iPhone 5’i beklerken…

Apple’ın merakla beklenen etkinliğine artık saatlerle  ifade edilecek kadar az bir zaman kaldı. Önümüzdeki çarşamba günü Yerba Bueba Center’da belki de Apple’ın en merakla beklenen ürünü duyurulacak.

Böyle bir iddialı ifadeyi kullanmakta sakınca görmüyorum çünkü “iPhone 5” Apple’ın neredeyse en uzun süre konuşulan ve beklenen ürünü oldu.

Birçok Apple hayranı ve teknoloji  takipçisi, aslında bundan neredeyse bir yıl önce gerçekleştirilen etkinlikte iPhone 5 adında bir cihazın  duyurulacağını bekliyordu. Ama böyle olmadı. Geçtiğimiz yıl Apple iPhone 4S ile sınırlı bir güncellemeyi gerçekleştirdi.

Açıkçası geçen yıl gerçekleştirilen etkinlik gecesi huysuzlananlardan, hoşnutsuz olanlardan biri de bendim. Nedeni ise çok basit. Her ne kadar işin içinde olsak da medya etkisi bizlere de bulaşabiliyor.

Etkinlik öncesi ortalıkta dolaşan dedikodular en azından yeni tasarım beklentisini tüm kamuoyunda yaratmıştı. Damla şeklinde modellemeler, 4 inç’den başlayarak 4.7 inç’e uzanan ekran büyüklüğü dedikoduları, dahili projektör söylentileri, home tuşunun kaldırılması, köşeden köşeye çerçevesiz ekran, vs. vs.

Durum böyle olunca, Apple’ın 2007’de yaptığı gibi büyük bir devrim beklentisi insanların düşüncelerinde yer etti. Etkinlik gecesi dış görünümünde hemen hiçbir değişikliğe yer verilmemiş iPhone 4S’i görmek de belli bir memnuniyetsizlik yarattı tabii ki…

Ancak bu o kadar geçici oldu ki, iPhone 4S şimdiye kadar ki en başarılı satış grafiğini yakaladı. Çünkü cihazın donanımı tamamen revize edilmiş, Siri gibi geleceğe  dönük devrimsel bir yeniliğe imza atılmıştı.

Dahası, iPad’i tam da amacına uygun bir şekilde, PC ile akıllı telefon arasında bir cihaz olarak kullanan kullanıcılar, iPhone 4S’in 3.5 inçlik ekran büyüklüğünü sorun etmediler.

Kişisel olarak başından beri en büyük çekincem, iPhone 4S’in -bana göre- artık küçük kalan 3.5 inç’lik ekranıyla, Galaxy gibi dev ekranlı rakiplerle mücadele etmekte zorlanacağı şeklindeydi.

Sanırım  iPad’in varlığı bir miktar bunu engelledi. iPad sahibi olan kullanıcılar, daha büyük ekran için tabletlerini, daha kolay ve pratik kullanım içinse iPhone’u tercih ettiler.

Gelinen noktada ekran revizyonu yapılması zaten bekleniyordu ki artık iPhone 5 ile uzun yıllar standart olarak devam edecek 4 inç’lik (büyük olasılıkla) ekranı göreceğiz.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen etkinlikten ağzı yananlar yoğurdu üfleyerek mi yiyorlar bilinmez, bu yıl duyurulacak iPhone ile ilgili hep ayağı yere sağlam basan dedikoduları konuştuk.

Bunları hem bizim dergimizde hem de diğer basın organlarından takip etttiniz. Yeni bir tasarım, büyük ekran, geliştirilmiş kamera, cam yerine alüminyum yekpare kasa, 16:9 geniş ekran tasarım, iOS 6…

Bence de söylentilerden birçoğu bu etkinlikte gerçekleşecek ve tasarımıyla son derece iddialı bir ürün karşımızda olacak.

iPhone 5’in iddialı olacağı bir diğer konunun da ekran kalitesi olacağını tahmin ediyorum. Zaten çok iyi bir ekrana sahip iPhone’un bu alanda çıtayı oldukça yukarıya taşıyacağını öngörebiliriz.

Kamerada hatırı sayılır iyileştirmelerin beklenebilir gelişmeler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Tasarımın önemle üzerinde duruyorum. Gerçekten tasarımıyla iyi hissettirecek, mutlu edecek, ilgi çekecek yeni bir Apple ürünü geliyor.

iPhone 5, uzun zamandır beğenilen iPhone 4 tasarımının üzerine yenileyici ve etkileyici bir soluk olacak.

iOS6 ile geliştirilmiş Siri’nin de daha etkileyici bir hal aldığını göreceğiz. Muhtemelen bu geliştirme yeni dil desteklerini de içerecektir.

iPhone 5’in isimlendirilmesi konusu da bu süreçte zaman zaman konuşulan konulardan biri olmuştu. En başından yanıldığımı itiraf ederek bu konu hakkında da birkaç söz söylemek istiyorum.

Açıkçası yukarıda da belirttiğim gibi, geçtiğimiz yıl “iPhone 5” beklentisinin tavan yaptığı yıl olmuştu. Yabancı forumlarda, iOS 5 ve A5 işlemcili ürünün adının kesinlikle iPhone 5 olacağı şeklinde espriler bile yapılıyordu.

Öyle olmadı ama bu hoş espri benim bu yıla bakış açımı etkiledi. iOS 6’lı ve muhtemelen A6 işlemcili 6. nesil iPhone’un kamuoyunda adı eskiyen “iPhone 5” yerine “iPhone 6” olarak adlandırılabileceği düşüncesini üzerinde duruyordum. Hatta birkaç arkadaş muhabbetinde bu düşünceden bahsedip övgü bile almışlığım oldu. :)

Davetiyelerden anlaşılıyor ki Apple  her zaman olduğu gibi daha sade, daha beklentiye uygun ve daha anlaşılabilir olanı yapacak.

Kamuoyu yeni cihaza “iPhone 5” diyor ve gerçek dünyada 4’ten sonra 5 geliyorsa  yeni ürünün adı “iPhone 5” olacak. Basit.

12 eylül tarihine sayılı günler kala, yeni cihazın tüm Apple ve teknoloji severleri mutlu etmesini ve beklentilerini karşılamasını diliyorum.

iPhone 5 ve etkinlikte duyurulacak diğer tüm ürünleri sıcağı sıcağına sitemizden takip edebilirsiniz.

iPhone 5 ile ilgili  gelişmeleri ve dedikoduları son ana kadar takip edip paylaşmayı sürdüreceğiz. Malum, geçen yıl tasarımın aynı kalacağı haberleri neredeyse son gün net ortamına düşmüştü.

Bu bakımdan tedbiri elden bırakmıyoruz ve “iPhone 5″in takipçisi olmaya 12 Eylül’e kadar devam ediyoruz.

Herkese bol heyecanlı etkinlikler diliyorum…

 

 

Tagged With: