iPhone 6’da Büyük Ekran Dedikodusu

iphone-6-concept

iPhone 5s’in satışa sunulmasının üzerinden henüz birkaç hafta geçmiş ve hatta ülkemizdeki resmi satış tarihi daha dün belirginlik kazanmışken iPhone 6 dedikoduları yine almış başını gidiyor. Söylentilerde Apple’ın bir sonraki iPhone model(leri) için daha büyük ve daha iyi planları olduğu bilgisi pek çok yabancı kaynakta boy göstermeye başlamış bile.

Apple analisti  Peter Misek, Apple’ın sonraki nesil iPhone’unun mevcut 4 inç boyutlu iPhone’dan daha geniş, 4.8 inç boyutlarında bir ekran ile geleceğini düşünüyor. Büyük ekran dedikoduları uzun zamandır var ancak son haftalarda oldukça sık konuşulmaya başladı. Apple için “büyük ekran” fikri oldukça ciddi bir mesele ve Android çalıştıran rakipleri için de direk bir yanıt gibi algılanıyor.

DisplaySearch analyst David Hsieh, Apple’ın yeni iPhone’unda iki farklı ekran boyutu sunacağı tarafında. Her iki boyutun da mevcut Retina Ekran’dan daha yüksek çözünürlük sunacağını savunuyor. Şirketin tedarik zincirinde, 1280 x 720 piksel çözünürlükte 4.7 ” lik panel ile 5.7″ boyutunda ve 1080p full HD özellikli iki ekranın test edildiği belirtilen rapor çok da şaşırtıcı değil.

Benzeri bir raporu geçtiğimiz haftalarda The Wall Street Journal da yayınlamıştı. iPhone haricinde DisplaySearch, Apple’ın önümüzdeki yıl tanıtacağı diğer ürünlere ilişkin tahminlerini de yayınladı. İkinci nesil iPad mini’nin 2048 x 1536 , 12.9 inç iPad’in 2732 x 2048 piksel, 12 inçlik MacBook Air’in ise 2304 x 1440 piksel çözünürlük ile geleceğini öngörüyor. Henüz ortalıkta somut bir delil olmasa da 55 ve 65 inçlik 4K “ultra HD” ekranlı TV de DisplaySearch raporunda yer alıyor.

appledisplays

Son olarak Hsieh, iWatch ile ilgili olarak da bir not paylaşmış. Esnek AMOLED ekrana sahip, 320 x 320 piksel çözünürlük beklediği iWatch için çıkış tarihi beklentisi 2014 sonu.

Bu raporların kimi zaman doğru çıktığını hepimiz biliyoruz. Elbette sadece tüketici beklentisi değil, ciddi araştırmalar sonucu ortaya çıkartılıyorlar ancak henüz bu kadar uzun bir süre varken yayınlanan raporların sadece reklamdan ibaret olduğunu düşünüyorum.

iPhone 6’da daha geniş ekran fikrine katılmıyor değilim. Apple, iPhone 6 veya farklı bir isim ile daha geniş ekranlı bir iPhone üretebilir. Tek el ile kullanımına olanak tanıyabilmek için işletim sistemi tasarımında değişiklik de yapabilir. Cihazın kasasını mümkün olduğu kadar mevcut ölçülere yakın tutarak farklı bir teknik ile çerçeveyi inceltebilir veya ortadan kaldırabilir.

iphone easy to use grap

Apple her ne yaparsa yapsın kullanılabilirliği sürdürecektir. Halihazırda piyasada bulunan Android işletim sistemi ile çalışan ve kullanışlı olmaktan çok uzak dev ekranlı cihazlar varken ve kullanım kolaylığı Apple ve gerçek Apple kullanıcısı için bu kadar önemliyken gereksiz boyutlarda bir ürüne hala hayal gözü ile bakıyorum.

Tagged With: , , , , ,