iPhone 5 vs Yeni iPhone

-

Apple, bilindiği gibi bir sonraki nesil iPhone’u yakın gelecekte tanıtıp satışa sunacak. Şimdiye kadar edindiğimiz bilgilere göre 12 Eylül’de tanıtılması beklenen model, serinin 6. nesli olacak. Modelin hem ABD’de tatil sezonundan hemen önce satışa sunulacak olması hem de iki yıl önce kontrat ile iPhone 4 alan müşterilerin ciddi bir şekilde yönelme ihtimalinin bulunması, şimdiden gelmiş geçmiş en çok satan Apple ürünü olacağı dedikodularını doğuruyor.

Konu ile biraz olsun ilgilenenlerin iPhone 5 yerine iPhone 4S bekleyişi, konu ile ilgilenmeden asıp kesenlerin basınında “hayal kırıklığı” olarak algılandı. Sanki sürpriz olmuş gibi “iPhone 4S beklentileri karşılamadı” gibi başlıklar çıksa da en çok satılan ürünlerden biri ünvanını kısa zamanda ele geçirdi.

Yeni iPhone’un önceki nesillerde olduğu gibi aynı fiyat ile 21 Eylül’den sonra satışa sunulması bekleniyor.

iPhone 5 demek yanlış mı?

Kısmen. Kısmen de değil. Sırasıyla Apple’ın akıllı telefonları şu şekilde idi;

  • iPhone
  • iPhone 3G
  • iPhone 3GS
  • iPhone 4
  • iPhone 4S

Burada dikkat edilmesi gereken nokta iPhone 3G’nin üçüncü nesil olarak adlandırılmayıp, 3G hücresel veri ağını desteklediği için bu ada sahip olması. 3GS , “S” harfini “Speed” (Hız) kelimesinden alıyorken, iPhone 4 ise, dördüncü nesil iPhone olduğu için bu adı almıştı.

Bu mantıkla bakarsak iPhone 4S sahipleri zaten iPhone 5’e sahip oluyorlar :) Neticede 5. nesil iPhone, iPhone 4S’tir.

Haliyle Apple isimlendirmeyi X, XS şeklinde sürdürür diye düşünürsek yeni iPhone’un adının iPhone 5 olacağını ama aslında 6. nesil iPhone olduğunu belirtebiliriz.

iPad 2’den sonra Apple’ın ürünlerini 2, 3, 4, 5……. 97 şeklinde adlandırmaktan vazgeçip “Yeni iPad” olarak adlandırması yine “kafaları karıştırdı” olarak yorumlandı. Kafanın karışmasını gerektiren bir durum söz konusu değildi.”Yeni, iPad’in adı değil, sıfatı.” Bundan sonra çıkan her iPad, Yeni iPad olacak. Daha doğrusu pazarda sadece ürünün adı var olacak. MacBook’lar yıllardır güncelleniyor ama her model sadece MacBook olarak adlandırılıyor. Rakam vererek isimlendirme zaten yanlış bir politikaydı.

Bu sebepler ile altıncı nesli çıkacak olan model büyük olasılıkla sadece “iPhone” olarak çıkacak ve lanse edilirken “Yeni” olarak betimlenecek.

Yepyeni bir görünüş ve his

Aslında yukarıdaki bahsettiğim “hayal kırıklığı” nın temel sebebi iPhone 4S’in iPhone 4 ile herhangi bir şekilde görsel ayırdedici noktasının bulunmamasıydı. iPhone 4S çıkmadan günler önce herkes iPhone 5 beklerken, bir sorusu üzerine okuyucularımızdan birine “sadece kaslı bir iPhone 4” bekliyorum diye bir yorum yapmıştım. Bu kez yazılım makyajının da üzerinde ciddi bir değişiklik ile karşılaşacağımızı söyleyebilirim. Söylentiler 7.6mm kalınlıkta olacağı bilgisini getirse de Galaxy veya diğer modellerden daha ince olmasından ziyade yeni ekran oldukça farklı bir his yaratacak gibi görünüyor.

İki renk tonuna sahip arka metal kapağın, iPhone 4 ve 4S’in cam arka kapağından daha dayanıklı olacağı kesin ancak estetik olarak daha iyi olur mu bunu tartışmak gerekiyor.

Yeni iPhone’un, 2007 yılından beri ilk kez 3.5 inçlik ekran yerine 4 inçlik ekran ile kullanıcılara sunulması bekleniyor. 16:9 biçimli ekran ilk bakışta önceki modelin çekerek uzatılmış halini anımsatacak. Yine Retina ekran ile satışa sunulacak modelin ekranı büyük ihtimalle Sharp tarafından üretilmiş olacak.

iOS 6

Apple’ın yeni iPhone’u, yeni iOS 6 işletim sistemi önyüklü halde sunması bekleniyor. Tamamen yenilenen 3D destekli harita uygulaması, geliştirilmiş Siri, Facebook entegrasyonu gibi 200’den fazla özellik ile gelecek olan iOS 6 hakkında daha fazla bilgi almak için iOS 6′nın getirdikleri başlıklı yazıya, iOS 6 geliştirici programına katılmak ve erkenden kullanmaya başlamak için ise ios-6-icin-gelistirici-programi-2012 sayfasına gözatabilirsiniz.

4G – LTE

Ülkemizde henüz hiçbir operatör tarafından bu hizmet sunulmasa da üçüncü nesil iPad ile birlikte Apple’ın 4G (LTE) cihazları çoktan hayatımıza girdi bile. Pil ömrüne ciddi olumsuz etkileri bulunan bu teknoloji özellikle “hızlı” internet bağlantısı ihtiyacını karşılayacak. Henüz bize bir faydası olmadığı için umut ediyorum Apple bu seçeneği iPhone 3G’de olduğu gibi ayarlar içinden kullanıcının tercihine bırakır.

Hız

Tüm uygulamalar ve işletim sisteminin inanılmaz hızlı çalışmasını beklememek saçma olur sanırım. Yeni iPhone’un, üçüncü nesil iPad’de kullanılan A5X işlemci ile birlikte veya tamamen yeni A6 çift çekirdekli işlemci ile gelmesi bekleniyor.

NFC & Bluetooth 4.0

iOS 6’da yerleşik gelen Passbook ve pek çok uygulamanın yakın alan iletişimi teknolojisi NFC veya yeni bir başka özellik ile birlikte iPhone’da kullanılacağı, beklenen yeniliklerden biri. Büyük ekran gibi, yine geçen yıl iPhone 4S ile birlikte çıkacağı tahmin edilmiş ama olmamıştı. NFC veya benzeri bir teknoloji ile donatılan iPhone’un “dıt, bip, kgs, trink mrink gibi” yakın alın iletişimi ile ödeme kabul eden yerlerde cüzdanı, kartları çıkartmaktan bizi kurtarmasını ümit ediyorum.

30 Pin yerine 9 pin

Yıllardır iPhone, iPod veya iPad’lerde kullanılan 30 pinlik bağlantı kapısının yeni iPhone ile değişmesi gündemde. Sızan son fotoğraflar, tasarım şemaları ve iOS 6’da bulunan kodlar, 30 pinlik standart bağlantı kapısı yerine 19, hatta sadece 9 pinlik bir bağlantı kapısı ile karşılaşacağımızı, pek çok eski kablo ve donanımı direk kullanamayacağımızı vurguluyor. Apple muhtemelen 30 pinlik kapı için bir de adaptör satışa sunarak bu geçiş sürecini bir nebze olsun daha az sancılı hale getirir diye düşünüyorum.

Nano Sim Kart

Evet, iPhone 4 ile birlikte hayatımıza giren Micro Sim kartları Nano olanları ile değiştirebiliriz. Yeni Sim kartlar, Mikro Sim kartların biraz daha kırpılmış bir versiyonu ve sızıntılar artık bu kartlara geçmemiz gerektiğini fısıldıyor. Alan her şeydir. Yukarıdaki maddede 30 pinlikten daha küçük boyutlu bir bağlantı kapısına geçmekteki amaç da buydu. Daha fazla alan yaratmak. Peki ne için?

Pil

Batuhan zaten Yeni Nesil iPhone’un Batarya Kapasitesi Daha Fazla Olacakmış başlıklı yazısı ile yeni pili müjdelemişti. Daha büyük ekran, daha güçlü işlemci ve yeni teknolojler için elbette pilin güncellenmesi gerekiyordu. iPhone’un az da olsa büyüyen boyutu alan kazandırsa da Apple’a yetmemiş olacak ki her şeyi küçültmeye çalışmışlar.

Yeni kamera

iPhone 4S’in fantastik kamerası yeni iPhone’a artık ne koyabilirler ki diye düşündürüyorken, her nesilde daha iyi olan kamera, bu modelde de iyileştirilerek kullanıcıların beğenisine sunulacak. Sadece megapiksel artışının bir şey ifade etmediğini, sensör ve optiğin de önemli olduğunu şu 41mp lik Nokia ile iPhone 4S’i kıyaslayanlar artık anlamıştır. Ön yüzdeki kameranın yeri değiştirilip ortaya, kulaklığın üzerine konuşlandırılırken arka kameranın yanında biraz sönük de kalsa önceki nesillerden daha iyi bir görüntü kalitesi sunacağını biliyoruz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

14 YORUMLAR

  1. tek nedeni vardır. bence app storeden indirilmesi için hem indirme sayısını arttırmak için hemde geliştiricilere destek olmak için…

  2. Yeni ürünleri,yeni gelişmeleri merakla bekliyorum.4S’i ilk aldığımda Mehmet Avincan’ı heyecan içinde arayarak artık benim de 4S’im var telefonu açmamın altından çok sular geçti.Artık yeni telefon alma zamanı..bekliyoruz seni yeni iphone :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.