iPad 2 Etkinliği

Bugün, 2 Mart 2011 Çarşamba. İlk kez geçtiğimiz yıl şubat ayında gördüğümüz iPad, bugün yenilenecek. San Francisco, Yerba Buena sanat merkezinde TSİ 20:00 itibariyle başlayacak olan etkinliği son dedikodulara göre Steve Jobs’un katılımıyla izleyeceğiz. iPad’in ikinci neslinin tanıtılacağı etkinliğin, iOS 4.3’ün kullanıcılara sunulması, yeni Mobile Me ve iTunes servisleri, Mac OS 10.7 Lion, Find My Friends, Sosyal Ağ gibi konular hakkında bilgi vereceğini düşünüyorum.

Yeni iPad hakkında pek çok şey yazdım. Takip edenler zaten ne ile karşılaşacaklarını biliyorlardır. Yine de bazı şeyleri hatırlamakta fayda var. iPad, pek çok kişinin de beklediği gibi mevcut versiyonuna göre daha ince, daha hafif olacak. Tasarım konusunda eskisinin tasarımının daha iyi olduğunu belirtmiştim. Ancak yeni versiyonun yandaki görsel gibi, daha düz bir kasa yapısına sahip olacağını düşünüyoruz. Ortaya çıkan kılıf örneklerinden de bunu anlayabilmek mümkün. Sebebi ise görsellikten ziyade daha kolay tutulabilir bir hale getirilmek istenmesi diye düşünüyorum. Mevcut iPad’in hoparlörü konusunda oldukça şikayet vardı. Çok güçsüz olduğunu pek çok kullanıcı belirtti. Yeni versiyonda bunun önüne geçildiğini şimdiden söyleyip, yanılmayacağımı düşünüyorum. Muhtemelen geliştirilmiş bir ekran ile karşılaşacağız. Gün ışında daha iyi kullanım imkanı sunacak olan ekranın çözünürlüğünün aynı ya da çok az farklı olacağını düşünüyorum. Kesinlikle “Retina” tabir ettiğimiz ekran olmayacağını daha önce matematiksel olarak açıklamıştım diye düşünüyorum. Beklentim 1.2 GHz, çift çekirdekli ARM Cortex A9 işlemci ile çalışacağı yönünde. Apple’ın A5 (ya da başka bir kod) ile adlandıracağını düşünüyorum. Yeni grafik işlemciye sahip olacağını da söylemeden geçmeyelim. iPhone 4 gibi 512 MB ram beklentim var. Yeni uygulamaların önünü açacak ve daha az yorulacak. Elbette ön ve arka kameraya sahip olacak. Artık bunun dedikoduluk bir tarafı kalmadı. Ön kameranın FaceTime (ve belki photobooth) için, arka kameranın ise fotoğraflama ve video kaydı için kullanılacağını zaten tahmin ediyorsunuzdur. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Ektinlik ile ilgili gelişmeleri, olursa sızıntıları bu sayfalardan bulabileceğinizi biliyorsunuz. Etkinlik anında yine canlı blog sunucunuz, yanında kahvesi ile hazır bekleyecek. Apple’ın son etkinliklerde adet haline getirdiği canlı yayını yapmadığı taktirde, Yerba Buena’da bulunan bazı kaynaklardan elde edeceğim video, ses, görüntü gibi çeşitli medyayı, yorumlarımla sizlere Elma Dergisi’nin kuruluşundan beri yaptığımız gibi yine canlı yayında ben anlatacağım. Canlı yayın yapılırsa mısır patlatıp geniş ekranda izlerim o ayrı. Zaten tüm iOS ve Mac OS X işletim sistemi ile çalışan cihazlardan yayın izlenebilir. Sonra da oturup birlikte yorumlarız. Gün boyu sürekli Elma Dergisi’nin sayfalarını yenileyin. Her türlü haber, dedikodu, zaman geçirmeksizin yine  size doğrudan bu sayfadan ulaşacak.


Tagged With: , , , , , ,