iOS ve Os X Güncellemeleri Neden Gecikiyor?

20130128-110308.jpg

iOS ve Os X için beklenen güncellemeleri neden bir türlü gelmiyor?

Herkes iOS 6.1’in final sürümünü beklerken 5. betanın gelmesi, Os X 10.8.3 için art arda yayınlanan derleme paketlerine rağmen güncellemenin yayınlanmaması kafaları karıştırdı.

Yaşanan gecikmelerinin, Apple’da geçtiğimiz dönemde yaşanan yönetim değişikliklerine bağlı olabileceği iddiaları ortaya atılıyor. Hatırlanacağı gibi, iOS yazılımdan sorumlu başkan yardımcısı Scott Forstall’ın şirketten ayrılmasılya birlikte Mac sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, iOS’i de sorumluluğu altına alınmıştı.

20130128-110238.jpg

Yeni ekip önceden kalma sorunları düzeltiyor ya da gelecek yenilikler için gerekli düzenlemeler ile uğraşıyor olabilir mi?

Bu konuda okuyucunun da nabzını ölçe TUAW sitesi, yaşanan gecikmenin olası nedenleri üzerine bir de anket çalışması yapmış. Sonuçlara göre anketörlerin yüzde 25’i gecikmelerin önümüzdeki dönemde yaşanacak büyük gelişmeler için yapılan hazırlıklardan ileri geldiğine inanıyor. Yüzde 37’lik bir kesim sürecin hata düzeltmei ile ilgili olduğunu söylerken, yüzde 15 ise sürpriz yeniliklerin hazırlandığı düşüncesinde.

20130128-110342.jpg

Ben de yönetim kademesindeki değişikliklerin yazılımlara kesinlikle belirgin olarak yansıyacağını düşünenlerdenim. Bu gecikmenin erken bir değişime değil gelecekteki daha büyük ve hissedilir değişimlere ön hazırlık olabileceğini düşünüyorum.

Bakalım Federighi ve ekibi yaptıklarıyla bizi sevindirecek ve şaşırtacak mı?

Tagged With: ,