iPad ve iPhone’da En Can Alıcı Soru: Siyah mı Beyaz mı?

“Bu da sorun mu? Yeter ki iPhone ya da iPad alma kararını vereyim, gider birini alırım” diyorsanız yanılıyor olabilirsiniz… Çünkü son derece masum gibi görünen bir soru, alım aşamasında inanılmaz bir kabusa dönüşebiliyor.

Karşınızda hayallerinizi süsleyen bir iPhone… Uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz iPad… Belki de satın alma kararı verene kadar üzerinde pek durmadığınız, fazla düşünmediğiniz bir ayrıntı: “Hangi renk almalıyım?”

Beyaz şık ve gösterişli, siyah asil ve ağır… Gel de çık işin içinden!..

Öncelikle şunu belirtmeliyim; eğer hangi rengi seçeceğinize çoktan karar verdiyseniz, bir başka ifadeyle aklınızda belli bir renk varsa, ne bu yazıyı ne de renkleri karşılaştıran benzeri bir yazıyı okumayın. “Hiç etkilenmem” diyeniniz bile okuduklarından bir parça etkilenecektir. Gidin ve aklınızda olan rengi satın alın, inanın pişman olmayacaksınız…

Eğer hala kararsızsanız, burada yazılanlar fikir vermesi açısından faydalı olabilir. Öncelikle renkler hakkındaki düşüncelerimin tamamen kişisel görüşlerim olduğunu belirtmem gerekiyor. Beğenilerim nedeniyle suçlanmak istemem. Bu nedenle uyarımı yapayım; birazdan okuyacaklarınız mutlak doğrular değil, adı geçen tüm modelleri çıplak gözle görme ve inceleme şansı bulmuş birinin kişisel görüşleridir.

iPhone 4 ve 4S için renk seçimimi belirterek işe başlayayım… Aynı tasarıma sahip bu iki cihaz için renk seçimim; siyah.

Nedenlerine gelirsek…

Arkası cam tasarımda siyahın daha ciddi ve asil durduğunu düşünüyorum. Siyah üzerinde parlak gri Apple logosu ve iPhone yazısı oldukça dikkat çekici ve şık duruyor. Önden bakıldığında ise, 3.5 inçlik ekran ile bütünleşen siyah çerçeveler iPhone’un hem ekran açıkken, hem de kapalıyken son derece şık durmasını sağlıyor ve kalite hissini her açıdan fazlasıyla veriyor.

20121212-213203.jpg

iPhone 4 ve 4S modellerinde beyaz renk, cihazın daha dikkat çekici olmasını sağlamakla birlikte, siyahın yarattığı ciddiliği ve kalite hissini bir parça azaltıyor. Örneğin, koyu renk ağırlıklı ve klasik giyimli birinin elinde siyah iPhone son derece şık dururken, beyaz iPhone biraz sırıtabiliyor. Bu bakımdan renk seçimlerinde, yaptığınız iş ve giyim tarzınız da etkili olabilir. Örneğin, klasik giyinmek zorunda olduğunuz bir iş yapıyorsanız seçiminizi ona göre belirleyebilirsiniz.

20121212-213305.jpg

iPhone 5’de ise durum biraz daha karmaşık. Büyüyen ekran ve iki renk kullanımı seçim üzerinde oldukça etkili. Aslında yukarıda iPhone 4 ve 4S modellerinin siyah ve beyaz renkleri için söylediklerim iPhone 5 içinde geçerli olmalı… Evet, ama tamamen değil.

Şöyle açıklamaya çalışayım… iPhone 5’in beyazı önceki iki modelin beyazına göre çok daha şık ve daha ağır bir izlenim veriyor. Dikkat çekiciliğinden ise hiçbir şey kaybetmiyor. Bu etki, arka kısmın aluminyum olmasından ve büyük bir kısmının gümüş renk olmasından kaynaklanıyor. Yani iPhone 5 beyazında diğer iki modele göre daha az beyaz alan var. Cihaz, gümüş renk ile ağırlık kazanıyor.

20121212-212452.jpg

iPhone 5’in siyah ve arduvaz renk karışımı hakkında düşüncem ise “bu cihaz çok karanlık!” şeklinde… Açıkçası siyah iPhone 4 ve 4S’deki parlak gri logo ve yazılar, siyahı açan, şıklık katan öğelerdi. Ancak iPhone 5’de aluminyum arka kısmın arduvaz rengi, cihazı tamamen karanlık yapmış. Bu rengi çok beğenen ve fazlasıyla memnun çok kişi olduğunu biliyorum ama yine de bu koyuluğun beni rahatsız ettiğini belirtmeden geçmek istemedim. Ayrıca iPhone 5 siyahının kolay çizildiğini ve cihazın kenarlarının ufak darbelerde bile iz bıraktığını da söylemeliyim. (Bkz. Alttaki Fotoğraf) Eğer iPhone 5 alacak olursam renk tercihim beyaz – gümüş olurdu…

20121212-213549.jpg

iPad’de durum aslında biraz daha kolay gibi… Çünkü seçiminizi kolaylaştıracak kadar büyük bir ekrana sahibiz. Ne alaka demeyin, çünkü iPad için renk seçimi, ekran ve çerçeve ilişkisi üzerine kurulu.

Kendi deneyimimden bahsedecek olursam, 3. nesil iPad’imi beyaz alıp bin pişman olmuş biri olduğumu söyleyerek işe başlamalıyım. Beyaz aldım, çünkü farklı bir renk kullanmak istiyordum ve ayrıca şıklığından da etkilenmiş olabilirim. Gel gelelim, beyaz iPad’in ekranı kapalıyken tamamen bir çerçeve gibi durması başlangıçta son derece sinirlerimi bozdu. Hatta iPad’i elimden çıkarıp siyah rengini almaya kadar işi götürecektim ki bir şekilde bu görüntüye gözlerim alıştı.

20121212-213746.jpg

Hatta o kadar alıştı ki dergimiz yazarlarından Mehmet Terziler’in aynı nesil siyah iPad ile takas teklifini bile reddettim… :) Şimdi tekrar bir iPad alacak olsam yine beyaz alırım.

Siyah çerçeve yansıma yapıyor, tozları, lekeleri ve parmak izlerini fazlasıyla gösteriyor. Buna karşın beyaz çerçeve toz ve lekeleri göstermiyor, yutuyor..

Siyahın avantajı sizi ekranın içine daha fazla ekrana çekiyor, çünkü sınırları daha belirgin. Siyah çerçeve gözü ortamdan koparıyor, dikkatinizi dağıtmıyor.

Beyaz çerçeve ise özellikle beyaz arkaplan kullanımının ağırlıklı olduğu web sayfaları ile bütünleşiyor, ancak başlangıçta ekrana odaklanmanızı engelleyip gözünüzü yorabiliyor. Tabii bu durum geçici, alışana kadar…

Alıştıktan sonra, özellikle karanlık ve loş ortamlarda beyaz çerçevenin görüşünüze pozitif etkileri olduğunu bile söyleyebilirim.

20121212-214342.jpg

iPad için kişisel önerim cihazın sadece açıkken değil kapalıyken size nasıl göründüğüne bakın. Siyah iPad son derece şık bir şekilde, tamamı ekran gibi görünecek. Beyaz ise dikkat çekici bir fotoğraf çerçevesi gibi… Hangisi sizi daha çok kendine çekecek?

iPad 2 için konuşacak olursak, siyah çerçeve sizi ekrana daha fazla odakladığı için piksellenmeleri daha fazla algılıyorsunuz. Beyaz iPad 2’de ise bu durum hissedilir derecede az. Pikselleri hissetmeyebiliyorsunuz.

Hala satışta olan iPad 2 almayı düşünüyorsanız ve beyaz renk bulabiliyorsanız kesinlikle beyaz öneriyorum. Bu öneri henüz retina ekrana sahip olmayan iPad Mini için de geçerli…

Retina ekranlı 3. ve 4. nesil iPad’ler için böyle bir durum zaten söz konusu değil çünkü piksel görmeniz mümkün değil…

Kişisel düşüncelerim doğrultusunda, elimden geldiğince iPhone ve iPad için renk karşılaştırmasını yapmaya çalıştım. Tabii ki satın almadan önce ürünlerle ilgili karşılaştırma videolarını izleyip, teşhir ürünlerini mağazalarda inceleyip öyle satın alacaksınız. Ancak hala kararsızlık yaşanlara önerim bu ürünlere sahip olan tanıklarınızla bir araya gelip, ürünleri bir süre incelemeniz ve mümkünse ödünç isteyip bir süre kullanıp öyle karar vermeniz… Bu, mağazada teşhir ürünleri üzerinde yapacağınız değerlendirmelerden daha iyi sonuç vermenizi sağlayacaktır…

Herkese mutlu olacağı seçimler yapması dileğiyle…

*Bilgi ve Öneri: İnternette konuyu araştırırken iDownloadBlog sitesinde Apple ürünlerinde siyah ve beyaz renk tercihi ile ilgili yeni ve ayrıntılı bir anket çalışmasına rastladım. Bu konunun kapak fotoğrafı da bu anketten çıkan bir sonucu gösteren grafik. Görüldüğü gibi Apple ürünlerinin tamamı ele alındığında, renk tercihinde siyahın ezici bir üstünlüğü var.

Her Apple ürünü için ayrı ayrı sonuçları görmek isteyen ve kamuoyu beğensini merak eden okurlarımız için bu ayrıntılı anketin bağlantısını paylaşıyorum.

20121212-221134.jpg