iPhone 4 Basın Konferansı

Dün merak edip soran arkadaşlara teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum. Malum dün Apple bir basın toplantısı düzenledi. Dün, yaz aylarında zaten yoğun olan işlerim kontrolden çıkma durumuna ulaştığından toplantıyı izlemeye dahi fırsat bulamadım. Gece fırsat bulduğumda toplantının videosu Apple resmi sitesine yerleşmişti…

Kısaca düşüncelerimi aktarmadan kendimi alamadım. Vakit bulabildiğim kadarıyla forumları, yerli ve yabancı kaynaklara göz attım. Yazılanlar gerçekten tam bir kaos. Kimisi “Steve Jobs ve Apple ‘ın bittiği an” olarak nitelendirirken, kimi eleştirmenler ise “evet bir hata var ancak en azından çözüm üretiyorlar” düşünceleri ile konuya yaklaşmış.

Ben başından beri üretim hatası olduğunu düşündüğümü sizlerle paylaşıyorum. Hemen yanlış anlaşılmasın. Düşüncelerimden vaz geçmiş değilim. Bana göre hala sorun yok. Perşembe akşamı arkadaşımla türlü türlü denemelerle sinyal kaybı görmeye çalıştık ancak bir iki barlık önemsiz kaybın ötesine geçemedik. Sinyal seviyesi düşmedi demiyorum. Ancak diğer telefonlarda anten bölgesine dokunduğumuz kadar bile düşmedi. Ayrıca hat kesilmesine de şahit olmadık. Gerçi farklı bir operatör ile deneme şansım olmadı. Yalnızca Turkcell ile denedik. Ya Turkcell gerçekten çok iyi, ya da iPhone 4 ‘te ciddi bir sorun yok.

Konferansta dikkatimi çeken şey: “Telefonların zayıf noktaları vardır. Sadece biz bizimkini biraz fazla görünür yaptık” cümleleriydi. iPhone 4 tanıtımını izleyenler, Jobs’un sahnede “herkes bunun ne olduğunu merak ediyor” diye üzerinde durduğu anten ek kısmını hatırlarlar. Haliyle ortaya sinyal problemi dedikoduları çıktığında insanların ilk dokundukları yer orası oldu. Günlük kullanım esnasında hiçbir şekilde bir sorun yaşatmadığını gözlerimle gördükten sonra, ciddi bir sorun olmadığı düşüncemin daha da kuvvetlendiğini belirtmek isterim. Bu arada, üretim hatası var düşüncemden de vaz geçmiş değilim. Belki GSM bölümü telefonun üstünde konumlanabilirdi. Ve muhtemelen hiç kimse bunu fark etmeyecekti. Sırf bu sebep bile, üretim hatası olduğunu, daha doğrusu “Tasarım Hatası” olduğu fikrini sürdürmeme neden teşkil ediyor.

Apple fazlasıyla göz önünde bir firma. Hayranları ve nefret edenleri var. İnsanlar günler öncesinden yeni ürünlere sahip olabilmek için kuyruklar oluşturuyorlar. Bana bunun gibi başka bir firma daha örnek gösterebilir misiniz? Arkadaşlar ürünler bir iki dolar da değil ki… Dikkatinizi bu konuya yoğunlaştırın lütfen. Kimse orada bedava bir şey dağıtmıyor. İnsanlar bunu istiyorlar. Apple’ı ve ürünlerini seviyorlar… Bunu tartışamayız. Bu gerçek.

Peki ne olacak? Apple 4.0.1 güncellemesi ile sinyal seviyesi gösterimini düzelten bir güncelleme yayınladı. Artık “Hobaaa, çat diye düştü” gibi bir cümle kurmak mümkün değil. Hatalı yazılım olduğunu ileri sürdüler. Ancak ben buna pek inanamadım. Neden mi? iPhone 3G kullanıyorum ve artık birçok yerde telefonum bir iki bar çekiyor. Bilmiyorum belki de gerçek bu. Bu konuda özel bir eğitimim olmadığından cahilce bir yorum yapmaktan kaçınıyorum. Konunun uzmanı değilim.

Yapılan araştırmalar gerçekten küçük bir yüzdenin bu gibi bir sorundan etkilendiğini ortaya çıkartmış. Araştırmayı ben yapmadığım için ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem…

Jobs, Bumper adlı ürünü sadece güzel olduğu için yaptıklarını ifade etti. Bunun altını kurcalayacak olursak komplo teorilerinin ardı arkası kesilmez. Yok Jobs bunu biliyordu. Bilerek bu ürünü ürettiler vs vs. Ancak Apple ilk kez aksesuar üretmiyor. iPad’de aksesuar olayı denendi. Başarılı sonuç alındı. iPhone için de bunu ürettiler. Neden? Cevap basit. Daha çok gelir! Bu konuda yorum yapmak zor. Bilerek yada bilmeyerek üretilen Bumper adlı kılıflar artık iPhone 4 kullanıcılarına ücretsiz olarak verilecekmiş. Neden? Çünkü gelen raporlara bakıldığında Bumper’ın sinyal seviyesi sorununu büyük ölçüde hafiflettiği yazılmış. Peki… Yorumsuz bırakıyorum…

Neticede Apple, Toyota gibi ürünleri geri çağırmadı. Memnun kalmazsanız getirin, iade edin dedi. Güzel bir yaklaşım. Madem memnun değilsin, kullanma demek oldu. Bu sorun var. Beni rahatsız ediyor, ama kullanmak istiyorum diyorsanız sizin için yapılacak bir şey yok malesef. Bumper ile idare edersiniz işte… Konferansın başında iPhone Antenna Song çaldı. Komik, saçma ve garip bir şovdu. Mesaj kısaca: Bu ürünü almayın! Jobs sahneye çıkıp “Bu ürünü almayın. Beğenmiyorsan almazsın kardeşim ” yada ” memnun değilsen gel paranı geri vereyim” diyemediği için, bu şovu da araya sıkıştırdı.

Bu arada Beyaz iPhone ay sonunda satışa çıkıyor. Jobs efendi ne dedi? Sorun yok! E zaten 3.000.000 adet iPhone 3 hafta dolmadan satıldığına göre…

iPhone 4 ay sonunda 17 ülkede daha satışa çıkıyor. Türkiye yine yok. Sonbaharı bekleyeceğimiz kesinleşti…

Yazmak istediğim onlarca yazı var aklımda. Sizlerle paylaşmayı çok istesem de zamanım malesef elvermiyor. Yorumlarda veya forumda tartışırız gerekirse. Düşüncelerinizi, yorumlarınızı okumaktan zevk duyacağım. Teşekkürler.

Tagged With: , , ,