iPhone 5c, Galaxy S5’i Geride Bıraktı

iphone5c1

Samsung’un satışa sunduğu yeni amiral gemisi akıllı telefonu Galaxy S5’in İngiltere’deki dominant iPhone pazarına darbe vurması bekleniyordu ancak yapılan yeni araştırmalar gösteriyor ki satışa çıkmasının üzerinden geçen ilk ayda Galaxy S5, satış rakamı olarak iPhone 5s ve hatta umulmadık bir şekilde iPhone 5c’nin de gerisinde kaldı.

Rakamlar araştırma şirketi Kantar Worldpanel’in mayıs ayında yaptığı akıllı telefon satışları odaklı bir çalışmaya dayanıyor. Galaxy S5, eski iOS kullanıcılarından küçük bir kısmını kazanmış gibi görünüyor. Yeni S5 sahiplerinin sadece %17’sini eski iPhone kullanıcıları oluşturuyor.

Bu rakamlar Apple’ın endişe duymasını veya Samsung’un övünmesine sebep olabilecek bir duruma işaret etmiyor. Yapılan araştırmada Kantar Worldpanel ComTech yöneticilerinden Dominic Sunnebo, Galaxy S5 satın alan kullanıcıları cezbeden ilk unsurun geniş ekran boyutu olduğu vurguluyor. Elbette akıllara önümüzdeki son baharda tanıtılması beklenen geniş ekranlı iPhone modelleri geliyor.

Apple, iPhone 6 ile söylentiler doğru çıkarsa Ekim ayında 4.7″ ve 5.5″ olmak üzere iki farklı modelle sahneye çıkacak ve 4.7 olmasa da 5.5″ lik ekran boyutu ile Phablet adı verilen saçma kategoriye yeni bir oyuncu dahil edecek.

ABD’de Galaxy S5 satışları iPhone 5c’nin önünde ancak iPhone 5s’in arkasında. Genel olarak bakıldığında Samsung ABD’de Apple’ın %32.5 lik pazar payına %36.8 ile karşılık veriyor. Elbette bu rakamları, iPhone 4s ile birlikte Apple toplamda sadece üç model ile oyunda yer alırken Samsung’un zilyon adet modelinin halihazırda satışta olduğunu unutmadan değerlendirmek gerekiyor. Ülkemiz de dahil dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde durum benzer. Satışta olan her bir iPhone modeline karşılık neredeyse 10 farklı Samsung akıllı telefon denk geliyor. Sadece ülkemizde bile yanlış hatırlamıyorsam satışı süren Samsung akıllı telefon model sayısı 30 civarında.

Şimdiye kadar konu ne zaman açılsa iPhone 5s’ten de büyük ekrana sahip cihazların kullanışsız olacağını savunup durduğumu bilirsiniz. Ancak artık büyük ekranlı akıllı telefon ihtiyacı olup sadece ekran boyutları nedeniyle Apple’dan vazgeçmek zorunda kalanlar için yeni nesil iPhone’ların iyi bir ürün olacağını düşünüyorum. Ben onlardan biri değilim o ayrı…

Tagged With: , , , ,