iOS 9.1 Touch ID Hatası

iOS 9.1 sürümünün ardından bazı iPhone kullanıcılarının Touch ID ile sorunlar yaşamaya başladığına dair haberler artmaya başladı.

Kullanıcılar, iOS 9.1 yüklü cihazlarda Touch ID’nin yavaş çalışması veya bazen hiç çalışmadığını rapor ediyorlar. Genellikle karşılaşılan sorunlar birbirine benzer. Touch ID tanımlı parmak izini kabul etmiyor ve şifre istiyor.

touchid_heroBu durumda parmak izlerini silip yeniden tanımlamak, cihazı kapatıp açmak, hard reset (10 saniye boyunca home ve power tuşlarına basıp basılı tutarak) veya fabrika ayarlarına dönüş dahi işe yaramıyor.

Apple geçen yıl iOS 8.0.1 güncellemesinde benzer sorunlar ile karşılaşınca vakit kaybetmeden güncellemeyi geri çekmişti. Bu kez problemin ortaya çıkması zaman aldı. Bazen hiç sorun yokmuş gibi çalışması da bunun en önemli sebebi olsa gerek.

Apple’ın destek forumlarında da oldukça fazla sayıda kullanıcının benzer sorunlardan dert yanması muhtemelen çoktan duyuldu ve şu an beta olarak sadece geliştiricilere açık iOS 9.2 sürümünde bu sorundan bahseden yok gibi.

İlk güncelleme ile Apple’ın sorunu gidereceği veya takvim dışında iOS 9.1.1 gibi küçük bir güncelleme ile sorunu çözeceği tahmin ediliyor.

Tagged With: , , , , , ,