iPhone 6.1 ve iOS 7 izleri

The Next Web, yayınladığı bir raporda, iOS App Store geliştiricilerinin uygulama kullanım kayıtlarında gelecek nesil iPhone donanımı ve iOS yazılımı hakkında referanslar bulduklarına değindi.

Raporda, ip lerden anlaşıldığı üzere Apple’ın California’daki Cupertino kampüsünden yapılan ziyaretlerde henüz tanıtılmamış iPhone 6.1 donanımı ve iOS 7 işletim sistemini kullananların varlığına dikkat çekiliyor. iPhone 5, iPhone 5.1 ve iPhone 5.2 olarak kodlanmıştı. 6.1 kodu ile değişen bu ilk numara (6),  cihazın iç tasarımında büyük bir yenilik (yeni işlemci vb) olacağını gösteriyor. iPhone 5S olarak adlandırılacağı tahmin edilen yeni nesil iPhone’un 2013’ün ortasında yani yaz aylarında tanıtılacağı söylentileri şimdiden heri sarmış durumda.

iOS 7 konusunda ise kafaları biraz daha karıştıracak farklı söylentiler mevcut. 2012 yılında geliştiriciler iOS 6’ya ilişkin ilk kanıtları Mayıs ayında görmüşlerdi. Apple son iki büyük iOS sürümü olan iOS 5 ve iOS 6 sürümlerini Haziran ayındaki WWDC kapsamında tanıtmıştı. Hazırlıklarının oldukça erken başladığı görülen yeni işletim sistemi hakkında henüz somut bir bilgi bulunmasa da Scott Forstall’dan boşalan koltuğun yeni işletim sisteminde nelerin değişmesine sebep olduğunu hep birlikte bekleyip göreceğiz. Bu kadar erken başlayan hazırlıklar takvimi değiştirmezse 2011 Ekim ayında kullanıcılara sunulan iOS 5 ve 2012 Eylül ayında kullanılmaya başlanan iOS 6 gibi iOS 7’yi de son baharda kullanıyor olacağız.