iPad mini neden lüzumsuz?

Jobs’un ilk iPad’in tanıtımını yaptığı dakikaları dün gibi hatırlıyorum. Elma Dergisi henüz birkaç haftalıktı. Sırf iPad ile ilgili kimseciklerden bir ses çıkmadığı, güncel bir haber kaynağı bulamadığım için birkaç hafta önce yazmaya başlamıştım. Hatta ilk kez canlı olarak etkinliği aktarmış, epey de yorulmuştum :)

Jobs aslında iPad’in neden bu boyutta olduğunu zaten oldukça güzel bir şekilde açıklamıştı. Şimdi Ocak 2010’a geri dönüp tekrarlamaya gerek görmüyorum. O günlerde bolca yazıp çizmiştik, Arşiv sayfası bu yüzden var :)

Son günlerde iPad Mini (ki asla böyle bir isim ile çıkacağına ihtimal vermedim) ile ilgili dedikodular arttıkça benim de rahatsızlığım artmaya başladı. En sonunda dayanamayıp yazmaya karar verdim. Elma Dergisi’ne her gün yapılan binlerce ziyaretin %20’sinin iPad ile yapıldığını görüyorum. Az gibi görünebilir ancak sadece bir yıl önce bu yüzde sadece 2 idi :)

iPad ile internette sörf yapmak, en keyifli şeylerden biri. Şüphesiz elinizde kolayca tutabileceğiniz ideal boyutları bunu mümkün kılıyor. Neredeyse masaüstü konforunu  elinizde yaşayabiliyorsunuz. Peki neden daha azı ile yetinesiniz?

Piyasada şu anda iPad’in pastasından dilim kapmaya çalışan irili ufaklı pek çok firma var. Bunların en büyüklerinin toplamda ulaşmaya çabaladıkları satış miktarına Apple’ın sadece bir haftasonunda ulaşması, bir başka firmanın 500 küsür dolardan satmaya başlayıp iki ay sonra havlu atıp 200 dolara indirmesi, bir diğerinin pazardan çekildiğini duyurması, küçük ekranların başarısını gözler önüne seriyor. Daha küçük ekran ile göreceli olarak başarı yakalayan tek cihaz Kindle Fire. Malum, ABD’de dijital kitap severler sayesinde o başarıyı yakaladı.

Apple’ın daha küçük boyutlarda paneller için üreticiler ile görüştüğü varsayılıyor. Hatta bununla ilgili bazı sızıntıları mümkün oldukça paylaşmaya çalışıyorum. Ancak bu durum daha küçük bir iPad çıkacak demek olmuyor. Apple belki çok daha farklı bir cihaz (belki de özel bir kumanda) üzerinde de çalışıyor olabilir.

Şahsen Apple’ın daha küçük boyutlu bir iPad’i satışa sunmasını pek de mantıklı bir adım olarak görmüyorum. Boyutu iPhone’a yakın olmadıkça 7/24 yanımızda taşımamız yine mümkün olmayacak. Eh zaten o boyutta iPod Touch ve iPhone varken ve hep yanımızdayken, ha 7″ taşımışız ha 10″ ne fark eder ki?

Çeşitlilik iyidir. Tıpkı rekabet gibi. Apple’ın kaptan köşkünde artık farklı biri olduğuna göre yarın neyle karşılaşacağımız da belli olmaz. Cook her ne kadar Jobs’a benzese de tamamen farklı biri. Gelecekte yeni, daha küçük bir iPad görmeyeceğiz demeyi istesem de diyemiyorum. Apple böyle bir ürün satışa çıkartırsa, sadece iOS ile çalıştığı için bile şu an pazardaki en çok satan ikinci tablet bilgisayardan daha çok satacaktır ancak iPad’in başarı grafiğini bırakın yakalamayı, yaklaşabilmesi bile hayalden öteye gitmeyecektir.

Tagged With: , , ,