iOS 8 Ekran Görüntüleri?

-

ios8-screen

9to5Mac, Weibo’da “iOS 8 ekran görüntüleri” olarak paylaşılmış üç görüntüye dair bir haber yayınladı. iOS 7’den herhangi bir farkı bulunmayan görüntülerde dikkat çeken tek şey dört yeni uygulama. Sağlık verilerinin (kalori, kalp ritmi, kan basıncı vb) kontrol altında tutulmasına yardımcı ba9a6ff1tw1eedxffsy0dj20hs0vk762olacağına inanılan Healthbook, çeşitli ipuçlarına yer verileceğini düşündüğüm Tips gibi yeni uygulamaların yanında OS X’ten  alışık olduğumuz fotoğraf / belge önizlemeye yarayan Preview ve basit metin düzenleyici TextEdit.

Apple’ın sağlık izleme ve yönetimi konusunda çalışmalar yaptığı biliniyor. Hatta yakın geçmişte kadrosunda sağlık çalışanlarına da yer verdiği dedikoduları dolaşmıştı. Hatta sırf bu yüzden Samsung’un Apple’dan önce yapmış olmak için sağlık ile ilgili yerleşik bir donanım/yazılım kombinasyonu sunacağı söylentilerine şahit olduk.  İşin yazılım cephesi zaten pek çoğunuzun bildiği, App Store’da zilyon adet bulunan sağlık uygulamaları… Donanım olarak ise iPhone 5s, iPad Air ve Retina Ekranlı iPad mini’de bulunan M7 hareket yardımcı işlemcisinin haricinde elimizde pek veri bulunmuyor.

Tips uygulaması konusunda birkaç görüş var ama şimdilik en çok kabul görenler cihaz kullanımı ile alakalı ipuçlarının yer aldığı kişiselleştirilebilir bir uygulama olacağı yönündekiler.

Preview ve TextEdit ise hemen her gün Mac’te kullandığımız küçük ama yardımcı uygulamalar. En azından eposta veya iCloud’daki pek çok belgeyi görüntüleyip kısmen düzenleyebilme imkanının tanınacak olması sevindirici.

Elbette bu varsayımlar, ekran görüntülerinin gerçek olması ile mümkün. Şimdilik ne gerçek  ne de sahte olduğuna dair bir  bilgi bulunmuyor. Tek bildiğimiz, ilk beta sürüm öncesinde – ki bunu yaz aylarından önce beklemiyoruz – bu tip sızıntıların Apple için pek de alışılmış olmadığı. Donanımsal sızıntılar her firmada olduğu gibi dışarıda üretim yaptıran Apple için de alışılmış bir durum fakat yazılımsal olanlar oldukça nadir.

iOS 8’in görsel değişikliklerden çok kullanım kolaylığı veya yeni özellikler getirecek, mevcut hataları düzeltecek bir sistem olacağını tahmin ediyoruz. Bakalım daha neler göreceğiz.

ios-8

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

Önceki İçerikJelly Uygulaması
Sonraki İçerikiPhone 6 Konsept Tasarım

7 YORUMLAR

  1. Şahsen küçük birkaç güncelleme daha bekliyorum. 7.1.1, 7.1.2… ve artık nereye kadar uzarsa ancak 7.3’ü görebileceğimize emin değilim. Bir ihtimal 7.2 de göreceğiz fakat artık ciddi bir yenilik beklememek gerekiyor. Sadece hata düzeltimi olacaktır diye tahmin ediyorum.

  2. Aslında 7.1 ile bir çok hata vs. düzeldi performans hız çok iyi 5S kullanıcısı olarak söylüyorum.Ama şu control merkezine altan çıkan sayfaya 3G hücresel veriyi neden koymazlar anllamış değilim kısa yol olarak.Artık onu ios 8 saklıyorlar heralde.Teşekkürler/İyi çalışmalar…

  3. Mehmet CANAC Bey güvenlik amaçlı bir durumdur. Farzedin ki telefonunuz çalındı ve hırsızlar denetim ekranından wifi’yi kapattılar. Peki Hücresel ve 3G’de orada olsaydı. O zaman parola sorulmayan yer olan denetim masasından onu da kapatabilirlerdi ve siz de asla iPhone’umu Bul’dan iPhone’nunuzu bulamazdınız. Saygılar.

    • Orhan Bey yaklaşımınız doğru fakat küçük bir ayrıntı daha var. Uçak modu. Uçak moduna alındığında da aynı sıkıntı söz konusu olacaktır. Bu yüzden en sağlıklısı kilitli ekrandan denetim merkezine erişimi kapatmak. Ayarlar / Denetim Merkezi altında “Kilitli Ekranda Erişim” seçeneğini kapatarak daha iyi bir önlem alınabilir.

  4. Daha da basiti sim kartı çıkartabilmeleri veya telefonu kapatabilmeleri. Şahsen ben 3G’yi ve Hücresel Veriyi kapatmıyorum, onu kıs, bunu kıs yaparak kullanılmıyor bu telefon, 10 dakika pil ömrü tasarrufu yapmak için aç-kapat yapana kadar zaten o kadar vakit gidiyor. Pili olarak zaten 5 saat 3G kullanım bir gün için yeterli bir süre bence.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.