iPhone 5 ve WWDC 2011 dedikoduları

Apple firması, her yıl Haziran ayında düzenlediği WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yıl 6 – 10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurdu ve konferans biletlerini exclusive olarak satışa çıkarttı. Moscone West, San Francisco’da düzenlenecek etkinliğe ait 5000 biletin sadece 8 saat içerisinde tükenmesi firma için bir rekor. Geçtiğimiz yıl biletler 8 günde tükenmişti ve firma tarihinde ilk kez tüm WWDC biletlerinin satıldığını duyurmuştu.

Ancak pek çok kişi için işin şaşırtıcı olan başka bir boyutu daha var. Firma bu yılın konusunu “iOS 5 ve Mac OS X: Lion işletim sistemlerinin geleceği” olarak açıkladı. Bu açıklama ise iPhone 5’in sanıldığı gibi yaz aylarında değil en erken Eylül – Ekim aylarında piyasaya sunulacağı şeklinde yorumlanıyor. Özellikle iOS 5’in Haziran’dan önce yayınlanmaması durumunda geliştirici camiasının iPhone 5’e özel uygulamalar geliştirmek ve işletim sistemindeki değişime adapte olabilmek için zamana ihtiyaç duyacağı konuşuluyor.

Bu arada iPhone 5’in piyasaya sürülme tarihinin 2011 sonunda olacağını iddia eden analistler de mevcut. Bu iddianın temelinde ise 2 temel gerekçe yatıyor. İlk olarak firma genellikle tatil dönemlerinde ürün lansmanı yapmakta ve Eylül ayında iPhone 5 gibi amiral gemisi gamında bir ürün çıkartmak firmanın işine gelmeyebilir.

İkinci gerekçe ise tedarik sıkıntısı iddiaları. Apple iPhone 4’ün yanı sıra iPad ve iPad 2’de inanılmaz bir başarı yakaladı. Ancak hem bu ürünlerin satış miktarı sürekli artmakta, hem de rakip firmaların benzer segmentlerdeki (smartphone ve tablet) ürün çeşitliliği ve sunumları sürekli artmakta. Pazarda yaşanan bu inanılmaz sıçrama ister istemez tedarik sıkıntılarını da beraberinde getiriyor. Apple’ın tedarik anlamında sıkıntı yaşamaktansa iPhone 5 sürümünü Eylül yerine Aralık veya Ocak aylarına sarkıtabileceği iddia edilmekte. iPhone 5’in bileşenlerinin seri üretimine başlanmadığı iddiası da bu gerekçeyi destekler nitelikte.

Ancak bazı analistler ise yukarıda özetlediğimiz iki gerekçenin de aslında ürünün daha erken çıkartılması için birer “challange” olduğunu düşünmekteler. Bu görüşe göre tedarik sıkıntısı veya tatil zamanlaması iPhone gibi öncü olarak nitelenen bir ürünün geç çıkmasına mazeret oluşturamaz. Üstelik ayn analistler pazarda farklılaşmak ve öncü rolünü korumak adına Apple’ın iPhone 5’i LTE destekli, NFC teknolojisine sahip bir ürün olarak konumlandıracağını ve en geç Eylül ayında piyasaya sunacağını iddia etmekteler.

Son birkaç yıldır Apple’ın lansmanları haftalar hatta aylar öncesinde tartışılmaya başlıyor. Sır gibi saklanan yeni ürünler hakkında herkes kafa yoruyor ve herkes kendine göre zaman çizelgeleri / ürün özellikleri ortaya atıyor. Son sözü ise her zaman olduğu gibi Steve Jobs söylüyor. Teknoloji çevreleri WWDC’de yeni işletim sistemlerinin konuşulmasından yola çıkarak ürün lansmanı beklemediklerini açıkladılar. Ancak neler olacağınız bekleyip göreceğiz.

Tagged With: , ,