iPad 2 spot pazarı işleyişi

Suitcase of iPad 2s

 

ABD’de haftasonu yeni ve pırıl pırıl iPad2’niz için sıraya girmişken, bir çok yabancı ülkeden insanlarla çevrili olduğunuzu farketmişsinizdir. Bunun nedeni öyle görünüyor ki spot pazarın (grey market) iPad2 leri yurtdışında satmaya başlaması.

Apple’ın son sihirli ürünü dünya’nın kalan diğer ülkelerinden birkaç hafta önce ilk  ABD’de satışa sürüldüğü için yabancı satıcılar alabildikleri kadarını depolaymaya ve hızlıca ülke dışına nakledip bir vurgun yapmaya çok istekliydiler. M.I.C Gadget bu sürecin nasıl çalıştığıyla ilgili ilginç bir analiz yapmıştır.
Hong Kong’lu satıcılar vurgun yapıyorlar — seri sonu 16GB Wi-Fi modeller 1000$’dan yüksek fiyatlara alıcı buluyor ki bu orjinal fiyatının iki katı.

Binlerce iPhone4 ve iPad’i geçen yıl Çin’in spot pazarına dağıtan Hong Kong spot pazarın “üstadı” Mr. Lo, söylediklerine göre lansmandan önce zaten 200 sipariş almıştı. 13 Mart’ta satışa sunmayı düşündüğü 200 iPad’in teminini sağladıktan sonra uçağa atlayıp Hong Kong’a gelmeleri için New York, Chicago, San Francisco ve Los Angeles’ta 8 ayrı kuryeye ödeme yaptı.
Neden çoğu modelden iki katı para kazanabildiği sorulduğunda, Mr Lo ise :”Apple fanları iPad2’yi erkenden alabilmek için bizim fiyatlarımzı ödemeye çok istekli,  Biz de böylece para kazanıyoruz.” demiştir. (Tuaw)

Şu anda Türkiye’de de durum bu şekilde. Ürünün fiyatı yükseldikçe yükseliyor. 3000 TL ye iPad 2 satanlar var. Tamam, ben de dahil hepimiz Apple ürünlerini seviyoruz. Ancak enayi değiliz.

Tagged With: ,