iOS 8’den memnun musunuz?

-

iPhone 6

Hani bir algı vardır; bir şeye zamanla alıştıktan sonra onun hakkında tarafsız düşünemez ve o şey hakkında iyi ya da kötü yorumlarınız değişir.

Uzun bir beta sürecinden sonra nihayet iOS 8 yayınlandı. İlk olarak WWDC14 geliştiriciler konferansında görücüye çıkan iOS 8, bir önceki sürümün aksine tasarımdan çok özellik ağırlıklı oldu ve bu sefer geliştiriciler için de çok sayıda yenilik getirtildi. Tek başına Swift kodlama dilini bile saysak yeter de artar bile diyebiliriz. Tabi o gün itibariyle yayınlanan ilk beta sürümünden beri çok kez iOS 7 ve beta sürüm arasında geçiş yaptık ve bazı şeylere alıştık. Haliyle yukarıda ki durum bizim için de gerçekleşti ve iOS 8’in olumsuz yönlerini pek göremez olduk. Olumlu özelliklere ise hemen alıştık. Onun için birde sizlerin yorumunu alalım istedik.

Merak ettiklerimizi sıralayacak olursak; iOS 8’i cihazınıza kurdunuz mu? Daha önce hiç iOS 8’in beta sürümlerinden birisini kullandınız mı? Kurduysanız, yeni bir iOS 8 kullanıcısı olarak neler hissediyorsunuz? Memnuniyet seviyeniz ne düzeyde? Cihazınızda performans sıkıntısı veya performans artışı yaşıyor musunuz? Cihazınızın pil ömrü nasıl? Ve son bir soru, iOS 8’de ne sıklıkla bug’lara denk geliyorsunuz?

Eğer aklınıza takılan veya bahsetmek istediğiniz herhangi bir şey olursa yorum yaparak bizimle paylaşmanızdan memnuniyet duyacağız. Aşağıdaki yorumlar bölümünde, sahip olduğunuz cihazın modeli ile birlikte iOS 8 hakkındaki deneyimlerinizi bizimle ve tüm kullanıcılarımız ile paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

15 YORUMLAR

 1. yükledim. çok bir sorun yok. ama evet arada buglarla karşılaşıyorum. ama çok büyük bir sorun değil. performans konusund çok büyük bir değişiklik yok. hatta ios 7’nin biraz daha stabil ve akışkan olduğunu söyleyebilirim. mesela kontrol panelini pek sevmedim. tasarımsal olarak alışabilirim ama animasyonu çok kötü. arada bir lagged yapıyor. önceki kontrol paneli şıp diye yukarı çıkıyordu. aynı şey bildirim merkezi içinde geçerli. geçişlerde değil ama aşağı doğru sürüklerken çok çok az bir takılmalar oluyor. önceki biraz daha smooth dediğimiz tabirden. onun dışında health ve birkaç eklentiler işimi kolaylaştırıyor bu yüzdendir ki geri ios 7’ye dönmedim. ancak spotlight araması eskisi gibi bir değişklik yok. bazı ufak hatalar sonraki güncellemede giderilir. ama ios 7.1.2 daha kararlı . şarz konusunda daha düşük diyorlar ama emin değilim.

 2. ilk betalardan bu yana yosemite ve ios 8 kullanıyorum. beta 5 ile birlikte işler yoluna girmişti. tam sürüm gelince de bir sorun görmedim. Ancak yosemite üzerinde icloud drive klasörüne attığım resimleri hala ios 8 aygıtlarımda göremiyorum.

  çok şey beklediğimiz sağlık uygulaması kapsamlı olmasına rağmen on veri aktaracak bir sürü alete ihtiyaç var. aksi taktirde adımsayardan öteye geçemiyor.

 3. Önceden hiç iOS 8 beta kullanmamış biri olarak yorum yapayım. iPhone 5 kullanıcısıyım. Alttaki control menüsünün tasarımı hiç hoşuma gitmedi. iOS 7’ye oranla daha sevimsiz geliyorlar gözüme. Onun haricinde ilk yüklediğimde bariz bazı takılmalar yaşadım. Şuan pek sorun yok gibi ama o en başta yaşadığım bug’lardan mı bilinmez itici gelmeye başladı iOS 8. Zamanla yayınlanacak olan güncellemeler ile bu hatalar ortadan kalkacaktır zaten. Yosemite’e de beta sürüm dolayısıyla hiç bulaşmadım. Kararlı hale geldiği vakit ancak onu da kurup iOS ve OS X arasındaki uyuma bakabileceğim.

 4. IPhone 5s cıhazıma kurulum yaptım. (Genel olarak sevdim :)

  Sevdiğim yönleri;
  mesejlara hızlı yanıt verebilmek,
  e-posta cevaplamada ki yenilik hoş olmuş.

  Sevmediğim yönleri;
  hücresel veride sadece 3G seçeneği.
  Son aramalar ve Hızlı aramalar iyi düşünülmüş ancak iphone ların en çok sıkıntılı olduğu home tuşuna atanması

 5. Gayet stabil. Telefonum iPhone 4s. iPhone 4 ‘lerin iOS 7 ‘deki gibi durum söz konusu değil iPhone 4s’te. Ayrıca Ömer arkadaşımıza katılmıyorum. Hücresel veride ayrıca 3G/2G aç-kapa seçenekleri mevcut.

 6. ios8’i genel olarak çok sevdim. sadece 8’e geçtikten sonra bir programım açılmıyor. onun dışında birde alttan çıkan kontrol menüsünü itici buldum. bunun dışında “Dünyanın gelmiş geçmiş EN İYİ iOS SÜRÜMÜ OLMUŞ! TEBRİKLER APPLE ÇALIŞANLARI!

 7. sevgili dostlar ben iphone 5 kullanıcısı ve ios 6 taraftarıyım lakin ios7 kullanıyorum. 8e hemen geçmek istemiyorum bir kaç sürüm daha yayınlandıktan sonra geçmek istiyorum. Nedeni hem bütün programlar uyumlu hale gelir o zamana dek hemde küçük hatalar giderilir..
  Sormak istediğimde bir iki soru var sevgili dostlar;

  Telefonum jailbreak’li.. Direk ios8 yüklesem Jb’den eser kalmaz peki kalıntıları olur mu ? sizce cihazı sıfırlayıp mı yükleme yapmalıyım ?

  Auarlar/genel/yazılım güncelleme dediğimde ise denetleniyor yazısı uzun süre bekliyor.. Sorun nedir dostlar illa itünesden mi yüklemem gerekecek bu ios8 i ? teşekkür ederim.

 8. Safa bey; ilk olarak cihazınıza jailbreak yapıldığında iOS sistem dosyalarının bir kısmı değiştirildiği için cihaz üzerinden güncelleme yapamamanız gayet normaldir. Hatta güncellemenin cihazda gözükmemesi için bazı jailbreak eklentileri bile vardır. Cihazınızı zaten tek seçeneğiniz olan iTunes üzerinden güncellediğiniz takdirde bütün sistem dosyaları silinip baştan yükleneceği için jailbreak’ten eser kalmayacaktır. Fakat kullanıcı verilerinin depolandığı bölüm bu işlem esnasında silinmemektedir. Bu bölümde herhangi bir jailbreak dosyası depolanmış olabilir. Bu jailbreakle ilgili dosya kalıntıları cihazınıza zarar vermemekle birlikte cihazın hafızasında gereksiz yer harcayabilir. Çok ihtiyaç olmamasına rağmen temiz kurulum yapmanız bence yararlı olacaktır.

 9. Videolar sen istesen de istemsen de ekranı döndürdüyünde tam olarak genişliyor böylece altyazıları görünmüyor.Eski versiyonda ekrana iki defa tıklardığında büyüyordu ama şimdi kendiliğinden büyüyor.Bunu nasıl çöze bilirim?

 10. IOS 8 i cumartesi günü iphone 5 telefonuma yükledim ve tüm hafatasonu test etme imkanım oldu. Genel olarak çon önemli bir sorunlua karşılaşmadım. Karşılaştıklarımda güncellemeyle çözülebilecek şeyler.

  -IOS 7 de gelen aramayı meşgule atınca ekrandaki bildirim gidiyordu. Bu sorunu 8 de çözmüşler. Bakmak istemediğim bir çağrıyı meşgule attığımda, müsait ounca tekrar ekranda görüp hatırlatyabiliyorum. IOS 7 de bu büyük bir eksiklikti, zira ben meşgule attığım çağrıları tekrar hatırlamakta sorun çekiyorum :) Ama aşırı bir yavaşlık sözkonusu. Gelen çağrıyı meşgule atıp benim aramam gerektiği durumlarda, takribi 1-1,5sn kadar donmuş gibi bekliyor cihaz. Çoğu kez test ettim hepsinde durum aynı.

  -IOS 8 den beklenen sağlık bölümü adımsayardan öteye geçemeyecek gibi. Ek donanımlar gerektiriyor.

  -Kontrol panelinin sadece zemininde değişiklik var, zamanla alışılabilir.

  -3G / EDGE geçişi 3G / LTE olarak değiştirilmiş. Hem evimde hemde işyerimde şebeke çekim sıkıntısı olmadığı için benim için çok problem değil bu. Ama şehirlerarası yollarda yada sinyal seviyesinin düşük olduğu bölgelerde bulunan kullanıcılar için fuzuli batarya sarfiyatı demek bu. Operatörlerin çözeceği söyleniyor ama bence sıkıntılı bir durum değil.

  -Pil durumda olumsuz birşey gözlemlemedim. IOS 7 ile fark yok diyebilirim.

  -Genel olarak baakcak olursak IOS 7, IOS 8 stabilite olarak aynı, fakaat akıcılık dersenzi kesinlikle 7 derim. Örnek verecek olursam cihaza ilk müdahalenizde 8 bariz kasılıyor ve tıkanmalar oluyor. Mesela şifre girip hemen birşeyler yapmak istemeniz, mesaj gelince kilit ekranında mesajı sürükleyerek girmek istemeniz, gelen aramayı meşgule atmak istemeniz… vb. ilk müdahale durumlarında IOS 8 akıcılığı bariz kötü durumda. Ama bu tıkanmalar android kullanıcılarının farkına varmayacağı boyutta :) Yani bir android kullanıcısının eline verin sorunsuz der. Apple kullanan birisi de bariz farkeder bu olayı.

  Sonuç olarak Apple ın beni bu denli mükemmele alıştırması durumunda IOS 8 tam not alamadı benden. Yüklemek isteyen arkadaşlara kesinlikle bir sonraki sürümü beklemelerini ve 7 kullanmaya devam etmelerini tavsiye ediyorum. Zira benim beklentimi karşılamadı.

 11. iphone 4 s kullanıcısıyım ios 8 geldi bizim 4ler bitti… telefonumun kaplumbagadan hiç bi farkı kalmadı.. cok yavaş ya bu nedir acilen bi iyileştirme geitirilmelidir. yoksa bu telefon bu şekil kullanılmaz. internette takılıyo oyunlara girmez oldu cok yavaşladı çokkkkk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.