iOS’de Web Sitelerine Daha Hızlı Ulaşmak İçin 2 Basit İpucu

iOS cihazlarımız yeterince hızlı, yeterince sade. Ama bazı eski alşıkalıklarımız bize zaman kaybettiriyor olabilir. Örneğin, ulaşmak istediğimiz sayfanın adını adres satırına tamamen yazmak gibi…

Belki birçok okuyucumuzun zaten bildiği ve kullandığı iki önemli Safari özelliğinden söz etmek istiyorum. Bu özelliklere alışınca web sitelerine daha zahmetsiz ve çabuk erişeme şansına kavuşacaksınız.

1) “www” ve “.com” yazmayı unutun

El alışkanlığı, Safari’yi açtığımızda adres satırına hala “www” ile başlayıp “.com” ile biten alan adının tamamını yazabiliyoruz. Aslında buna hiç gerek yok. “com” uzantılı tüm web sayfaları için sadece alan adını yazmanız yeterli. Geri kalanı Safari bizim için hallediyor.

20121226-143341.jpg

Örneğin, iOS cihazınızda Safari’yi açıp adres satırına “elmadergisi” yazdığınızda Safari’nin sizi doğrudan sitemize yönlendirdiğini, “www” ve “.com”u otomatik eklediğini görebilirsiniz.

2) “.com” butonu ile daha fazla uzantı görüntüleyin

iOS klavyesinin kullanışlığı özelliği olan “.com” butonu ile daha fazla alan adı uzantısı görüntüleyebilirsiniz.Ziyaret etmek istediğiniz alan adı “.edu”, “.net” ya da “.tr” vb. farklı uzantılara sahip olabilir. Bu durumda uzantıyı tek tek harflerini yazmaktansa “.com” butonuna basılı tutarak alternatif uzantıların görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

20121226-143548.jpg

Bu iki öneri web sitelerine çabukcak ulaşma konusunda size yeterli gelmediyese, sık ziyaret ettiğiniz sayfaları “yer imi” olarak kaydedebilir ya da ana ekrana ekleyebilirsiniz.

20121226-143840.jpg

Tagged With: ,