iOS 9 Kararlılık İle Süslenip Gelecek

-

Uzun süredir Apple ürünleri kullanan ben ve benim gibi pek çok kişinin son bir iki yıldır ortak bir sıkıntısı var. Kararlılık. Hani Apple ürünleri dünyanın en iyi işletim sistemlerini kullanıyordu? Microsoft veya Google taraftarlarının ağızlarının suyu akmaya başlamadan önce bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Bana göre OS X’in veya iOS’un son iki senedir çıkan sürümleri, hala en kararlı Windows veya Android sürümünden en az yüz kez daha kararlıdır.

Peki nereden çıktı şimdi bu sıkıntı? iOS 6 ve OS X 10.6 Snow Leopard sürümlerinden sonra daha az mutluyuz. Apple özellikle OS X 10.8 ‘den sonra iyice yeni özelliklere yoğunlaştı ve yenilikler OS X 10.10 Yosemite ile zirve yaptı. Ancak bir şeyi unuttular;

Biz sistemin kararlı çalışmasını, yeni özelliklere tercih ettiğimiz için Mac kullanıyoruz.

iOS için de durum benzer. iOS 7 ile sadece yapısal değil görsel olarak da büyük bir değişiklik yaşadık. iOS 8 ile pek çok yeni özellikler geldi ancak son kullanıcılara sunulan nihai sürüm bile sanki beta sürecinden kalma gibiydi. Bu yazıyı yazdığım an 8.1.3 sürümünü kullanıyorum ve hiç de memnun olduğumu söyleyemeyeceğim. Hala saçma sapan hatalar ile dolu.

Bu hataları muhtemelen sıradan bir Android kullanıcısı hata olarak bile görmüyordur ancak bir iOS kullanıcısı için can sıkıcı şeyler.

iphone 6 ios 8

Neyse ki içeriden iyi haberler var. Apple, Mac’ler için OS X Snow Leopard’ın efsane olmuş kararlılığını, iPad, iPod touch ve iPhone cihazlar için iOS 9 ile geri getirmeye karar vermiş gibi görünüyor.

Yeni mobil işletim sisteminin kod adının Stowe (Vermont’da bir kayak kasabası) olduğu bilgisi, ulaşan son söylentilerin ilki. Bilgi sızdıran kaynaklara göre iOS 9 mühendisleri; hataların düzeltimine, kararlılığı iyileştirmeye ve performansı artırmaya yönelmişler. Bir başka bilgi ise işletim sisteminin boyutlarını yönetilebilir kılmak ile ilgili çalışmaları işaret ediyor. Söylenilenlere göre Apple özellikle 16GB hafızaya sahip milyonlarca cihaz sahibinin yaşadığı güncelleme sorunlarına kalıcı çözümler arıyor. Güncelleme dosyalarının boyutları son zamanlarda öyle çok artmıştı ki, özellikle en küçük hafıza seçeneğine sahip cihaz kullanıcıları, havadan güncelleme yapmak yerine eskiden olduğu gibi kablo ile iTunes üzerinden sistemlerini güncellemek zorunda kalıyorlardı.

iOS 9’u destekleyecek olan cihazlar konusunda ise kesin bir bilgi bulunmuyor. Eğer Apple sadece 64-bit A7, A8 ve gelecek yıl için A9 işlemci ile çalışacak cihazlara destek verecek olursa yazılım geliştiriciler için işler oldukça kolaylaşacak fakat pek çok kullanıcı yeni özelliklerden mahrum bırakılmış olacak.

iOS 9 genel olarak bir yazılım iyileştirme güncellemesi olacak diye düşünüyorum ancak bu durumun kafanızda “yeni sistemin sıfır yenilik ile geleceği” şeklinde yanlış bir fikir oluşturmasını da istemiyorum. Apple bildiğimiz kadarıyla uzun süredir kapalı mekan haritalandırması ve toplu taşımacılık özellikleri üzerinde çalışıyor. Haliyle “Harita” gibi yerleşik uygulamaların da kendi içlerinde yeni özellikler ile gelmesini bekliyoruz.

Her yeni iOS güncellemesinde beklediğim Türkçe Siri’den hala ses yok. Özellikler açıklanırken yılbaşı piyangosu çekilişini ekran başında elinde bilet ile bekleyenler gibiyim. Umarım artık bu sürümde yerleşik İngilizce klavyedeki özelliklerin ve Siri’nin Türkçe desteğini görürüz.

iOS 9, önümüzdeki yaz aylarından birinde (muhtemelen Haziran) gerçekleşecek olan WWDC 2015 konferansında tanıtılacak ve ilk beta sürümü yayınlanacak. Yeni mobil işletim sisteminin son kullanıcılar ile buluşması ise 2015 sonbaharını bulacak.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz.

  “Biz sistemin kararlı çalışmasını, yeni özelliklere tercih ettiğimiz için Mac kullanıyoruz.”

  bu cümle tam yerinde bir cümle olmuş.

  Ayrıca,

  “Bana göre OS X’in veya iOS’un son iki senedir çıkan sürümleri, hala en kararlı Windows veya Android sürümünden en az yüz kez daha kararlıdır.”

  bu cümleyi de başkalarına kabullendirmek zor ama gerçek bu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.