iOS 9 Kararlılık İle Süslenip Gelecek

-

Uzun süredir Apple ürünleri kullanan ben ve benim gibi pek çok kişinin son bir iki yıldır ortak bir sıkıntısı var. Kararlılık. Hani Apple ürünleri dünyanın en iyi işletim sistemlerini kullanıyordu? Microsoft veya Google taraftarlarının ağızlarının suyu akmaya başlamadan önce bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Bana göre OS X’in veya iOS’un son iki senedir çıkan sürümleri, hala en kararlı Windows veya Android sürümünden en az yüz kez daha kararlıdır.

Peki nereden çıktı şimdi bu sıkıntı? iOS 6 ve OS X 10.6 Snow Leopard sürümlerinden sonra daha az mutluyuz. Apple özellikle OS X 10.8 ‘den sonra iyice yeni özelliklere yoğunlaştı ve yenilikler OS X 10.10 Yosemite ile zirve yaptı. Ancak bir şeyi unuttular;

Biz sistemin kararlı çalışmasını, yeni özelliklere tercih ettiğimiz için Mac kullanıyoruz.

iOS için de durum benzer. iOS 7 ile sadece yapısal değil görsel olarak da büyük bir değişiklik yaşadık. iOS 8 ile pek çok yeni özellikler geldi ancak son kullanıcılara sunulan nihai sürüm bile sanki beta sürecinden kalma gibiydi. Bu yazıyı yazdığım an 8.1.3 sürümünü kullanıyorum ve hiç de memnun olduğumu söyleyemeyeceğim. Hala saçma sapan hatalar ile dolu.

Bu hataları muhtemelen sıradan bir Android kullanıcısı hata olarak bile görmüyordur ancak bir iOS kullanıcısı için can sıkıcı şeyler.

iphone 6 ios 8

Neyse ki içeriden iyi haberler var. Apple, Mac’ler için OS X Snow Leopard’ın efsane olmuş kararlılığını, iPad, iPod touch ve iPhone cihazlar için iOS 9 ile geri getirmeye karar vermiş gibi görünüyor.

Yeni mobil işletim sisteminin kod adının Stowe (Vermont’da bir kayak kasabası) olduğu bilgisi, ulaşan son söylentilerin ilki. Bilgi sızdıran kaynaklara göre iOS 9 mühendisleri; hataların düzeltimine, kararlılığı iyileştirmeye ve performansı artırmaya yönelmişler. Bir başka bilgi ise işletim sisteminin boyutlarını yönetilebilir kılmak ile ilgili çalışmaları işaret ediyor. Söylenilenlere göre Apple özellikle 16GB hafızaya sahip milyonlarca cihaz sahibinin yaşadığı güncelleme sorunlarına kalıcı çözümler arıyor. Güncelleme dosyalarının boyutları son zamanlarda öyle çok artmıştı ki, özellikle en küçük hafıza seçeneğine sahip cihaz kullanıcıları, havadan güncelleme yapmak yerine eskiden olduğu gibi kablo ile iTunes üzerinden sistemlerini güncellemek zorunda kalıyorlardı.

iOS 9’u destekleyecek olan cihazlar konusunda ise kesin bir bilgi bulunmuyor. Eğer Apple sadece 64-bit A7, A8 ve gelecek yıl için A9 işlemci ile çalışacak cihazlara destek verecek olursa yazılım geliştiriciler için işler oldukça kolaylaşacak fakat pek çok kullanıcı yeni özelliklerden mahrum bırakılmış olacak.

iOS 9 genel olarak bir yazılım iyileştirme güncellemesi olacak diye düşünüyorum ancak bu durumun kafanızda “yeni sistemin sıfır yenilik ile geleceği” şeklinde yanlış bir fikir oluşturmasını da istemiyorum. Apple bildiğimiz kadarıyla uzun süredir kapalı mekan haritalandırması ve toplu taşımacılık özellikleri üzerinde çalışıyor. Haliyle “Harita” gibi yerleşik uygulamaların da kendi içlerinde yeni özellikler ile gelmesini bekliyoruz.

Her yeni iOS güncellemesinde beklediğim Türkçe Siri’den hala ses yok. Özellikler açıklanırken yılbaşı piyangosu çekilişini ekran başında elinde bilet ile bekleyenler gibiyim. Umarım artık bu sürümde yerleşik İngilizce klavyedeki özelliklerin ve Siri’nin Türkçe desteğini görürüz.

iOS 9, önümüzdeki yaz aylarından birinde (muhtemelen Haziran) gerçekleşecek olan WWDC 2015 konferansında tanıtılacak ve ilk beta sürümü yayınlanacak. Yeni mobil işletim sisteminin son kullanıcılar ile buluşması ise 2015 sonbaharını bulacak.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz.

  “Biz sistemin kararlı çalışmasını, yeni özelliklere tercih ettiğimiz için Mac kullanıyoruz.”

  bu cümle tam yerinde bir cümle olmuş.

  Ayrıca,

  “Bana göre OS X’in veya iOS’un son iki senedir çıkan sürümleri, hala en kararlı Windows veya Android sürümünden en az yüz kez daha kararlıdır.”

  bu cümleyi de başkalarına kabullendirmek zor ama gerçek bu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.