iOS 8 Tanıtıldı

Apple, WWDC 2014 etkinliğinde yeni iOS işletim sistemini tanıttı. Gelen özelliklere kısaca değinmek gerekirse;

continuity_icon_2x

Continuity

Apple, Continuity özelliği ile iPhone veya iPad’inizden Mac’te bıraktığınız işi veya iPhone’ununuzdan gelen çağrıyı Mac ya da iPad üzerinden cevaplayabilmenize olanak sunuyor.

hero_2x

SMS konuşmalarınız iMessage gibi diğer iOS cihazlarınızda da görüntülenebiliyor.

health_icon_2x

Health

health_hero_2x

Piyasadaki birçok üçüncü parti sağlık cihazı ile senkronize olup, bütün toplanan veriler tek bir uygulama üzerinden görüntülenebiliyor.

icloud_drive_icon_2x

iCloud Drive

hero_hero_2x

Google Drive’ın benzeri sayılabilecek iCloud Drive ile bütün dosyalarınızı iCloud’a aktarabiliyor. iOS ve OS X işletim sistemine sahip cihazlarınızın yanında Windows işletim sistemine sahip cihazlarınızda da görüntüleyebiliyorsunuz.

family_sharing_icon_2x

Family Sharing

Gün geçtikçe Apple cihazları daha çok popüler oluyor ve büyük – küçük herkesin elinde, son zamanlarda çocukların yanlışlıkla aldığı uygulama haberleri artmaya başlamıştı ve Apple’da bunun önüne geçmek için iOS 8’e yeni bir önlem ekledi.

hero

Çocuk paralı uygulama indirmek istediği zaman ebeveyininin iOS cihazına giden bildirim sayesinde alınmak istenen uygulamanın onaylanıp indirilebilmesi sağlanıyor.

quicktype_icon_2x

QuickType

hero_image_2x

Android işletim sistemine sahip cihazlardaki gibi iOS 8 ile gelen yeni özellik sayesinde yazmak istediğiniz kelimenin tamamlanmış halini klavyenin üst kısmındaki bölümden seçerek daha çabuk yazmanızı sağlıyor. Ancak bu özellik henüz sınırlı ülkelerde geçerli ve maalesef henüz Türkiye bu listeye dahil değil.

design_icon

Design

hero_2x

Apple’ın WWDC’de tanıttığı ve uzun zamandır istenilen özelliklerin istendiği bölüm…

Bildirim merkezinde yapılan geliştirmeler sayesinde gelen mesaja uygulamaya gitmeden cevap yazıp yollayabiliyorsunuz.

Ekran Resmi 2014-06-02 22.44.21

Mail uygulamasında gelen yenilik ise;  cevap yazdığınız maili alt sekmeye alarak diğer maillerden istediğiniz kısmı kopyalayıp yazdığınız maile ekleyerek kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz veya gelen kutusundaki maillerinizi kısa yol sayesinde silip – işaretleyebiliyorsunuz.

messages_icon_2x

Messages

hero_image_2x

iMessage bugünden itibaren WhatsApp’ın yerini alacak durumda. Sesli mesaj gibi birçok özellik barındırıyor.

iOS 8 ile ilgili detaylı incelemeye yakın zamanda Elma Dergisi’nden ulaşabilirsiniz.

 

Tagged With: