iOS’in Super Mario Dünyası: Lep’s World

20130122-160335.jpg

10 yıllara damgasını vuran kaç oyun var ki? 80’lerin ortalarında doğan Super Mario Bros, neredeyse 30 yıla ulaşan geçmişiyle kuşakları kapsayan bir efsane. Özellikle çocukluğu 80’lerin sonu ve 90’ların başlarına denk gelenler için ayrı bir yeri vardır Mario’nun…

Dönemin sınırlı oyun çeşitliliğinde, renga renk ve büyülü Super Mario dünyasının yarattığı heyecan inanılmazdı. Ateş pahası 8 bitlik NES’te (Nintendo Entertainment System), Gameboy’da, Super NES’te… Bu heyecan her yeni çıkan Nintendo konsol ile günümüze kadar devam etti ve birçok kuşağı da içine alarak ilerledi. Belki günümüzde Mario oynarak büyümüş babalar ve büyüyen çocuklar bile vardır kim bilir?

20130122-160817.jpg

Tam da bu nedenlerle iOS’de Mario oyunlarının yer almasını hep isterim. Yeni oyunlar yapılmasa bile, en azından klasikler yer almalı diye düşünürüm. Ama Nintendo’nun iOS konusundaki sekter tavrı, emulatörlerin Apple’dan vize alamaması gibi nedenler, iOS cihaz kullanıcılarını Mario nostaljisinden daima uzak bıraktı.

Nintendo sanırım ticari nedenlerle platforma oyun yazmama inadını sürdürüyor. 2011 yılında ilk ve tek olan Pokemon’u saymazsak bu tutumundan vazgeçecek gibi de durmuyor. Durum böyle olunca bizlere de yeni arayışlar içine girmek düştü.

20130122-160516.jpg

Açıkçası haberim yoktu, iOS için Super Mario efsanesini anımsatacak güzellikte bir oyun varmış. Oyunun adı Lep’s World. Dahası, oyunun devam sürümü bile çıkmış. Ben de yenisinden başladım ve Lep’s World 2’yi iPad’ime yükledim.

20130122-160606.jpg

Çağdaşlaşan grafikleri ve birebir aynı olmasın diye değiştirilen öğeleri saymazsak, oyun tıpkı bir Super Mario oyunu. Aynı renkli, heyecanlı, çocuksu ve masalsı dünya, aynı tat… Açıkçası Super Mario nostaljisi yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Oyunu App Store’dan ücretsiz indirebilir, adı aynı olmasa da Lep’s World ile Super Mario’yu yad edebilirsiniz…

Tagged With: