iPad’in Geleceği iOS – OS X Birleşmesi mi?

20121105-153202.jpg

iPad Mini ve 4. Nesil iPad’in tanıtılması, Apple dışındaki tablet piyasasını yeniden şekillendirmesi beklenen Windows 8’in satışa sunulması, Microsoft’un masaüstü ve mobil işletim sistemlerini bir araya getiren tableti Surface’i ön satışa sunması ve birçok üreticinin yeni tablet modellerini duyurması…

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi tablet pazarı oldukça karışıyor, karışacak. İşte tam da bu nokta da herkes aynı şeyi soruyor ve merak ediyor.

Aslında daha emekleme aşamasında olan tabletler ve özellikle de iPad nasıl bir evrim sürecinden geçecek? Önümüzdeki dönemde bizleri neler bekliyor?

Bu soruları kendi kendime sorup cevaplar ararken, kendi fikirlerimle büyük ölçüde örtüşen ve bana da yeni ufuklar açan bir makaleye rastladım.

Cnet yazarlarından Scott Stein’in kaleme aldığı bu makale “iPad’in Geleceği” başlığını taşıyor ve gelecek nesil iPad’lerin nasıl olabileceğini ve olması gerektiğini irdeliyor. Oldukça uzun bu makaleden önemli gördüğü noktaları aşağıda maddeler halinde özetlemek istiyorum:

* iPad Mini ile birlikte iPad için bir geçiş sürecine girdiğimizi düşünüyorum… Büyük ekran iPad ve mobilitenin öne çıktığı iPad Mini. İki ayrı iPad sınıfı oluştu.

* iPad Mini, ilk iPad’den bu yana yaşanmış tek ve en büyük tasarım kaymasıdır. 9.7 inçlik dört iPad de birbirine benziyor ve aralarında büyük farklar yok. Hatta iPad 2 büyük bir sıçrama olmasına rağmen görünüşünde ilk nesile göre büyük bir fark yoktu.

* iPad Mini inceltilmiş çerçeveler ile iPod / iPhone görünümüne daha yakınlaştı, çok daha taşınabilir bir hal aldı.

* Gelecek yıl iPad Mini Retina Ekran ile güncellenebilir. Böylece iPad Mini, e-okuma, medya görüntüleme, oyun ve uygulamalar için mükemmel bir cihaz olacak. En uygun fiyatlı ve en taşınabilir iPad yoğun bir talep ile karşılaşacaktır.

* iOS ve Mac Os X’i karşılayan geniş ekranlı bir iPad’e ne dersiniz?.. Apple’ın işletim sistemlerinin tek bir iOS – Os X evreninin içinde eriyeceğini düşünüyorum.

* Apple ne düşünüyor bilmiyorum ama iPad ve Mac’lerin sonsuza kadar ayrı yollarda ilerleyeceği hayal bile edemiyorum.

* Ya Os X son bulur ya da her ikisi bir arada gelişir.

* iPad’in birincil PC olarak kullanılması önündeki sorunlar: Fiziksel Klavye ve TrackPad.

* iOS ve OS X birleşmesi ile iPad, o çok konuşulan dokunmak ekran Mac olabilir. Ya da dock ile kullanıldığında Macbook Air, docksuz kullanıldığında bildiğimiz iPad olarak işlev görebilir.

* Böyle bir iPad eski PowerBook Duo gibi masaüstü sistem olarak da kullanılabilir.

(Benim Notum: Powerbook Duo’yu tanımayan kullanıcılarımız bağlantıdan reklam videosunu izleyebilir)

* iMac’ler inceliyor, Macbook’lar da öyle. Hepsi tasarım ruhu açısından iPad’e yakınlaşıyor.

* Microsoft, Surface ve Windows 8 ile melez bir sisteme yol açıyor, yol gösterici görevi üstleniyor. Mobil alandaki açığı kapatmak için daha agresif davranıyor.

* iPad Apple için büyük bir başarı. Piyasayı domine ediyor. iOS büyük platform. Şu an için değişimi zorlayacak bir şey yok.

* Şu an, gelecek deneyleri Microsoft’a, stabilite ise Apple’a ait.

İşte Scott Stein’in görüşleri böyle… Açıkçası bir çoğuna katılmamak mümkün değil.

iPad, 2010 yılında piyasaya çıktı ve tablet çağının fitilini ateşledi. 2007’de iPhone ile başlayan mobil iletişim çağını çoktan kaçıran Microsoft’un bu girdaptan çıkış için agresif bir tutuma ihtiyacı vardı ve bunun doğal sonucu olarak Windows 8 doğdu.

Melez işletim sistemi fitilini ateşleyen de görünen o ki Microsoft olacak.

Apple gibi inovasyonları ile bu noktaya ulaşmış bir şirket için fazlasıyla ironik ama şimdilik yapacağı tek şey şimdilik beklemek olacak.

Bekleyip, Windows 8 ve Surface’in pazarı nasıl şekillendirdiğini görmek…