iOS’un yükselişi

iOS cihazları ile Android yüklü olan cihazlar arasında her zaman bir kapışma olmuştur. Size grafikten önce şöyle bir şeyden bahsedeyim. Geçen yaz katıldığım bir iletişim firmasının bayi toplantısında geçen konu Android’in yükselişi diye söz ediliyordu. Şimdi bu grafik ile o toplantıyı karşılaştırdığım zaman iOS’un gittikçe güçlendiğini söyleye bilirim.

Herkesin bildiği gibi iOS cihazları son zamanlarda çok rağbet görmekte. 2012 1. ve 2. çeyrek grafiklerinde bu oranın gittikçe arttığı gözler önüne serildi. Yeni iPad, henüz çıkmasına reğmen %17’lik bir yer edinmiş durumda. İlk sırada iPhone 4S %40’lık bir pay ile grafikte yerini almış. iPad 2 ise hemen arkasında. Android yüklü cihazlar ise en yüksek %4’lük bir pay ile grafikte yerini almış durumda.

Android’e göre Apple’ın başarısının nedeni cihazlar tek düzene göre gitmesi yani Android yüklü cihazlar 100 liralık modelleri de 2.000 liralık modellerde içermekte. iOS yüklü cihazlar ise sadece Apple tarafından üretilen, belirli bir kalite standardının altında bulunmayan cihazlar.

Apple’ın bu grafiğe bakılarak çok başarılı olduğu ortada. 2013’ün ilk çeyreğinde daha saglikli bir grafik sonucu elimize geçer diye tahmin ediyorum.

Tagged With: , , , , , , ,