iOS Lisans ve Şartları

-

Aranızda herhangi bir güncelleme öncesinde, şartlarda bir degisiklik olması durumunda karşımıza çıkan bu lisans sözleşmesi ve şartlarıni daha önce okuyan oldu mu? Gerçi oldukça rahatsız edici ama bir o kadar da komik olan Southpark bölümü HumancentiPad aklıma geliyor. Bölümü izleyenler, bu şartları okumayanların başına neler geldigini bilirler :)

Bu kadar uzun bir metni okumaya zaman ayırabilen olur mu bilmem ama merak edip okumak isteyen ve her seferinde uygun zaman olmadığı için es geçenler için bugünkü güncelleme öncesi yayınlanan şartları paylaşayım dedim. Bakın neler demiş Apple;

TÜRKÇE

ÖNEMLİ: iPHONE’UNUZU, iPAD’İNİZİ VEYA iPOD TOUCH’INIZI (“iOS AYGITINIZI”) KULLANDIĞINIZ TAKDİRDE AŞAĞIDAKİ APPLE VE ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN ŞARTLARI İLE BAĞLI OLMAYI KABUL ETMEKTESİNİZ:

A. APPLE iOS YAZILIM LİSANS SÖZLEŞMESİ
B. APPLE’IN BİLDİRİMLERİ
C. GOOGLE HARİTALARI HÜKÜM VE ŞARTLARI
D. YOUTUBE HÜKÜM VE ŞARTLARI

APPLE INC.
iOS YAZILIM LİSANS SÖZLEŞMESİ
(Tek Kullanım Lisansı)

iOS AYGITINIZI KULLANMADAN VEYA BU LİSANSA EŞLİK EDEN YAZILIM GÜNCELLEMESİNİ İNDİRMEDEN ÖNCE LÜTFEN BU YAZILIM LİSANS SÖZLEŞMESİNİ (“LİSANS”) DİKKATLE OKUYUNUZ. iOS AYGITINIZI KULLANARAK VEYA YAZILIM GÜNCELLEMESİNİ İNDİREREK, UYGULANABİLDİĞİ ÖLÇÜDE BU LİSANSIN ŞARTLARI İLE BAĞLI OLMAYI KABUL ETMEKTESİNİZ. BU LİSANSIN ŞARTLARINI KABUL ETMEMEKTE İSENİZ, iOS AYGITINI KULLANMAYINIZ VEYA YAZILIM GÜNCELLEMESİNİ İNDİRMEYİNİZ.

YAKIN ZAMANDA BİR iOS AYGITI SATIN ALDIYSANIZ VE LİSANSIN ŞARTLARINI KABUL ETMEMEKTE İSENİZ , YAPTIĞINIZ ÖDEMEYİ GERİ ALMAK ÜZERE, iOS AYGITINI, ŞU ADRESTE BULUNAN APPLE İADE KURALLARINA GÖRE (http://www.apple.com/legal/sales_policies), İADE SÜRESİ İÇİNDE, ALDIĞINIZ APPLE STORE’A VEYA YETKİLİ DİSTRİBÜTÖRE İADE EDEBİLİRSİNİZ.

1. Genel Olarak.
(a) Salt okunur bellek veya başka bir ortam veya biçimde Apple tarafından sağlanan özellik iyileştirmeleri, yazılım güncellemeleri veya sistem geri yükleme yazılımları ile (“iOS Yazılım Güncellemeleri”) güncellenmiş veya değiştirilmiş olarak, iOS Aygıtınızla birlikte verilen (Boot ROM kodu ve diğer gömülü yazılımlar da dahil olmak üzere) yazılımlar, belgeler, arayüzler, içerikler, fontlar ve her türlü veriler (“Orijinal iOS Yazılımı”), (Orijinal iOS Yazılımları ve iOS Yazılım Güncellemeleri hep birlikte “iOS Yazılımları” olarak adlandırılır) size satılmamış olup, bunlar Apple Inc. (“Apple”) tarafından yalnızca İşbu Lisansın şartlarına göre kullanılmak üzere size lisanslanmıştır. Apple ve Apple’a lisans verenler, iOS Yazılımının mülkiyetini ellerinde tutmakta ve size açıkça verilmeyen tüm hakları saklı tutmaktadır.

(b) Apple, kendi takdirine bağlı olarak, gelecekte iOS Aygıtınız için iOS Yazılım Güncellemeleri yayımlayabilir. iOS Yazılım Güncellemeleri çıktığında, var olan tüm yazılım özelliklerini veya Apple’ın daha yeni veya diğer iOS Aygıtları modelleri için yayımladığı yeni özellikleri içermek zorunda değildir. Apple tarafından sağlanan iOS Yazılım Güncellemesine, hükümleri uygulanacak ayrı bir lisans eşlik etmediği sürece, İşbu Lisans hükümleri orijinal iOS Yazılımı ürününün yerini alan ve/veya onu destekleyen iOS Yazılım Güncellemelerine de uygulanır.

2. İzin Verilen Lisans Kullanımları ve Kısıtlamalar.
(a) İşbu Lisansın hüküm ve şartlarına tabi olmak üzere, iOS Yazılımını tek bir Apple marka iOS Aygıtı üzerinde kullanmanız için size sınırlı ve münhasır olmayan bir lisans verilmektedir. Aşağıdaki 2(b) bölümünde izin verilmesi dışında ve sizinle Apple arasındaki ayrı bir sözleşmede izin verilmediği sürece; İşbu Lisans, iOS Yazılımının aynı anda birden fazla Apple markalı iOS Aygıtında bulunmasına izin vermemekte olup iOS Yazılımını aynı anda birden fazla aygıt tarafından kullanılabilen bir ağ üzerinde dağıtamaz veya hazır bulunduramazsınız. İşbu Lisans, Apple’ın mülkiyetindeki arayüzleri ve diğer fikri mülkiyet haklarını, iOS Aygıtları ile kullanılmak üzere, üçüncü kişi aygıtların ve aksesuarlarının veya üçüncü kişi yazılım uygulamalarının tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi, lisansının verilmesi veya dağıtılması için kullanma hakkını size vermez. Bu hakların bazıları Apple’ın başka lisansları altında bulunmaktadır. iOS Aygıtları için üçüncü kişi aygıt ve aksesuarlarının geliştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen madeforipod@apple.com adresine e-posta gönderiniz. iOS Aygıtları için yazılım uygulamalarının geliştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen devprograms@apple.com adresine e-posta gönderiniz.

(b) İşbu Lisansın hüküm ve şartlarına tabi olmak üzere, sahip olduğunuz veya kullandığınız herhangi bir iOS Aygıtındaki yazılımları güncellemek veya geri yüklemek için, Apple’ın iOS Aygıtı modelinize uygun yüklemeler için hazır bulundurabileceği iOS Yazılım Güncellemelerini indirmeniz için size sınırlı ve münhasır olmayan bir lisans verilmektedir. İşbu Lisans, kullanmadığınız veya sahip olmadığınız iOS Aygıtlarını güncellemeye veya geri yüklemeye izin vermemektedir ve iOS Yazılım Güncellemelerini, birden fazla aygıt veya bilgisayar tarafından aynı anda kullanılabilecekleri bir ağ üzerinden dağıtamaz veya hazır bulunduramazsınız. iOS Yazılım Güncellemesini bilgisayarınıza indirirseniz, iOS Yazılım Güncellemelerinin bir kopyasını, yedek kopyanın orijinalindeki tüm telif haklarını ve diğer mülkiyet kayıtlarını içermesi şartıyla ve yalnızca yedekleme amacıyla bilgisayarınızda, makine tarafından okunabilir biçimde saklayabilirsiniz.

(c) (İşbu Lisansta açıkça izin verilen haller dışında) iOS Yazılımını veya iOS Yazılımı tarafından verilen diğer hizmetleri veya bunların herhangi bir kısmını (aşağıdaki kısıtlamanın yürürlükteki kanunlar tarafından yasaklandığı haller dışında ve yasaklandığı veya iOS Yazılımındaki açık kaynaklı bileşenlerin kullanımını düzenleyen lisanslama şartlarının izin verdiği ölçüde) kopyalayamaz, kaynak koda dönüştüremez, tersine mühendislik yapamaz, parçalarına ayıramaz, kaynak kodunu türetmeyi deneyemez, şifresini çözemez, üzerinde değişiklik yapamaz veya türetilmiş çalışmalar oluşturamazsınız ve bunları yapmayacağınızı veya başkalarının bunları yapmasına imkan sağlamayacağınızı kabul etmektesiniz. Bunları yapmaya yönelik her türlü girişim Apple’ın ve iOS Yazılımının lisans sahiplerinin haklarının ihlalidir.

(d) iOS Aygıtınıza herhangi bir şey yüklediğinizde dijital bir kopya yaratmaktasınız. Kimi ülke kanunları uyarınca, hak sahibi tarafından önceden izin alınmaksızın dijital kopya yaratmak yasadışı olarak kabul edilmektedir. iOS Yazılımı, herhangi bir telif hakkı ile korunmayan, telif hakkına sizin sahip olduğunuz veya kopyalamaya yetkili olduğunuz veya yasal olarak izinli olduğunuz materyallerle sınırlı olduğu ölçüde kopyalama için kullanılabilir.

(e) iOS Yazılımını ve Hizmetlerini (aşağıdaki 5. Bölümde tanımlandığı şekilde), yaşadığınız veya iOS Yazılımını ve Hizmetlerini indirdiğiniz veya kullandığınız ülkenin ya da bölgenin yerel kanunları da dahil olmak üzere uygulanan tüm kanunlara uygun bir şekilde kullanacağınızı kabul etmektesiniz.

(f) iOS Yazılımının belirli özelliklerinin ve belirli Hizmetlerinin kullanımı ve bu özelliklere ve hizmetlere erişim için (5. Bölümde tanımlandığı şekilde), Apple Kimliği olarak bilinen benzersiz bir kullanıcı adı ve parola birleşimine başvuruda bulunmanız gerekebilir. Buna ek olarak, iOS Yazılımının birçok özelliğinin ve Hizmetlerinin veri aktarımında bulunabileceğini ve veri planınızdan ücret alınmasına neden olabileceğini ve alınan bu tür ücretlerden sizin sorumlu olacağınızı kabul etmektesiniz. Daha fazla bilgi için, lütfen iOS Aygıtınız için olan Kullanma Kılavuzu’na danışın.

3. Devir. iOS Yazılımını kiralayamaz, kiraya veremez, ödünç veremez, satamaz, yeniden dağıtamaz veya alt lisansını veremezsiniz. Bununla birlikte iOS Yazılımınızın tüm lisans haklarını iOS Aygıtınızın mülkiyetinin devriyle bağlantılı olarak bir defaya mahsus olmak üzere şu şartlarla devredebilirsiniz: (a) devir, tüm bileşen parçaları, orijinal araçları, basılı materyalleri ve İşbu Lisans dahil, iOS Aygıtınızı ve tüm iOS Yazılımlarını içermelidir; (b) iOS Yazılımının, bilgisayar veya başka bir depolama aygıtında depolanan kopyaları da dahil olmak üzere, tamamen veya kısmen hiçbir kopyasını elinizde tutamazsınız ve (c) iOS Yazılımını alan taraf İşbu Lisansın hüküm ve şartlarını okuyup kabul ettiğini beyan eder.

4. Verileri Kullanma İzni.
(a) Tanı ve Kullanım Verileri. Tanı ve kullanım verilerinin toplanmasına onay verirseniz; Apple ve bağlı kuruluşlarının ve temsilcilerinin, yazılım güncellemeleri, ürün desteği ve iOS Yazılımına ilişkin olarak (varsa) size verilen diğer hizmetlerin verilmesini kolaylaştırmak ve İşbu Lisansın şartlarına uygun olduğunu doğrulamak için, iOS Aygıtınız, bilgisayarınız, sistem ve uygulama yazılımları ve çevre birimleri de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tanılayıcı ve teknik bilgileri, kullanım bilgilerini ve ilgili bilgileri düzenli olarak toplayabileceklerini, bulundurabileceklerini, işleyebileceklerini ve kullanabileceklerini kabul etmektesiniz. Apple bu bilgileri, kimliğinizi bireysel olarak teşhis etmeyecek şekilde toplandığı sürece, Apple ürünlerini ve hizmetlerini sağlamak ve iyileştirmek için kullanabilir. Onay verdiyseniz ve Konum Servisleri özelliğiniz açıksa, Apple’ın kablosuz veya hücresel bağlantı performansıyla ilgili sorunları (örneğin belirli bir konumdaki hücresel sinyalin kuvvetli veya zayıf olması) incelemesine yardımcı olmak için aygıtınızın konumu da gönderilebilir. Apple; kendi iş ortaklarının ve üçüncü kişi geliştiricilerin Apple ürünleriyle kullanılmak üzere tasarladıkları yazılımları, donanımları ve hizmetleri geliştirmelerine yardımcı olmak için ve tanı bilgileri kimliğinizin bireysel olarak teşhis edilmesini sağlayacak bir biçimde olmadığı sürece söz konusu iş ortaklarına ya da üçüncü kişi geliştiricilere tanı bilgilerinin onların yazılımlarıyla, donanımlarıyla veya hizmetleriyle ilgili bir alt kümesini sağlayabilir.

(b) Konum Verileri. Apple ve Apple’ın ortakları ve lisans sahipleri, konum belirlemeye ilişkin belli hizmetleri iOS Aygıtınız aracılığıyla verebilir. Apple ve Apple’ın ortakları ve lisans sahipleri, kullanılabilir olduğu durumlarda, bu hizmetleri vermek ve iyileştirmek için, iOS Aygıtınızın gerçek zamanlı coğrafi yeri, yoldaki seyahat hızı bilgileri ve konum arama sorguları da dahil olmak üzere, konum verilerinizi iletebilir, toplayabilir, bulundurabilir, işleyebilir ve kullanabilir. Apple tarafından toplanan konum verileri ve sorgular, kimliğinizi bireysel olarak teşhis etmeyecek biçimde toplanmaktadır ve bu bilgiler konum belirlemeye ilişkin ürünleri ve hizmetleri sunmak amacıyla Apple ve Apple’ın ortakları ve lisans sahipleri tarafından kullanılabilir. iOS Aygıtınızda konum belirlemeye dayalı hizmetleri kullanarak Apple ve Apple’ın ortaklarının ve lisans sahiplerinin söz konusu konum belirlemeye ve yol trafiğine ilişkin ürünleri ve hizmetleri vermek ve iyileştirmek için konum verilerinizi ve sorgularınızı iletmesini, toplamasını, bulundurmasını, işlemesini ve kullanmasını kabul ve muvafakat etmektesiniz. iOS Aygıtınızdaki Konum Servisleri ayarına gidip genel Konum Servisleri ayarını veya konum bilgilerini kullanan öğelerin konum ayarlarını ayrı ayrı kapatarak bu muvafakatinizi her zaman geri alabilirsiniz. Bu konum özelliklerinin etkisizleştirilmesi iOS Aygıtınızın yalnızca konum belirlemeye dayalı işlevselliğini etkileyecek, konum belirlemeye dayalı olmayan iOS Aygıtı özelliklerini etkilemeyecektir. iOS Aygıtınızda konum verilerini kullanan veya sağlayan üçüncü kişi uygulamaları ya da hizmetleri kullanırken; konum verilerinin söz konusu üçüncü kişi uygulamalar ve hizmetler tarafından kullanımı konusunda, söz konusu üçüncü kişilerin hükümlerine ve gizlilik politikalarına tabisiniz ve bunları gözden geçirmelisiniz.

(c) Siri ve Dikte. iOS Yazılımının Siri ve Dikte özellikleri bazı dillerde veya bölgelerde kullanılamayabilir ve özellikler bölgeye göre değişiklik gösterebilir. iOS Aygıtınızın Siri ve/veya Dikte özelliğinin tümünü ya da bir kısmını desteklediği ölçüde, bu özellikler sesinizi kullanarak aygıtınızdan istekte bulunmanızı, aygıtınıza komutlar vermenizi ve/veya metin dikte etmenizi sağlayabilir. Siri’yi veya Dikte’yi kullanırken, söylediğiniz şeyler kaydedilecek ve söylediklerinizin metne dönüştürülebilmesi ve Siri’nin isteklerinizi işlemesi için Apple’a gönderilecektir. Aygıtınız; adınız ve takma adınız, adres defterinizdeki kişilerin adları, takma adlar, sizinle yakınlıkları (örneğin “babam”) ve koleksiyonunuzdaki parça adları (hep birlikte “Kullanıcı Verileriniz”) gibi diğer bilgileri de Apple’a gönderecektir. Bu verilerin tümü, Siri’nin ve Dikte’nin sizi daha iyi anlamasına ve söylediklerinizi tanımasına yardımcı olmak için kullanılır. Bu verilerle Apple’ın diğer Apple hizmetlerini kullanmanız nedeniyle sahip olabileceği diğer veriler arasında bağlantı kurulmaz. Siri’yi veya Dikte’yi kullanarak, Apple ve Apple’ın ortaklarının ve lisans sahiplerinin Siri’yi, Dikte’yi ve diğer Apple ürünlerini ve hizmetlerini sağlamak ve iyileştirmek için ses girişleriniz ve Kullanıcı Verileriniz de dahil olmak üzere bu bilgileri iletmesini, toplamasını, bulundurmasını, işlemesini ve kullanmasını kabul ve muvafakat etmektesiniz.

Konum Servisleri özelliğiniz açıksa, Siri’nin konum tabanlı isteklere vereceği yanıtın doğruluğunu artırmaya yardımcı olmak için iOS Aygıtınızın Siri’ye isteği yaptığınız andaki konumu da Apple’a gönderilebilir. iOS Aygıtınızda Konum Servisleri ayarına gidip Siri’ye özel konum ayarını kapatarak Siri’nin konuma dayalı işlevselliğini etkisizleştirebilirsiniz. Dikte konum tabanlı değildir.

Siri, kilidini açmaya gerek kalmadan iOS Aygıtınızla etkileşimde bulunmanızı sağlayabilir. iOS Aygıtınızda bir parola etkinleştirdiyseniz ve Siri’nin kilitli ekranda kullanılmasını engellemek istiyorsanız; Ayarlar’a, ardından Genel’e dokunup Parolayla Kilitleme’ye dokunabilir ve Siri seçeneğini “kapatabilirsiniz”.

İstediğiniz zaman Siri’yi ve Dikte’yi tamamen de kapatabilirsiniz. Hem Siri’yi hem de Dikte’yi destekleyen iOS Aygıtlarında bunu yapmak için; Ayarlar’ı açın, Genel’e dokunun, Siri’ye dokunun ve Siri anahtarını “kapalı” konumuna kaydırın. iOS Aygıtınız yalnızca Dikte’yi destekliyorsa, Ayarlar’ı açın, Genel’e dokunun, Klavye’ye dokunun ve Dikte anahtarını “kapalı” konumuna kaydırın. Sınırlamalar ayarında, Siri veya Dikte kullanımını da sınırlayabilirsiniz.

(d) FaceTime. iOS Yazılımının FaceTime görüntülü arama özelliği (“FaceTime”) Internet erişimi gerektirir ve bazı ülkelerde veya bölgelerde kullanılamayabilir. FaceTime kullanımınız yukarıdaki Bölüm 2(e) şartlarına uygunluğunuza bağlıdır. FaceTime’ı ayarlayabilmek, diğer FaceTime kullanıcılarını FaceTime yoluyla arayabilmek ve diğer FaceTime kullanıcıları tarafından FaceTime yoluyla aranabilmek için, iOS Aygıtınız ve hesabınız için birtakım benzersiz tanıtıcılar gereklidir. Bu benzersiz tanıtıcılar arasında e-posta adres(ler)iniz, sağladığınız Apple Kimliği bilgileri, iOS Aygıtınızın donanım tanıtıcısı ve iPhone’unuzun telefon numarası sayılabilir. iOS Yazılımını kullanarak; Apple’ın, FaceTime özelliğini sağlamak ve iyileştirmek amacıyla bu tanıtıcıları iletebileceğini, toplayabileceğini, bulundurabileceğini, işleyebileceğini ve kullanabileceğini kabul etmektesiniz. Hangi ayarı seçtiğinize bağlı olarak iPhone’unuzun telefon numarasının görüntülü arama sırasında diğer tarafta görüntüleneceği (numarayı gizlemiş olsanız dahi) veya e-posta adresinizin gösterileceği de bilginiz dahilindedir. FaceTime kullanabilen bir iPad veya iPod touch kullanıyorsanız, e-posta adresiniz görüntülü arama sırasında diğer kişiye görüntülenecektir. iOS Aygıtınızda FaceTime ayarına giderek veya Sınırlamalar ayarında FaceTime sınırlamasını etkinleştirerek FaceTime özelliğini kapatabilirsiniz.

(e) iMessage. iOS Yazılımının mesajlaşma özelliği (“iMessage”) bazı ülkelerde veya bölgelerde kullanılamayabilir. iMessage kullanımınız yukarıdaki Bölüm 2(e) şartlarına uygunluğunuza bağlıdır. iMessage’ı ayarlayabilmek, diğer iMessage kullanıcılarına mesaj gönderebilmek ve diğer iMessage kullanıcılarından mesaj alabilmek için, iOS Aygıtınız ve hesabınız için birtakım benzersiz tanıtıcılar gereklidir. Bu benzersiz tanıtıcılar arasında e-posta adres(ler)iniz, sağladığınız Apple Kimliği bilgileri, iOS Aygıtınızın donanım tanıtıcısı ve iPhone’unuzun telefon numarası sayılabilir. iOS Yazılımını kullanarak; Apple’ın, iMessage servisini sağlamak ve iyileştirmek amacıyla bu tanıtıcıları iletebileceğini, toplayabileceğini, bulundurabileceğini, işleyebileceğini ve kullanabileceğini kabul etmektesiniz. iMessage servisi, Wi-Fi veya hücresel veri bağlantısı gerektirir. Apple, iMessage mesajlarınızın teslimini kolaylaştırmak ve görüşmelerinizi aygıtlarınızın tümünde tutabilmenizi sağlamak için iMessage mesajlarınızı sınırlı bir süre şifrelenmiş bir biçimde tutabilir. Mesajınız iMessage ile gönderilemezse, SMS veya MMS olarak gönderilebilir; bu da operatörünüzün mesajlaşma ücretlerinin uygulanmasına neden olabilir. Hangi ayarı seçtiğinize bağlı olarak iPhone’unuzun telefon numarasının diğer tarafta görüntüleneceği (numarayı gizlemiş olsanız dahi) veya e-posta adresinizin gösterileceği de bilginiz dahilindedir. iMessage kullanabilen bir iPad veya iPod touch kullanıyorsanız, e-posta adresiniz diğer kişiye görüntülenecektir. iOS Aygıtınızda Mesajlar ayarına giderek iMessage servisini kapatabilirsiniz.

(f) Photo Stream. iCloud’un Photo Stream özelliğini kullanarak, Apple’ın iOS Aygıtınızda çekilen veya bilgisayarınızdan yüklenen fotoğrafları sınırlı bir süre saklayabileceğini ve onları Photo Stream’nı kullanan diğer Apple iOS Aygıtlarınıza veya bilgisayarlarınıza otomatik olarak gönderebileceğini kabul etmektesiniz. Belirli bir anda sınırlı sayıda fotoğrafın saklanabileceğini ve zaman içerisinde eski fotoğrafların Photo Stream’ndan otomatik olarak silineceğini lütfen unutmayın. Tutmak istediğiniz fotoğrafların film rulonuza, başka bir albüme veya bilgisayarınıza kaydedilmesi gerekir. Fotoğraf çözünürlüğü, fotoğrafların indirildiği aygıta bağlı olarak değişebilir. Photo Stream’nı kullanmak istemiyorsanız Photo Stream’nı, bu özelliği kullanabilen tüm iOS Aygıtlarınızda veya bilgisayarlarınızda kapatabilirsiniz. Photo Stream özelliğinin tüm kullanımı, işbu sözleşmenin kural ve koşullarına ve şu adreste bulunan iCloud Kuralları ve Koşullarına tabidir: http://www.apple.com/legal/icloud/ww/.

(g) İlgi Alanına Göre Reklamlar. Apple; size hareketli, ilgi alanına göre reklamlar sağlayabilir. iOS Aygıtınızda ilgili reklamları almak istemiyorsanız, iOS Aygıtınızda şu bağlantıya giderek katılmamayı tercih edebilirsiniz: http://oo.apple.com. Katılmamayı tercih ederseniz, alacağınız hareketli reklam sayısı değişmez ama bu reklamlar ilgi alanınıza göre olmayacağı için daha az ilgili olabilir. Hâlâ bir web sayfasındaki veya bir uygulamadaki içerikle veya kişisel olmayan diğer bilgilerle ilgili reklamları görebilirsiniz. Bu katılmama tercihi, yalnızca Apple reklam hizmetleri için geçerlidir ve diğer reklam ağlarının sağladığı ilgi alanına göre reklamları etkilemez.

(h) Gizlilik Politikası. Bilgileriniz her zaman, referans verilerek bu Lisans Sözleşmesi’ne dahil edilen ve www.apple.com/privacy/ adresinde görüntülenebilen Apple’ın Gizlilik Politikası’na uygun olarak kullanılacaktır.

5. Hizmetler ve Üçüncü Kişi Materyaller.
(a) iOS Yazılımı, Apple’ın iTunes Store’una, App Store’una, Game Center’ına, iCloud’una ve diğer Apple ve üçüncü kişi hizmetlerine ve internet sitelerine (hep beraber ve ayrı ayrı “Hizmetler” olarak anılacaktır) erişmenizi sağlar. Sözkonusu hizmetler bazı dillerde veya bazı ülkelerde kullanılamayabilir. Bu Hizmetlerin kullanılması İnternet erişimini gerektirir ve belli Hizmetlerin kullanılması Apple kimliğini ve ek şartların kabul edilmesini gerektirebilir ve ek ücretler uygulanabilir. Bu yazılımı bir Apple kimliğiyle, iTunes Store hesabıyla, Game Center hesabıyla veya bir iCloud hesabıyla bağlantılı olarak kullanmanız halinde http://www.apple.com/legal/itunes/ww/ adresinden erişerek inceleyebileceğiniz en son iTunes Store Hüküm ve Şartları veya Game Center Hüküm ve Şartları ya da http://www.apple.com/legal/icloud/ww/ adresinden erişerek inceleyebileceğiniz iCloud Hüküm ve Şartları gibi o hesap için geçerli olan hizmet kullanım şartlarını kabul etmektesiniz.

(b) iCloud’a kaydolursanız, “Back Up” ve “Find My iPhone” gibi belirli iCloud özelliklerine doğrudan iOS Yazılımından erişilebilir. iCloud’un ve bu özelliklerin kullanımının http://www.apple.com/legal/icloud/ww/ adresinden erişerek inceleyebileceğiniz en son iCloud Hüküm ve Şartlarına tabi olduğunu bilmekte ve kabul etmektesiniz.

(c) İşbu Hizmetlerden herhangi birini kullanmakla, açık bir dil ile ifade edilmiş olsun veya olmasın her türlü saldırgan, ahlaksız veya sakıncalı sayılabilecek içerikle karşılaşabileceğinizi ve herhangi bir arama işleminin veya belli bir URL (bir örnek kaynak konumlandırıcıları)’ye girmenin kendiliğinden ve istemeyerek sakıncalı materyale bağlanabileceğini veya benzer kaynaklar üretebileceğini bilmektesiniz. Yine de, Hizmetleri, riski yalnızca size ait olmak üzere kullanmayı ve saldırgan, ahlaksız veya sakıncalı olarak değerlendirilebilecek herhangi bir içerik karşısında Apple’ın size karşı herhangi bir sorumluluk taşımayacağını kabul etmektesiniz.

(d) Belli Hizmetler üçüncü kişilerin içerik, veri, bilgi veya materyallerini (“Üçüncü Kişi Materyaller”) görüntüleyebilir, içerebilir veya hazır bulundurabilir ve belli üçüncü kişi internet sitelerine bağlantı verebilir. Hizmetleri kullanarak Apple’ın bu tip Üçüncü Kişi Materyallerin veya internet sitelerinin içeriği, doğruluğu, eksiksizliği, güncelliği, geçerliliği, telif haklarına uygunluğu, yasallığı, dürüstlüğü, kalitesi veya diğer yanlarının incelenmesinden veya değerlendirilmesinden sorumlu olmadığını kabul ederek onaylamaktasınız . Apple, görevlileri, bağlı şirketleri ve iştiraklerinin üçüncü kişi Hizmetleri, Üçüncü Kişi İçeriği veya internet siteleri veya üçüncü kişilerin diğer materyalleri, ürünleri veya hizmetlerini garanti etmemekte veya desteklememekte veya bunlarla ilgili herhangi bir sorumluluk veya sorumluluk üslenmemekte ve yükümlülük ve sorumluluğa sahip olmamaktadır. Üçüncü Kişi İçeriği ve diğer internet sitelerine gerçekleştirilen bağlantılar yalnızca size kolaylık olması amacıyla sağlanmaktadır.

(e) Hizmetlerden herhangi biri tarafından gösterilen finansal bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi olarak bunlara itimat edilmemelidir. Hizmetler aracılığıyla elde edilen bilgilere dayalı olarak herhangi bir menkul kıymet işlemi yapmadan önce ülkenizde veya bölgenizde finans ya da menkul kıymetler konularında tavsiye vermeye yasal olarak yetkili olan bir finans veya menkul kıymetler uzmanına danışmalısınız. Herhangi bir Hizmet tarafından verilen konum belirlenmesine ilişkin veriler yalnızca temel navigasyon amaçlıdır ve kesin konum bilgilerinin gerekli olduğu veya hatalı, yanlış, zaman gecikmeli veya eksik konum belirlenmesine ilişkin verilerin ölüme, kişisel yaralanmaya veya mal veya çevrenin zarar görmesine yol açabileceği durumlarda güvenilmesi amacını taşımamaktadır. Apple veya onun içerik sağlayıcılarından hiçbiri Hizmetlerden herhangi biri tarafından görüntülenen borsa bilgilerinin, konum belirlenmesine ilişkin verilerin ve diğer verilerin kullanılabilirliği, doğruluğu, eksiksizliği, güvenilirliği veya dakikliğini garanti etmemektedir.

(f) Hizmetlerin Apple ve/veya Apple’a lisans verenlerin sahip olduğu müseccel içerik, bilgi ve materyaller içerdiğini ve telif hakkı da dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere uygulanan fikri mülkiyet hakları ve diğer kanunlar tarafından korunduğunu kabul etmektesiniz. Söz konusu müseccel içerik, bilgi veya materyalleri hiçbir şekilde Hizmetlerin kullanımı için izin verilen amacın dışında ya da işbu Lisansın hükümlerine aykırı olacak biçimde veya üçüncü kişilerin ya da Apple’ın fikri mülkiyet haklarını ihlal edecek biçimde kullanmayacağınızı kabul etmektesiniz. Hizmetlerin hiçbir kısmı herhangi bir biçim ve surette çoğaltılamaz. Hiçbir şekilde Hizmetlerde değişiklik yapmamayı, onları kiralamamayı, kiraya vermemeyi, ödünç vermemeyi, satmamayı, dağıtmamayı veya Hizmetlere dayalı türetilmiş çalışmalar oluşturmamayı ve Hizmetleri; herhangi bir bilgisayar virüsü, solucan, truva atı ya da başka bir kötü amaçlı yazılım göndermek, ağ kapasitesini ihlal etmek veya yük bindirmek de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere izin verilmeyen şekilde kullanmamayı kabul etmektesiniz. Ayrıca başka bir kişiyi taciz edecek, kötüye kullanacak, gizlice takip edecek, tehdit edecek, kötüleyecek veya haklarını başka şekilde ihlal edecek şekilde kullanmamayı ve sizin tarafınızdan yapılan benzer kullanımlardan veya Hizmetlerden herhangi birinin kullanılması sonucunda maruz kalabileceğiniz tacizkâr, tehdit edici, küçük düşürücü, saldırgan, ihlal edici veya kanun dışı mesaj veya iletimlerden Apple’ın hiçbir şekilde sorumlu olmayacağını kabul etmektesiniz.

(g) Ayrıca iOS Aygıtından erişilebilen, iOS Aygıtında görüntülenebilen veya bağlantı kurulabilen Hizmetler ve Üçüncü Kişi Materyalleri, bazı dillerde, bazı ülkelerde ya da bazı bölgelerde bulunmamaktadır. Apple, söz konusu Hizmetlerin ve İçeriğin belli bir yerde kullanılmaya uygun ve kullanılabilir olduğuna ilişkin hiçbir taahhütte bulunmamaktadır. Söz konusu Hizmetleri ve İçeriği kullanmayı veya onlara erişmeyi seçtiğiniz ölçüde, bunu kendi inisiyatifinizle yapmaktasınız ve yerel kanunlar da dahil, yürürlükteki tüm kanunlara uymaktan sorumlusunuz. Apple ve Apple’a lisans verenler herhangi bir Hizmeti, herhangi bir zamanda, önceden bildirmeksizin değiştirmek, durdurmak, kaldırmak veya ona erişim yetkisini geri almak hakkını saklı tutmaktadır. Hiçbir durumda Apple, söz konusu Hizmetlerden herhangi birinin kaldırılmasından veya erişim yetkisinin geri alınmasından dolayı sorumlu olmayacaktır. Aynı zamanda Apple, önceden bildirmeksizin veya herhangi bir sorumluluk taşımaksızın belli Hizmetlerin kullanımına veya erişimine sınırlamalar koyabilir.

6. Fesih. İşbu Lisans feshedilene kadar yürürlükte kalacaktır. İşbu Lisansın şartlarına uymamanız halinde Apple’ın herhangi bir ihbarda bulunmasına gerek olmaksızın İşbu Lisanstaki haklarınız kendiliğinden sona erecektir veya başka bir şekilde etkili olmayacaktır. İşbu Lisansın feshedilmesini takiben iOS Yazılımının tüm kullanımını durdurmalısınız. İşbu Lisansın 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12 ve 13. bölümleri söz konusu fesihten etkilenmeden yürürlükte kalmaya devam edeceklerdir.

7. Garantilerden Feragat.
7.1 Tüketici olan bir müşteriyseniz (iOS Yazılımını ticari, işle ilgili veya mesleki nedenler dışında kullanan biriyseniz), yaşadığınız ülkede aşağıdaki sınırlamaların size uygulanmasını engelleyen yasal haklarınız olabilir ve bu durumda bu sınırlamalar size uygulanmaz. Haklarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için, yerel bir tüketici danışma kuruluşuna danışmanız gerekir.

7.2 iOS YAZILIMINI VE HİZMETLERİNİ, UYGULANABİLİR KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE, RİSKİ YALNIZCA SİZE AİT OLMAK ÜZERE KULLANDIĞINIZI VE TATMİN EDİCİ KALİTE, PERFORMANS, DOĞRULUK VE ÇABAYA İLİŞKİN TÜM RİSKİN SİZE AİT OLDUĞUNU AÇIKÇA KABUL ETMEKTE VE ONAYLAMAKTASINIZ.

7.3 YÜRÜRLÜKTEKİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE, iOS YAZILIMI VE iOS YAZILIMI TARAFINDAN SAĞLANAN HİZMETLER, TÜM KUSURLARIYLA BİRLİKTE “OLDUĞU GİBİ” VE “BULUNDUĞU KADARIYLA” VE HİÇBİR TÜRDEN GARANTİ OLMAKSIZIN VERİLMEKTEDİR VE APPLE VE APPLE’A LİSANS VERENLER (7 VE 8. BÖLÜMLERDEKİ ŞARTLARIN YERİNE GETİRİLMESİ AMACIYLA HEP BERABER “APPLE” OLARAK ANILACAKTIR) iOS YAZILIMI VE HİZMETLERİNE İLİŞKİN PAZARLANABİLİRLİK, TATMİN EDİCİ KALİTE, BELLİ BİR AMACA UYGUNLUK, HATASIZLIK, ZİLYETLİK, ÜÇÜNCÜ KİŞİ HAKLARINI İHLAL ETMEMEYE İLİŞKİN ZIMNİ GARANTİLER VE/VEYA KOŞULLAR DA DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE TÜM AÇIK, ZIMNİ VEYA KANUNİ TÜM GARANTİ VE KOŞULLARI İŞBURADA KABUL ETMEMEKTEDİR.

7.4 APPLE, iOS YAZILIMI VE HİZMETLERİNİ KULLANMANIZA MÜDAHALE EDİLMEYECEĞİNİ, iOS YAZILIMININ İŞLEVLERİNİN VEYA APPLE TARAFINDAN YERİNE GETİRİLEN HİZMETLERİN İHTİYAÇLARINIZI KARŞILAYACAĞINI, iOS YAZILIMININ VE HİZMETLERİNİN ÇALIŞMASININ KESİNTİSİZ VE HATASIZ OLACAĞINI, HERHANGİ BİR HİZMETİN KULLANILABİLİR OLMAYA DEVAM EDECEĞİNİ, iOS YAZILIMI VEYA HİZMETLERİNDEKİ KUSURLARIN DÜZELTİLECEĞİNİ, iOS YAZILIMININ ÜÇÜNCÜ KİŞİ YAZILIMLAR, UYGULAMALAR VEYA ÜÇÜNCÜ KİŞİ HİZMETLERLE UYUMLU OLACAĞINI VEYA ONLARLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞINI GARANTİ ETMEMEKTEDİR. BU YAZILIMIN YÜKLENMESİ ÜÇÜNCÜ KİŞİ YAZILIMLARIN, UYGULAMALARIN VE ÜÇÜNCÜ KİŞİ SERVİSLERİN KULLANILABİLİRLİĞİNİ ETKİLEYEBİLİR.

7.5 AYRICA iOS YAZILIMI VE HİZMETLERİNİN, NÜKLEER TESİSLER, HAVA ARACI SEYİR VEYA İLETİŞİM SİSTEMLERİ, HAVA TRAFİK KONTROLÜ, YAŞAM DESTEK VEYA SİLAH SİSTEMLERİ DE DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE, iOS YAZILIMI VEYA HİZMETLERİ TARAFINDAN SAĞLANAN İÇERİK, VERİ VEYA BİLGİLERDEKİ KUSUR, ZAMAN GECİKMELERİ, HATA VEYA TUTARSIZLIKLARIN ÖLÜM, KİŞİSEL YARALANMA ZARAR VEYA AĞIR MADDİ VEYA ÇEVRESEL ZARARA YOL AÇABİLECEĞİ DURUMLAR VEYA ORTAMLARDA KULLANILMAK AMACINI TAŞIMADIĞINI VEYA KULLANILMAYA UYGUN OLMADIĞINI KABUL ETMEKTE VE ONAYLAMAKTASINIZ.

7.6 APPLE VEYA APPLE’IN YETKİLİ BİR TEMSİLCİSİ TARAFINDAN VERİLEN HİÇBİR SÖZLÜ VEYA YAZILI BİLGİ YA DA TAVSİYE GARANTİ TEŞKİL ETMEZ. iOS YAZILIMI VEYA HİZMETLERİNİN KUSURLU OLDUĞU KANITLANIRSA, GEREKLİ HER TÜRLÜ SERVİS, ONARIM VEYA DÜZELTME MASRAFLARINI ÜSTLENECEĞİNİZİ KABUL ETMEKTESİNİZ. BAZI ÜLKE KANUNLARI, ZIMNİ GARANTİLERİN SÖZLEŞMENİN DIŞINDA BIRAKILMASINA VEYA TÜKETİCİNİN YÜRÜRLÜKTEKİ KANUNİ HAKLARININ SINIRLANDIRILMASINA İZİN VERMEMEKTEDİR, BU DURUMDA YUKARIDAKİ HARİÇ TUTMA VEYA SINIRLANDIRMALAR SİZE UYGULANMAYABİLİR.

8. Sorumluluğun Sınırlandırılması. YÜRÜRLÜKTEKİ KANUN TARAFINDAN SINIRLANDIRILMADIĞI ÖLÇÜDE VE APPLE’A SÖZ KONUSU ZARARLARIN MEYDANA GELME OLASILIĞI BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, APPLE HİÇBİR DURUMDA iOS YAZILIMINI VE HİZMETLERİNİ VEYA iOS YAZILIMIYLA BİRLİKTE HERHANGİ BİR ÜÇÜNCÜ KİŞİ YAZILIMI VEYA UYGULAMASINI KULLANMANIZDAN VEYA KULLANAMAMANIZDAN KAYNAKLANAN VEYA BUNUNLA İLİŞKİLİ KÂR KAYBI, VERİ KAYBI VEYA BOZULMASI, HERHANGİ BİR VERİYİ İLETEMEME VEYA ALAMAMA, İŞİN KESİNTİYE UĞRAMASI VEYA DİĞER TİCARİ ZARARLAR VEYA KAYIPLAR DA DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE HANGİ TÜRDEN OLURSA OLSUN HİÇBİR ARIZİ, ÖZEL, DOLAYLI VEYA HASILI ZARARLAR VEYA YARALANMADAN ÖTÜRÜ, HER NE ŞEKİLDE MEYDANA GELİRSE GELSİN, SORUMLULUK TEORİSİNE (AKDİ SORUMLULUK, HAKSIZ FİİL SORUMLULUK VEYA DİĞER SORUMLULUK HALLERİNE) GÖRE SORUMLU OLMAYACAKTIR. BAZI ÜLKE KANUNLARI KİŞİSEL YARALANMALARA VEYA ARIZİ VEYA HASILI ZARARLARA KARŞI SORUMLULUĞUN SINIRLANDIRILMASINA İZİN VERMEMEKTEDİR; BU DURUMDA BU SINIRLANDIRMA SİZE UYGULANMAYABİLİR. Hiçbir durumda Apple’ın her türlü zarara karşı (kişisel yaralanmayı içeren durumlarda yürürlükteki kanunun gerekli gördüğü durumlar dışında) toplam sorumluluğu iki yüz elli doları (250.00 ABD $) aşmayacaktır. Yukarıdaki sınırlamalar üstte belirtilen çözüm esas amacını karşılamasa bile uygulanacaktır.

9. Dijital Sertifikalar. iOS Yazılımı Apple veya üçüncü kişiler tarafından verilen dijital sertifikaların kabul edilmesine izin veren bir işlev içerir. APPLE VEYA ÜÇÜNCÜ KİŞİ TARAFINDAN VERİLEN BİR SERTİFİKAYA GÜVENİP GÜVENMEMEYE KARAR VERMEK YALNIZCA SİZİN SORUMLULUĞUNUZDADIR. DİJİTAL SERTİFİKALARI KULLANMANIZIN RİSKİ YALNIZCA SİZE AİTTİR. YÜRÜRLÜKTEKİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE; APPLE, DİJİTAL SERTİFİKALARIN SATILABİLİRLİĞİNE VEYA BELLİ BİR AMACA UYGUNLUĞUNA VEYA ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN HAKLARINI İHLAL ETMEMESİNE YÖNELİK AÇIK VEYA ZIMNİ HERHANGİ BİR BEYAN VEYA TAAHHÜTTE BULUNMAMAKTADIR.

10. İhracat Kontrolü. Amerika Birleşik Devletleri kanunu ve iOS Yazılımının edinildiği ülke kanunları tarafından izin verilen durumlar dışında, iOS Yazılımını kullanamaz veya başka şekilde ihraç veya yeniden ihraç edemezsiniz. Özel olarak ancak bununla sınırlı olmaksızın, iOS Yazılımı (a) ABD tarafından ambargo uygulanan hiçbir ülkeye, (b) ABD Hazine Bakanlığının Özel Olarak Belirtilen Vatandaşlar listesinde veya ABD Ticaret Bakanlığının Reddedilen Kişiler veya Kurumlar Listesinde bulunan hiçbir kişiye ihraç veya yeniden ihraç edilemez. iOS Yazılımını kullanarak, böyle bir ülkede veya böyle bir listede bulunmadığınızı beyan ve taahhüt etmektesiniz. Ayrıca, iOS Yazılımını, füzelerin, nükleer, kimyasal veya biyolojik silahların geliştirilmesi, tasarlanması, imalatı veya üretimi de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Amerika Birleşik Devletleri kanunları tarafından yasaklanan hiçbir amaçla kullanmayacağınızı kabul etmektesiniz.

11. Hükümet Son Kullanıcılar. iOS Yazılımı veya ilişkili belgeler, terimin 48 C.F.R. §2.101’de tanımlandığı şekliyle “Ticari Öğeler”, yürürlükte olan 48 C.F.R. §12.212 veya 48 C.F.R. §227.7202’de kullanıldığı şekliyle “Ticari Bilgisayar Yazılımı” ve “Ticari Bilgisayar Yazılımı Belgeleri”ni içermektedir. , Yürürlükte olan 48 C.F.R. §12.212 veya 48 C.F.R. §227.7202-4’te tanımlanan 48 C.F.R. §227.7202-1 ile tutarlı olarak, Ticari Bilgisayar Yazılımı ve Ticari Bilgisayar Yazılımı Dokümantasyonunun lisansı ABD Hükümeti son kullanıcılarına (a) yalnızca Ticari Öğeler olarak ve (b) buradaki hüküm ve şartlarına uygun olarak diğer tüm son kullanıcılara sağlanan haklarla verilmektedir. Yayımlanmamış haklar, Amerika Birleşik Devletleri telif hakkı kanunlarında saklıdır.

12. Uygulanacak Hukuk ve Ayrılabilirlik. Kanunlar ihtilafı esasları saklı kalmak şartıyla; İşbu Lisans, Kaliforniya Eyaleti kanunlarına tabidir ve bu kanunlar doğrultusunda yorumlanacaktır. İşbu Lisans Uluslararası Taşınır Mal Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesine tabi olmayıp; bu sözleşmenin uygulanması İşbu Lisansın açıkça dışında bırakılmıştır. Birleşik Krallık’ta bulunan bir tüketiciyseniz, işbu Lisans, yaşadığınız yerin yargı yetkisi kanunlarına göre yorumlanacaktır. Yetkili herhangi bir mahkeme, herhangi bir nedenle işbu Lisansın herhangi bir hükmü veya onun bir kısmını uygulanamaz kabul ederse, işbu Lisansın kalan hükümleri tüm geçerliliğiyle yürürlükte kalacaktır.

13. Sözleşmenin Bütünü; Lisan. İşbu Lisans, iOS Yazılımına ilişkin olarak sizinle Apple arasındaki anlaşmanın bütününü oluşturmakta ve söz konusu konuya ilişkin taraflar arasındaki daha önceki veya eşzamanlı tüm mutabakatların yerine geçmektedir. Yazılı olmadığı ve Apple tarafından imzalanmadığı müddetçe İşbu Lisanstaki hiçbir tadil veya değişiklik bağlayıcı olmayacaktır. İşbu Lisansın çevirileri yerel gereklilikler için yapılır ve İşbu Lisansın İngilizce kopyası ile İngilizce olmayan kopyaları arasında herhangi bir ihtilaf olması halinde, bulunduğunuz yerin kanunlarının izin verdiği ölçüde, İşbu Lisansın İngilizce kopyası geçerli olacaktır.

14. Üçüncü Kişi Onayları. iOS Yazılımının belli kısımları üçüncü kişi yazılımları ve telif hakkı olan başka materyalleri kullanabilir veya içerebilir. Söz konusu materyallerin onayları, lisans şartları ve feragatleri iOS Yazılımının elektronik belgelerinde bulunur ve söz konusu materyali kullanmanız bunların kendi şartlarına tabidir. Google Güvenli Tarama Hizmetinin kullanımı, Google Hizmet Şartlarına (http://www.google.com/terms_of_service.html) ve Google Gizlilik Politikasına (http://www.google.com/privacypolicy.html) tabidir.

15. MPEG-4’ün kullanımı; H.264/AVC Bildirimi.
(a) iOS Yazılımı MPEG-4 video kodlama ve/veya kod çözme işlevini içerir. iOS Yazılımı tüketicinin kişisel ve ticari olmayan bir faaliyette kullanımı için MPEG-4 Görsel Patent Portföyü Lisansına sahip olup, (i) videonun MPEG-4 Görsel Standardına (“MPEG-4 Video”) uygun kodlanması ve/veya (ii) kişisel ve ticari olmayan faaliyette bulunan bir tüketici tarafından kodlanmış ve/veya MPEG-4 video vermek için MPEG LA tarafından lisans verilen bir video sağlayıcısından alınmış MPEG-4 videonun kodunun çözülmesi için verilmiştir. Başka herhangi bir kullanım için lisans verilmemiştir veya verildiği ima edilemez. Tanıtıma ilişkin, iç veya ticari kullanımlar ve lisans almaya ilişkin ek bilgiler MPEG LA, LLC’den edinilebilir. http://www.mpegla.com adresine bakın.

(b) iOS Yazılımı AVC kodlama ve/veya kod çözme işlevini içermektedir, H.264/AVC’nin ticari kullanımı ek lisans alınmasını gerektirir ve şu hükümler uygulanır: İŞBURADA iOS YAZILIMINDA VERİLEN AVC İŞLEVİ KİŞİSEL VE TİCARİ OLMAYAN KULLANIM İÇİN VERİLMEKTEDİR VE YALNIZCA TÜKETİCİNİN (i) VİDEOYU AVC STANDARDINA (“AVC VİDEO”) UYGUN OLARAK KODLAMASI VE/VEYA (ii) KİŞİSEL VE TİCARİ OLMAYAN BİR FAALİYETTE BULUNAN TÜKETİCİ TARAFINDAN KODLANAN AVC VIDEO’NUN VE/VEYA AVC VİDEO LİSANS SAHİBİ BİR AVC VİDEO TEDARİKÇİSİNDEN ALINAN AVC VİDEONUN KODUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN LİSANSLIDIR. DİĞER KULLANIMLARA VE LİSANSLARA İLİŞKİN BİLGİLER MPEG LA L.L.C’DEN ALINABİLİR. HTTP://WWW.MPEGLA.COM ADRESİNE BAKINIZ.

16. Yahoo Arama Servisi Kısıtlamaları. Safari aracılığıyla kullanılan Yahoo Arama Servisinin lisansı yalnızca şu ülkelerde ve bölgelerde kullanılmak üzere verilmiştir: Arjantin, Aruba, Avustralya, Avusturya, Barbados, Belçika, Bermuda, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Cayman Adaları, Şili, Çin, Kolombiya, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Grenada, Guatemala, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Jamaika, Japonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malezya, Malta, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Norveç, Panama, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, Saint Lucia, Saint Vincent, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tayland, Bahama Adaları, Trinidad ve Tobago, Türkiye, Birleşik Krallık, Uruguay, ABD ve Venezuela.

17. Microsoft Exchange Bildirimi. iOS Yazılımındaki Microsoft Exchange Mail ayarı, iOS’unuzla Microsoft Exchange Server veya Microsoft Exchange ActiveSync protokolünü gerçekleştirmesi için Microsoft tarafından lisans verilmiş başka bir sunucu yazılımı arasında yalnızca e-postalar, kişiler, takvimler ve görevler gibi bilgilerin kablosuz olarak eşzamanlanması için lisanslanmıştır.

EA0840
Rev 09.12.2011
—————————————————————————————
APPLE’IN BİLDİRİMLERİ
Apple’ın ürününüz veya hesabınız hakkında sizinle bağlantı kurması gerekirse, bildirimleri e-posta yolu ile almayı kabul etmektesiniz. Size elektronik olarak gönderdiğimiz böylesi tüm bildirimlerin tüm yasal iletişim şartlarını sağladığını kabul etmektesiniz.
—————————————————————————————-
GOOGLE HARİTALARI HÜKÜM VE ŞARTLARI

Thank you for trying out the Google Maps for mobile software application! This page contains the terms and conditions (the “Terms and Conditions”) for Google Maps for mobile and the enterprise version of Google Maps for mobile. In order to use this software, including any third party software made available to you in conjunction with this software and/or the related service, (collectively referred to below as “Google Maps for mobile”) you agree to be bound by these Terms and Conditions, either on behalf of yourself or on behalf of your employer or other entity. If you are agreeing to be bound by these Terms and Conditions on behalf of your employer or other entity, you represent and warrant that you have full legal authority to bind your employer or such entity to these Terms and Conditions. If you don’t have the legal authority to bind, please press “No” when asked whether you agree to these Terms and Conditions, and do not proceed with use of this product.

Additional Terms
Google Maps for mobile is designed to be used in conjunction with Google’s Maps services and other Google services. Accordingly, you agree and acknowledge that your use of Google Maps for mobile is also subject to (a) the specific terms of service for Google Maps (which can be viewed at http://local.google.com/help/terms_local.html) including the content notices applicable thereto (which can be viewed at http://local.google.com/help/legalnotices_local.html), (b) the general Google terms of service (which can be viewed at http://www.google.com/terms_of_service.html) and (c) Google’s overall privacy policy (which can be viewed at http://www.google.com/privacypolicy.html), as well as specific privacy policies, such as the Google Maps for mobile privacy policy included with this application, such provisions being hereby incorporated into these Terms and Conditions by reference. To the extent that there is any inconsistency or conflict between such additional terms and these Terms and Conditions, the provisions of these Terms and Conditions take precedence.

Network Charges
Google does not charge for downloading or using Google Maps for mobile, but depending on your plan and your carrier or provider, your carrier or other provider may charge you for downloading Google Maps for mobile or for use of your mobile phone when you access information or other Google services through Google Maps for mobile.

Non-Commercial Use Only
Google Maps for mobile is made available to you for your non-commercial use only. This means that you may use it for your personal use only: you may use it at work or at home, to search for anything you want, subject to the terms set out in these Terms and Conditions. You need to obtain Google’s permission first, which you can do by contacting mobile-support@google.com, if you want to sell Google Maps for mobile or any information, services, or software associated with or derived from it, or if you want to modify, copy, license, or create derivative works from Google Maps for mobile.

Unless you have our prior written consent, you agree not to modify, adapt, translate, prepare derivative works from, decompile, reverse engineer, disassemble or otherwise attempt to derive source code from Google Maps for mobile.
Furthermore, you may not use Google Maps for mobile in any manner that could damage, disable, overburden, or impair Google’s services (e.g., you may not use the Google Maps for mobile in an automated manner), nor may you use Google Maps for mobile in any manner that could interfere with any other party’s use and enjoyment of Google’s services.

If you have comments on Google Maps for mobile or ideas on how to improve it, please email mobile-support@google.com. Please note that by doing so, you also grant Google and third parties permission to use and incorporate your ideas or comments into Google Maps for mobile (or third party software) without further notice or compensation.

Intellectual Property
As between you and Google, you agree and acknowledge that Google owns all rights, title and interest in and to Google Maps for mobile, including without limitation all associated Intellectual Property Rights. “Intellectual Property Rights” means any and all rights existing from time to time under patent law, copyright law, trade secret law, trademark law, unfair competition law, and any and all other proprietary rights, and any and all applications, renewals, extensions and restorations thereof, now or hereafter in force and effect worldwide. You agree to not remove, obscure, or alter Google’s or any third party’s copyright notice, trademarks, or other proprietary rights notices affixed to or contained within or accessed in conjunction with or through the Google Maps for mobile.

Disclaimer of Warranties
Google and any third party who makes its software available in conjunction with or through Google Maps for mobile disclaim any responsibility for any harm resulting from your use of Google Maps for mobile and/or any third party software accessed in conjunction with or through Google Maps for mobile.

GOOGLE MAPS FOR MOBILE IS PROVIDED “AS IS,” WITH NO WARRANTIES WHATSOEVER. GOOGLE AND SUCH THIRD PARTIES EXPRESSLY DISCLAIM TO THE FULLEST EXTENT PERMITTED BY LAW ALL EXPRESS, IMPLIED, AND STATUTORY WARRANTIES, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, THE WARRANTIES OF MERCHANTABILITY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE, AND NON-INFRINGEMENT OF PROPRIETARY RIGHTS. GOOGLE AND ANY SUCH THIRD PARTIES DISCLAIM ANY WARRANTIES REGARDING THE SECURITY, RELIABILITY, TIMELINESS, AND PERFORMANCE OF GOOGLE MAPS FOR MOBILE AND SUCH THIRD PARTY SOFTWARE.

YOU UNDERSTAND AND AGREE THAT YOU DOWNLOAD AND/OR USE GOOGLE MAPS FOR MOBILE AT YOUR OWN DISCRETION AND RISK AND THAT YOU WILL BE SOLELY RESPONSIBLE FOR ANY DAMAGES TO YOUR COMPUTER OR MOBILE DEVICE SYSTEM OR LOSS OF DATA THAT RESULTS FROM THE DOWNLOAD OR USE OF GOOGLE MAPS FOR MOBILE. SOME STATES OR OTHER JURISDICTIONS DO NOT ALLOW THE EXCLUSION OF IMPLIED WARRANTIES, SO THE ABOVE EXCLUSIONS MAY NOT APPLY TO YOU. YOU MAY ALSO HAVE OTHER RIGHTS THAT VARY FROM STATE TO STATE AND JURISDICTION TO JURISDICTION.

Limitation of Liability
UNDER NO CIRCUMSTANCES SHALL GOOGLE OR ANY THIRD PARTY WHO MAKE THEIR SOFTWARE AVAILABLE IN CONJUNCTION WITH OR THROUGH THE GOOGLE MAPS FOR MOBILE BE LIABLE TO ANY USER ON ACCOUNT OF THAT USER’S USE OR MISUSE OF GOOGLE MAPS FOR MOBILE. SUCH LIMITATION OF LIABILITY SHALL APPLY TO PREVENT RECOVERY OF DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, CONSEQUENTIAL, SPECIAL, EXEMPLARY, AND PUNITIVE DAMAGES WHETHER SUCH CLAIM IS BASED ON WARRANTY, CONTRACT, TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), OR OTHERWISE, (EVEN IF GOOGLE AND/OR A THIRD PARTY SOFTWARE PROVIDER HAVE BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES). SUCH LIMITATION OF LIABILITY SHALL APPLY WHETHER THE DAMAGES ARISE FROM USE OR MISUSE OF AND RELIANCE ON GOOGLE MAPS FOR MOBILE OR ON PRODUCTS OR SERVICES MADE AVAILABLE IN CONJUNCTION WITH OR THROUGH GOOGLE MAPS FOR MOBILE, FROM INABILITY TO USE GOOGLE MAPS FOR MOBILE OR PRODUCTS OR SERVICES MADE AVAILABLE IN CONJUNCTION WITH OR THROUGH THE GOOGLE MAPS FOR MOBILE, OR FROM THE INTERRUPTION, SUSPENSION, OR TERMINATION OF GOOGLE MAPS FOR MOBILE OR PRODUCTS OR SERVICES MADE AVAILABLE IN CONJUNCTION WITH OR THROUGH GOOGLE MAPS FOR MOBILE (INCLUDING SUCH DAMAGES INCURRED BY THIRD PARTIES). SUCH LIMITATION SHALL APPLY NOTWITHSTANDING A FAILURE OF ESSENTIAL PURPOSE OF ANY LIMITED REMEDY AND TO THE FULLEST EXTENT PERMITTED BY LAW.
SOME STATES OR OTHER JURISDICTIONS DO NOT ALLOW THE EXCLUSION OR LIMITATION OF LIABILITY FOR INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES, SO THE ABOVE LIMITATIONS AND EXCLUSIONS MAY NOT APPLY TO YOU.

Miscellaneous Provisions
These Terms and Conditions will be governed by and construed in accordance with the laws of the State of California, without giving effect to the conflict of laws provisions of California or your actual state or country of residence. If for any reason a court of competent jurisdiction finds any provision or portion of these Terms and Conditions to be unenforceable, the remainder of these Terms and Conditions will continue in full force and effect.
These Terms and Conditions constitute the entire agreement between you and Google with respect to the subject matter hereof and supersede and replace all prior or contemporaneous understandings or agreements, written or oral, regarding such subject matter. Any waiver of any provision of these Terms and Conditions will be effective only if in writing and signed by Google.

September 2007
———————————————————
YOUTUBE HÜKÜM VE ŞARTLARI
http://www.youtube.com/t/terms

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.