iPhone 4 kuyrukları neden uzun?

İngiltere’de iPhone 4 kuyrukları, diğer ülkelerdeki operatör tekeli ve Orta Doğu’dan gelen SIM kilitsiz ürün talebi yüzünden bitmek bilmiyor.

İngiltere’de haftalar öncesinden sipariş edilen ve zamanı geldiğinde dahi uzun kuyruklarda beklenerek satın alınabilen iPhone 4’lere bu ilgi neden? Daily Mail gazetesine göre sorunun yanıtı, cihazın hala piyasaya sürülmediği ülkelere gönderip satmak için çok sayıda ‘aracı’nın kuyruğa girmesi.

iPhone 4’ün popülaritesi her yerde olduğu gibi İngiltere’de de oldukça yüksek. Parasını verip sipariş edenler haftalarca ürünün mağazaya gelmesini bekleyebiliyor. Hatta ürün geldikten sonra da kuyrukta saatlerce bekleyip satın alabiliyorlar.

Bu izdihamın esas nedeni, cihazın genelde bir kaç operatör tarafından kontratla piyasaya sürülmesi ve kontratsız, SIM kilitsiz chaz bulunamaması. Bu yüzden, iPhone 4’ün henüz piyasaya sürülmediği Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Asya ülkelerinden gelen talep, cihazın her hangi bir kontrata bağlı olmadan ve SIM kilitsiz satıldığı bir avuç ülke arasında yeralan İngiltere’de izdiham yaratıyor.


Habere göre kuyruğa giren aracı cihaz başına 70 sterlin alıyor. Bunları toplayan tüccar da bu cihazları, çoğu zaman maliyetinin iki katına yakın bir bedelle başka ülkelere gönderiyor. Kuyruklardaki bu ‘aracı’ bolluğu, sıradan tüketicinin de telefona erişimini zorlaştırıyor.

İngiltere’de kontratsız iPhone 4’ün 16GB bellekli modeli 499, 32 GB olanı da 599 sterline satılıyor. (NBC)

Tagged With: ,