iPhone 5’i beklerken…

-

Apple’ın merakla beklenen etkinliğine artık saatlerle  ifade edilecek kadar az bir zaman kaldı. Önümüzdeki çarşamba günü Yerba Bueba Center’da belki de Apple’ın en merakla beklenen ürünü duyurulacak.

Böyle bir iddialı ifadeyi kullanmakta sakınca görmüyorum çünkü “iPhone 5” Apple’ın neredeyse en uzun süre konuşulan ve beklenen ürünü oldu.

Birçok Apple hayranı ve teknoloji  takipçisi, aslında bundan neredeyse bir yıl önce gerçekleştirilen etkinlikte iPhone 5 adında bir cihazın  duyurulacağını bekliyordu. Ama böyle olmadı. Geçtiğimiz yıl Apple iPhone 4S ile sınırlı bir güncellemeyi gerçekleştirdi.

Açıkçası geçen yıl gerçekleştirilen etkinlik gecesi huysuzlananlardan, hoşnutsuz olanlardan biri de bendim. Nedeni ise çok basit. Her ne kadar işin içinde olsak da medya etkisi bizlere de bulaşabiliyor.

Etkinlik öncesi ortalıkta dolaşan dedikodular en azından yeni tasarım beklentisini tüm kamuoyunda yaratmıştı. Damla şeklinde modellemeler, 4 inç’den başlayarak 4.7 inç’e uzanan ekran büyüklüğü dedikoduları, dahili projektör söylentileri, home tuşunun kaldırılması, köşeden köşeye çerçevesiz ekran, vs. vs.

Durum böyle olunca, Apple’ın 2007’de yaptığı gibi büyük bir devrim beklentisi insanların düşüncelerinde yer etti. Etkinlik gecesi dış görünümünde hemen hiçbir değişikliğe yer verilmemiş iPhone 4S’i görmek de belli bir memnuniyetsizlik yarattı tabii ki…

Ancak bu o kadar geçici oldu ki, iPhone 4S şimdiye kadar ki en başarılı satış grafiğini yakaladı. Çünkü cihazın donanımı tamamen revize edilmiş, Siri gibi geleceğe  dönük devrimsel bir yeniliğe imza atılmıştı.

Dahası, iPad’i tam da amacına uygun bir şekilde, PC ile akıllı telefon arasında bir cihaz olarak kullanan kullanıcılar, iPhone 4S’in 3.5 inçlik ekran büyüklüğünü sorun etmediler.

Kişisel olarak başından beri en büyük çekincem, iPhone 4S’in -bana göre- artık küçük kalan 3.5 inç’lik ekranıyla, Galaxy gibi dev ekranlı rakiplerle mücadele etmekte zorlanacağı şeklindeydi.

Sanırım  iPad’in varlığı bir miktar bunu engelledi. iPad sahibi olan kullanıcılar, daha büyük ekran için tabletlerini, daha kolay ve pratik kullanım içinse iPhone’u tercih ettiler.

Gelinen noktada ekran revizyonu yapılması zaten bekleniyordu ki artık iPhone 5 ile uzun yıllar standart olarak devam edecek 4 inç’lik (büyük olasılıkla) ekranı göreceğiz.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen etkinlikten ağzı yananlar yoğurdu üfleyerek mi yiyorlar bilinmez, bu yıl duyurulacak iPhone ile ilgili hep ayağı yere sağlam basan dedikoduları konuştuk.

Bunları hem bizim dergimizde hem de diğer basın organlarından takip etttiniz. Yeni bir tasarım, büyük ekran, geliştirilmiş kamera, cam yerine alüminyum yekpare kasa, 16:9 geniş ekran tasarım, iOS 6…

Bence de söylentilerden birçoğu bu etkinlikte gerçekleşecek ve tasarımıyla son derece iddialı bir ürün karşımızda olacak.

iPhone 5’in iddialı olacağı bir diğer konunun da ekran kalitesi olacağını tahmin ediyorum. Zaten çok iyi bir ekrana sahip iPhone’un bu alanda çıtayı oldukça yukarıya taşıyacağını öngörebiliriz.

Kamerada hatırı sayılır iyileştirmelerin beklenebilir gelişmeler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Tasarımın önemle üzerinde duruyorum. Gerçekten tasarımıyla iyi hissettirecek, mutlu edecek, ilgi çekecek yeni bir Apple ürünü geliyor.

iPhone 5, uzun zamandır beğenilen iPhone 4 tasarımının üzerine yenileyici ve etkileyici bir soluk olacak.

iOS6 ile geliştirilmiş Siri’nin de daha etkileyici bir hal aldığını göreceğiz. Muhtemelen bu geliştirme yeni dil desteklerini de içerecektir.

iPhone 5’in isimlendirilmesi konusu da bu süreçte zaman zaman konuşulan konulardan biri olmuştu. En başından yanıldığımı itiraf ederek bu konu hakkında da birkaç söz söylemek istiyorum.

Açıkçası yukarıda da belirttiğim gibi, geçtiğimiz yıl “iPhone 5” beklentisinin tavan yaptığı yıl olmuştu. Yabancı forumlarda, iOS 5 ve A5 işlemcili ürünün adının kesinlikle iPhone 5 olacağı şeklinde espriler bile yapılıyordu.

Öyle olmadı ama bu hoş espri benim bu yıla bakış açımı etkiledi. iOS 6’lı ve muhtemelen A6 işlemcili 6. nesil iPhone’un kamuoyunda adı eskiyen “iPhone 5” yerine “iPhone 6” olarak adlandırılabileceği düşüncesini üzerinde duruyordum. Hatta birkaç arkadaş muhabbetinde bu düşünceden bahsedip övgü bile almışlığım oldu. :)

Davetiyelerden anlaşılıyor ki Apple  her zaman olduğu gibi daha sade, daha beklentiye uygun ve daha anlaşılabilir olanı yapacak.

Kamuoyu yeni cihaza “iPhone 5” diyor ve gerçek dünyada 4’ten sonra 5 geliyorsa  yeni ürünün adı “iPhone 5” olacak. Basit.

12 eylül tarihine sayılı günler kala, yeni cihazın tüm Apple ve teknoloji severleri mutlu etmesini ve beklentilerini karşılamasını diliyorum.

iPhone 5 ve etkinlikte duyurulacak diğer tüm ürünleri sıcağı sıcağına sitemizden takip edebilirsiniz.

iPhone 5 ile ilgili  gelişmeleri ve dedikoduları son ana kadar takip edip paylaşmayı sürdüreceğiz. Malum, geçen yıl tasarımın aynı kalacağı haberleri neredeyse son gün net ortamına düşmüştü.

Bu bakımdan tedbiri elden bırakmıyoruz ve “iPhone 5″in takipçisi olmaya 12 Eylül’e kadar devam ediyoruz.

Herkese bol heyecanlı etkinlikler diliyorum…

 

 

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

9 YORUMLAR

 1. artık çıkacak model kesin gibi bu saatten sonra süpriz olması düşük ihtimal. ekranın büyümesine lafım yok. ilk gördüğümde metal çerçeve ve kare hatlı olmasına şaşırmıştım yandan iphone 4le aynı göründüğü için. daha radikal bir kasa değişikliği bekliyordum yuvarlak hatlıya dönüş gibi ama inceliği beni tatmin etti. dock bağlantısının değişmesinin yaratacağı uyumsuzluğu düşünüyorum. büyük ihtimal 30 dolara parça satarlar insanlar iphone oturtmalı müzik sistemlerini çöpe atacak değiller. ama dışarıdayken nokia günleri gibi “ince uçlu/kalın uçlu şarj var mı” muhabbetini tekrardan yaşiycaz galiba. kulaklık girişinin alta alınmasının sebebini çok merak ediyorum umarım mantıklı bi açıklaması vardır, bana saçma geldi. işlemci ve kamera da güçlenecektir bunlar klasik. zaten herksin düşüncesi “artık ne koyacaklar ki daha bişey kalmadı ki”.
  bana göre asıl problem yazılımsal kısımda. muhtemelen siri gibi aslında yazılımsal olan ama ios 6 tanıtımında açıklanmamış birşeyi telefonun özelliği gibi tanıtacaklar. işte bunun hiç kimsenin aklına gelmeyen devrim yaratacak efsane birşey olması gerekiyor. ama nedense ilk defa hayalkırıklığı olacak, beklentileri karşılamayacak gibi bir his var içimde. tasarım belli şimdiden aşık olacak ölüp bitecek birşey yok ortada, ios6 özellikleri belli onda da aman aman bişey yok bana göre.
  sonuçta yıllardır aynı menü aynı işletim sistemi aynı telefonu kullanıyoruz gibi bir durum var sıkılanlar olacaktır. bizim kadar fanatik olmayan değişiklik isteyen insanlar ciddi ciddi samsung s3e yönelmeye başlıyorlar. benim çevremde de ilk defa bu kadar çoğaldı samsunga geçmek için iphone tanıtımını bekleyenler. samsung temel şeyleri çaldı çaldı şimdi yüz tanıma vs. gibi abuk subuk ama apple’ın koymadığı özelliklerle öne geçti gibi görünüyor. umarım yanılırım apple için düşüşün başladığı bir ürün olmaz.

 2. Umarim su aralar gosterilen ses girisi altta olan 4″ ekrani olan ve cok radikal olmayan kasasi bulunan prototip gercek olmazzzz.. Tahminimce eger bu kasa cikarsa samsung s3 satislari tavan yapacaktir..
  Yine de yanilmayi ve apple’in steve jobs tan ibaret olmadigini ispatlar , coook guzel ve sik bir telefonu tanitirlar da s3 almaktan vazgeceriz…

 3. isminin iPhone 5 olacağı konusunda ne kadar da eminsiniz. 4’ten sonra 5 gelir evet ama iPhone 4’ten sonra 4s geliyor, bu da çok basit. benim fikrim cihazın ismi new iPhone olacak iPad’te olduğu gibi. iPhone 4g de olabilir düşük ihtimal. sizin sanki ismi belliymiş gibi kullanığınız “5”e hiç şans tanımıyorum. saçmalık çünkü. isminin bu olmayacağına dair sizinle iddiaya bile girebilirim hatta. saygılar.

  • İsmin “iPhone 5” olacağı konusunda emin değilim. Hatta başından beri böyle olmayacağını düşünenlerdenim.

   Ancak son tahlilde etkinlik davetiyelerinin üzerindeki “5” i iPhone ile ilişkilendirmenin daha doğru olabileceği düşüncesinden hareket ediyorum.

   Yukarıda bir okuyucumuz “5” ifadesinin tanıtılacak 5 ayrı ürüne işaret edebileceğini söylemiş. Olabilir.

   Apple duyuruları her zaman sürprizlere gebedir.

 4. New iphone veya iphone 5 ‘in artık çok ciddi rakipleri var bunların başında da kuşkusuz galaxy sIII … inanılmaz bir apple tutkunu olmama rağmen sIII ‘ e hayranlık duymadığımı söyleyemem…Yazılım olarak android zaten ios la arasındaki farkı oldukça kapattı , S3 ve One X le de donanım olarak zaten olağanüstü birde oldukça yenilikçi arayüzleri ve uygun fiyatları(iphone’a göre uygun fiyatları ne yazık ki ülkemizde görmek nasip olmadı) ilk defa iphone katili telefon olarak değilde iphonedan daha iyi telefon denilecek duruma geldiler ; bunda en büyük etken elbetteki 4S … 4S le tasarımda hiçbir değişiklik yapılmaması sadece yazılım ve donanımda bir kaç değişiklik ve siri … iphone 1-2-3-4 aldım fakat 4S almayı hiç düşünmedim , çevremde de 4 den 4S e geçen kimseye rastlamadım zaten inanılmaz bir pazarlama becerisi olan apple’ın 4S satış rakamlarının yüksek olması 4S in iyi olmasından öte siri ‘nin yarattığı heyecandı…
  Takip ettiğimiz tüm sitelerde yeni iphone’un minimum 4 inç’lik ekrana sahip olacağı kesin gibi görünüyor , çözünürlüğünün yeni ipad deki gibi çok yüksek olacağını tahmin ediyorum , 1 yıl sonra bile diğer telefonların ulaşamayacağı kalitede güçlü bir ekran bekliyorum , kamera konusunda iphone 4 ve 4S de kalite olarak fark yaratmıştı bu farkın daha sağlam bir şekilde güçleneceğini tahmin ediyorum.Mp’lik bir ilerlemeden daha çok gece çekiminde fark yaratacağını düşünüyorum. Çok güçlü bir işlemciye sahip olacağından kuşkum yok ama bu güçlü işlemci ve kaliteli olacağını tahmin ettiğim ekranda ; artık sıkıldığımız arayüzde yeniliğe gitmesini bekliyorum , işlemci ve ekranın tüm sınırlarını zorlayacak yeni bir arayüz gelmesi belkide en büyük beklentim olacak.
  12 Eylül’ü merakla bekliyorum . 4S le yaşadığımız hüznü yaşamayız umarım. Android -S3-One X in çok başarılı olmasından dolayı , bu telefonları unutturacak ve bu alemin tartışmasız her platformda en iyi telefonu benim diyecek bir telefon bekliyorum.

  • İphone kullananlar bilirler, insanda bagimlilik yaratan bir alet.. Bu sebeple iphone 5 cikmasiyla birlikte kullanicilar diger piyasadaki ust model telefonlari ve ozelliklerini arastirip mukayese etmek yerine sorgusuz sualsiz iphone 5 e nasil sahip olabileceklerini arastiracaklardir.

 5. ıphonu ıphone yapan bence gorunumunden cok işletim sistemi o yuzden leş androıd ve yuklenmıs oldugu kaba cıhazlar her zaman kaybetmeye mahkum tabı zevk meselesı ayrı konu

 6. it’s almost here 12 fotosuna bakılırsa silüette 5 resmedildiği anlaşılır ve de iphone’nun 5 olarak çıkacağı çıtlatılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.