iPhone 4’teki anten sorunu yüzünden sert eleştirilerle karşılaşan Apple, projenin en üst yöneticisini gönderme kararı aldı.

-

Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 4, kelle götürdü. Telefondaki anten probleminin ortaya çıkmasından kısa süre sonra donanmımdan sorumlu CEO yardımcısı görevini bırakıyor.

Firmada iPhone ve iPad de dahil mobil cihazların tüm işlemci, donanım ve teknolojilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Papermaster ’ın koltuğunu boşaltacağı, onun yerine şirketin bilgisayar mühendisliği ekiplerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Mansfield’ın geleceği açıklandı.

Apple, merakla beklenen iPhone 4 akıllı telefonunu tanıttıktan kısa süre sonra cihazdaki anten sorunu yüzünden zor günler geçirmeye başlamıştı. Konuşurken sol avuca oturtulan telefonun anten noktası avuç içine denk geldiğinde, çekim gücü kademeli olarak düşüyor ve hat kesiliyordu.

Bir süre sorunu hafife alan Apple ve yöneticisi Steve Jobs, basın ve müşterilerin yoğun tepkisi üzerine sorunu kısmen çözen ‘kılıf’ hediyesini açıklamıştı. Ürünü geri alma da bir başka opsiyon olarak sunuldu. ABD’nin en etkili tüketici derneği American Consumer Reports da ‘iPhone’da üretim hatası var’ raporu yayımlamıştı.

Görevinden ayrıulan, veya ayrılmak zorunda bırakılan, Papermaster 2009 yılında Apple’a olalyı şekilde transfer olmuştu. IBM, Papermaster’ın yürüttüğü mobil cihazlarla ilgili projenin bitmemesi ve yaptıkları anlaşmada rakip bir firmaya gidemeyeceği şeklinde bağlayıcı bir madde olduğu gerekçesiyle bu transfere karşı çıkmıştı. Şirket hem Apple’a hem de Mark Papermaster’a dava açmış ve kazanmıştı. Anlaşmazlık uzun süre devam etti.

Daha önce iPhone 4 resmen duyurulmadan önce prototipin basına sızması ve fotoğraflarının yayımlanması sonucunda, firmanın test bölümündeki mühendisler işten çıkarılmıştı. (NBC)

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.