iPhone 5S Hızlı Başlangıç Klavuzu Basına Sızdı

Cupertino, California’daki etkinliğe artık saatler kala yeni nesil iPhone ile ilgili önemli bir bilgi daha basına sızdı. Gerçek olup olmadığı çok tartışılan, Home tuşuna entegre parmak izi okuyucu, basına sızan “Hızlı Başlangıç” kullanıcı klavuzunda nihayet görüntülendi.

13.09.10-iPhone_5S_Guide

Klavuzda düğme için “Home button / Touch ID Sensor” tanımlaması kullanılmış. Fotoğraf daha önce de pek çok sızıntı yayınlayan ve genellikle tutarlı olan Nowhereelse.fr adlı fransız sitesinden geldi. iPhone kutusundan çıkan “Hızlı Başlangıç” klavuzunda yer alan bilgilere göre cihaza şifre haricinde kullanıcının erişimi için bir parmak izi okuyucu yerleştirildiği bilgisi artık kesinlik kazandı diyebiliriz.

Pek çok düzenli takipçimizin bildiği gibi bu bilgi yeni değil. Apple’ın yeni nesil iPhone’un Home tuşuna bir parmak izi okuyucu yerleştirme çabası uzun süredir dedikodu olarak dolaşıyordu. Hatta konu ile ilgili daha önce yazılanlara Parmak İzi etiketinden ulaşabilirsiniz.

Parmak izi okuyucunun cihaza erişimde hız ve güvenlik artırımı sağlayacağı malum ancak Apple’ın sadece kullanıcıları şifreden kurtarmak gibi bir niyet ile araştırma geliştirme çalışması için  binlerce dolar harcayacağını sanmıyorum. Konu henüz yeni filizlenirken yazdığım Dijital Kimliğe Apple Çözümü başlıklı yazı ile ne demek istediğimi açıkça ifade ettiğimi düşünüyorum. Henüz okumayanlar ve parmak izi tarayıcı konusu ile ilgilenenlere tavsiye ediyorum.

Tagged With: , , ,