iPhone 4S 16 Aralık’ta Türkiye’de…

4 Ekim’de ABD’de tanıtımı gerçekleşen, 14 Ekim’de ABD dahil 7 ülkede satışına başlanan iPhone 4S’in Türkiye’deki resmi satışı 16 Aralık’ta başlıyor. Turkcell, Vodafone ve Avea, cihazın satışını resmi web siteleri üzerinden duyurmaya başladı.  Konuşma / mesaj / internet paketi veya sadece cihaz fiyatları da açıklanmayan bilgilerden. iPhone 4S’in ABD’de satışa sunulmasının ardından 8 GB olarak üretime devam eden iPhone 4’ün fiyatı ciddi bir şekilde düşmüştü. Ülkemizde de satışa başlayan iPhone 4  8 GB modeli sadece 500 mb internet paketi ile ABD’nin aksine astronomik fiyatlara satılıyor. Fiyatının düşmesini beklerken bu kadar çok çıkmasını yorumlamak bile saçma olur.

Apple’ın zamana karşı koyabilmek için güncellediği modeli iPhone 4S, görüntüsü aynı olmasına rağmen donanım olarak farklılık gösteriyor. iPad 2’de kullanılan çift çekirdekli A5 işlemci, yenilenmiş teknolojisi ile 8Mp kamerası bulunan iPhone’un veri iletimi ve konuşma kalitesine de olumlu etkisi olduğu belirtilen anten tasarımı da değiştirilmiş.

iPhone 4S’in kilit özelliği ise sadece 4S’e özel olan “Siri” adlı kişisel asistan yazılımı. Siri Apple iPhone 4S içerisinde bulunansesle kontrol arayüzüdür. Bir başka deyişle Siri’yi tanımlamak istersek; Siri iPhone 4S ile birlikte sunulan ve ses komutlarını anlayan kişisel bir asistan yazılımıdır diyebiliriz. Siri ile iPhone akıllı telefonunuz üzerinden tuşları kullanmadantelefon açabilir, toplantı düzenleyebilirsiniz ve bu işlemleri sesli komutlar aracılığı ile yaparsınız. Siri uygulaması şu an hala “Beta” aşamasında çalıştığı için geliştirilmesi devam etmektedir.

Siri sesle kontrol arayüzü ile hava durumunu sorabilirsiniz. Bir adrese ulaşmanız gerekiyorsa adres tarifi alabilirsiniz. Kendinize hatırlatıcı olarak görevler ekleyebilirsiniz. Ajandanızdaki randevularınızı ayarlayabilirsiniz. Yazı yazmak için kullanabilirsiniz. Özet olarak Siri siz bir şekilde meşgulken sadece sesiniz aracılığı ile istediğiniz bir komutu iPhone cihazına ileterek, ses ile cihaz üzerindeki uygulamaları yönetmenizi sağlar.

Türkiye’de satışa sunulsa da Siri ile Türkçe konuşamayacağız. Önümüzdeki aylarda Türkçe dahil pek çok dil ile birlikte çalışabilen Siri için çalışmalar davam ediyor.

Bir diğer yandan da Siri’yi diğer iOS cihazlara port etmeye çalışan bazı geliştiriciler var. Apple resmi olarak Siri’nin diğer iOS cihazlarında çalışmasına izin vermiyor, vermeyecek. Donanımsal olarak sensör yardımıyla cihazı yüzünüze yakın tuttuğunuzda sirinin aktif olması haricinde manuel olarak siri sorunsuz bir şekilde iPhone 4 ve diğer cihazlarda da çalışıyor aslında. Bunun videolarını da daha önce yayınlamıştık. İsterseniz teknik gereksinimler, isterseniz pazarlama taktiği olarak adlandıralım, Siri sonraki cihazlarda çıksa bile geriye dönük olarak Apple’ın kesinlikle desteklemeyeceğini bilmenizi istiyorum.

Son söz olarak, iPhone 4’ten önceki versiyon iPhone kullanıcıları için oldukça iyi bir terfi nedeni olabilir. Ancak iPhone 4 kullanıcılarını heyecanlandıracak pek bir yeniliği bulunmadığını da üzerine basa basa söyleyelim. Belki Siri bizimle Türkçe konuşmaya başlarsa işler değişebilir…

Tagged With: , , ,