iOS 9 Düşük Güç Modu’nun Performans Etkileri

Apple, iOS 9 ile birlikte “Düşük Güç Modu” adlı bir özelliği daha akıllı cihazlara ekleyecek. Bu özelliğe Elma Dergisi Gözüyle iOS 9’un İlk İzlenimleri başlıklı yazıda da değinmiştim.

Düşük güç modunun cihazın arka plan aktivitelerini azalttığı, işlemci gücünden hareketli duvar kağıtlarına kadar bazı enerji tüketen kaynakları kıstığını biliyoruz. Cihazın kullanımını neredeyse hiç etkilemeyen bu özellik 1-3 saat fazladan kullanım imkanı sunacak.

Bu mod açık ve kapalıyken yapılan Geekbench3  testleri, cihazın CPU performansını gözler önüne seriyor. Ekran Resmi 2015-06-26 15.22.31

Düşük güç modu kapalıyken tek çekirdekte 1606, çoklu çekirdek testinde ise 2891 Geekbench skoru yakalayan iPhone 6 Plus, düşük güç modu açık olduğunda tek çekirdekte 1019, çoklu çekirdekte ise 1751 puan alıyor. Bu modun ana ekrandayken açık olduğunu sarı pil simgesinden anlayabiliyoruz.

Şahsen ilk beta testlerinde ciddi pil tüketimi olduğu için konuşmak istemedim ancak ilk sürümdeki tüketimde dahi düşük güç modu işe yarıyordu. Performans düşüşünü iPhone 6 ile pek hissetmedim dersem yalan olmaz. iPad 3 ile de ciddi bir düşüş yaşamadım diyeceğim ancak cihaz artık pek hızlı sayılmayacağı için biraz daha objektif olmak amaçlı son sürümü beklemekte fayda var.

iOS 9 şu an sadece geliştiriciler için indirmeye açık. Yakında halka açık beta sürümleri de yayınlanmaya başlayacak olan sistem önümüzdeki sonbahar aylarında nihai kullanıcılar ile buluşacak.

Tagged With: , , , ,