iOS’de Web Sitelerine Daha Hızlı Ulaşmak İçin 2 Basit İpucu

-

iOS cihazlarımız yeterince hızlı, yeterince sade. Ama bazı eski alşıkalıklarımız bize zaman kaybettiriyor olabilir. Örneğin, ulaşmak istediğimiz sayfanın adını adres satırına tamamen yazmak gibi…

Belki birçok okuyucumuzun zaten bildiği ve kullandığı iki önemli Safari özelliğinden söz etmek istiyorum. Bu özelliklere alışınca web sitelerine daha zahmetsiz ve çabuk erişeme şansına kavuşacaksınız.

1) “www” ve “.com” yazmayı unutun

El alışkanlığı, Safari’yi açtığımızda adres satırına hala “www” ile başlayıp “.com” ile biten alan adının tamamını yazabiliyoruz. Aslında buna hiç gerek yok. “com” uzantılı tüm web sayfaları için sadece alan adını yazmanız yeterli. Geri kalanı Safari bizim için hallediyor.

20121226-143341.jpg

Örneğin, iOS cihazınızda Safari’yi açıp adres satırına “elmadergisi” yazdığınızda Safari’nin sizi doğrudan sitemize yönlendirdiğini, “www” ve “.com”u otomatik eklediğini görebilirsiniz.

2) “.com” butonu ile daha fazla uzantı görüntüleyin

iOS klavyesinin kullanışlığı özelliği olan “.com” butonu ile daha fazla alan adı uzantısı görüntüleyebilirsiniz.Ziyaret etmek istediğiniz alan adı “.edu”, “.net” ya da “.tr” vb. farklı uzantılara sahip olabilir. Bu durumda uzantıyı tek tek harflerini yazmaktansa “.com” butonuna basılı tutarak alternatif uzantıların görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

20121226-143548.jpg

Bu iki öneri web sitelerine çabukcak ulaşma konusunda size yeterli gelmediyese, sık ziyaret ettiğiniz sayfaları “yer imi” olarak kaydedebilir ya da ana ekrana ekleyebilirsiniz.

20121226-143840.jpg

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

  1. Gereksiz bir konu olmuş. Böyle ufak bir detayı koca başlık altında açıklamak yerine birçok pratik bilgilerin yer aldığı büyük bir konu altında inceleyebilirdiniz.

  2. Eleştiri ve öneriniz için teşekkürler.

    Bazen çok basit olan, çoğu kullanıcının yıllardır bildiği ve kullandığı detay özellikler, yeni kullanıcılar ve gözden kaçıranlar için önemli olabiliyor.

    Yabancı kaynaklarda ve eğitim yayınlarında nelerin konu edildiğini ve anlatıldığını görseniz (belki de biliyorsunuzdur) emin olun bu konunun ağır kaldığını söylerdiniz.

    Kullanıma yönelik ipucu ve eğitim odaklı konularda bir denge oluşturmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konularda kategorize edilmiş daha ayrıntılı bölümlerlerle karşınıza çıkma arzusundayız.

    • Taha’ya katılıyorum. Başlığı gördüğümde gözümde canlanan böyle bir yazı değildi. Bunların yanına birkaç tane daha tip ekleseniz yararlı olur fakat bunlar çok yetersiz kalmış. Mesela elmadergisi.net yazarken .com tuşundan .net uzantısını seçmenin vakit kazandıracağını düşünmüyorum. .com uzantılılar için yararlı olabilir ama bu da klavye de bariz görünüyor. klavyenizde “a” harfi yada ” search” tuşu var demek gibi olmuş. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.