iPhone 5 vs. Samsung Galaxy S4 Çıkış Tarihlerindeki Tweet Atılma Oranları

screen-shot-2013-03-27-at-5-00-09-pm

CNN Fortune’un haberine göre iPhone 5, ilk tanıtıldığı gün Twitter’da cihazla ilgili 2.4 milyon kez tweet atılmışken, Samsung’un yeni cihazı Galaxy S4’ün tanıtıldığı günde cihazla ilgili sadece 440 bin kez tweet atılmış. Bunu matematiksel orana dönüştürürsek 5’de 1’i oluyor. Görünüşe bakılırsa Apple çıkaracağı ürünlerin pazarlamasını ve reklamını iyi bir biçimde sağlıyor (her zamanki gibi).

iPhone daha çıkmadan çok fazla spekülasyona mağruz kalan bir cihaz. Sırf iPhone’la ilgili binlerce resmi olmayan siteler var, yeni çıkacak modelin prototiplerini yayınlıyorlar. Yalan haberler, çarpıtılmış haberler çok fazla. Halkın beklentisi çok büyük çünkü. Tüketim toplumu bir de “sabırsız”.

Gene Munster’ın vermiş olduğu rapora göre Samsung Galaxy S4’ün tweetlerinin %81’i pozitif yorum içerirken, iPhone 5’in tweetlerinin %73’ü pozitif yorum içeriyor. Bunu şuna bağlıyor: “iPhone 5, daha önceden beklenen “şişirilmiş sürprizlerin” aksine, halkın beklediği büyük sürprizleri barındırmadı.” Şurdan bakarsak eğer, tweet sayılarına (matematiksel olarak) göre zaten iPhone 5’in %73 pozitif tweet sayısı %81’lik pozitif yorum içeren S4 tweet sayısından çok daha fazla oluyor.

 

Tagged With: , , ,