardımcı uygulamalar. En azından eposta veya iCloud’daki pek çok belgeyi görüntüleyip kısmen düzenleyebilme imkanının tanınacak olması sevindirici.

Elbette bu varsayımlar, ekran görüntülerinin gerçek olması ile mümkün. Şimdilik ne gerçek  ne de sahte olduğuna dair bir  bilgi bulunmuyor. Tek bildiğimiz, ilk beta sürüm öncesinde – ki bunu yaz aylarından önce beklemiyoruz – bu tip sızıntıların Apple için pek de alışılmış olmadığı. Donanımsal sızıntılar her firmada olduğu gibi dışarıda üretim yaptıran Apple için de alışılmış bir durum fakat yazılımsal olanlar oldukça nadir.

iOS 8’in görsel değişikliklerden çok kullanım kolaylığı veya yeni özellikler getirecek, mevcut hataları düzeltecek bir sistem olacağını tahmin ediyoruz. Bakalım daha neler göreceğiz.

ios-8

Tagged With: , , , ,