iPad 3 Retina Ekranı?

Bir Kore forum sitesinde (kayıt olmak gerekli) yayınlanan bir panel fotoğrafı oldukça ortalığı ısıtacağa benziyor. Nedeni ise sızan fotoğrafın iPad 3’ün Retina ekranına ait olması.

Üstte görülen ekran, iPad 2’ye ait. Bundan şüphemiz yok. Alttakinin ise iPad 3’e ait olduğu ileri sürülüyor. Her ikisi de diyagonal 9.7″ boyutunda ancak alttaki ekranın bağlantı kablolaması farklı. Referans olarak daha önce pek çok kez sökülmüş fotoğrafları bulunan iPad 2 ekranına bakalım.

Görebileceğiniz gibi iPad 2’nin kart ile iki kablo bağlantısı bulunurken yeni fotoğrafta üç farklı kahverengi şerit kablo göze çarpıyor. iPad 2 ekranında, en sol taraftaki güç, diğer iki geniş kahveringi şerit ise görüntü verisi için.

Ele geçen yeni iPad 3 ekranındaki üç geniş şerit kablonun veri için olduğu kesin gibi. 2560X1600 çözünürlük beklenen ekran, mevcut iPad 2 modelinden dört kat daha fazla piksel barındıracak ki ilave bant genişliği gereksinimi nedeniyle üçüncü bir bağlantı oldukça mantıklı. Yayınlanan bu fotoğraflar Apple’ın üretime oldukça yakın olduğunu gösteriyor. Apple daha önce yüksek çözünürlüğe ve düşük enerji tüketimi için yeni bir çeşit görüntü birimi (IGZO) kullanacağını söylemişti. iPad 3’ün 2012’nin ilk yarısında satışa çıkması bekleniyor…

Tagged With: ,