iPhone 6’da Büyük Ekran Dedikodusu

-

iphone-6-concept

iPhone 5s’in satışa sunulmasının üzerinden henüz birkaç hafta geçmiş ve hatta ülkemizdeki resmi satış tarihi daha dün belirginlik kazanmışken iPhone 6 dedikoduları yine almış başını gidiyor. Söylentilerde Apple’ın bir sonraki iPhone model(leri) için daha büyük ve daha iyi planları olduğu bilgisi pek çok yabancı kaynakta boy göstermeye başlamış bile.

Apple analisti  Peter Misek, Apple’ın sonraki nesil iPhone’unun mevcut 4 inç boyutlu iPhone’dan daha geniş, 4.8 inç boyutlarında bir ekran ile geleceğini düşünüyor. Büyük ekran dedikoduları uzun zamandır var ancak son haftalarda oldukça sık konuşulmaya başladı. Apple için “büyük ekran” fikri oldukça ciddi bir mesele ve Android çalıştıran rakipleri için de direk bir yanıt gibi algılanıyor.

DisplaySearch analyst David Hsieh, Apple’ın yeni iPhone’unda iki farklı ekran boyutu sunacağı tarafında. Her iki boyutun da mevcut Retina Ekran’dan daha yüksek çözünürlük sunacağını savunuyor. Şirketin tedarik zincirinde, 1280 x 720 piksel çözünürlükte 4.7 ” lik panel ile 5.7″ boyutunda ve 1080p full HD özellikli iki ekranın test edildiği belirtilen rapor çok da şaşırtıcı değil.

Benzeri bir raporu geçtiğimiz haftalarda The Wall Street Journal da yayınlamıştı. iPhone haricinde DisplaySearch, Apple’ın önümüzdeki yıl tanıtacağı diğer ürünlere ilişkin tahminlerini de yayınladı. İkinci nesil iPad mini’nin 2048 x 1536 , 12.9 inç iPad’in 2732 x 2048 piksel, 12 inçlik MacBook Air’in ise 2304 x 1440 piksel çözünürlük ile geleceğini öngörüyor. Henüz ortalıkta somut bir delil olmasa da 55 ve 65 inçlik 4K “ultra HD” ekranlı TV de DisplaySearch raporunda yer alıyor.

appledisplays

Son olarak Hsieh, iWatch ile ilgili olarak da bir not paylaşmış. Esnek AMOLED ekrana sahip, 320 x 320 piksel çözünürlük beklediği iWatch için çıkış tarihi beklentisi 2014 sonu.

Bu raporların kimi zaman doğru çıktığını hepimiz biliyoruz. Elbette sadece tüketici beklentisi değil, ciddi araştırmalar sonucu ortaya çıkartılıyorlar ancak henüz bu kadar uzun bir süre varken yayınlanan raporların sadece reklamdan ibaret olduğunu düşünüyorum.

iPhone 6’da daha geniş ekran fikrine katılmıyor değilim. Apple, iPhone 6 veya farklı bir isim ile daha geniş ekranlı bir iPhone üretebilir. Tek el ile kullanımına olanak tanıyabilmek için işletim sistemi tasarımında değişiklik de yapabilir. Cihazın kasasını mümkün olduğu kadar mevcut ölçülere yakın tutarak farklı bir teknik ile çerçeveyi inceltebilir veya ortadan kaldırabilir.

iphone easy to use grap

Apple her ne yaparsa yapsın kullanılabilirliği sürdürecektir. Halihazırda piyasada bulunan Android işletim sistemi ile çalışan ve kullanışlı olmaktan çok uzak dev ekranlı cihazlar varken ve kullanım kolaylığı Apple ve gerçek Apple kullanıcısı için bu kadar önemliyken gereksiz boyutlarda bir ürüne hala hayal gözü ile bakıyorum.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

  1. Bence Apple iPhone 6’yı bir an önce çıkartmalı eğer dedikodularda söylendiği kadar iyi ise. Bence ekran konusunda fazla abartmamalı bu sefer Samsunga döner iyice iş. Samsung gibi iyi telefon olarak olarak büyük telefonu algılamaya başlarız :/

  2. Aslında ekran konusu ben de dahil çevremdeki bir çok kişi için büyük bir negatif puan olarak görülüyor. 1.5 senedir Galaxy Nexus kullanıyorum ve IOS’e geri dönmek için gün sayıyorum fakat küçük ekrana dönecek olmam hevesimi de kaçırıyor. Note 3’ün büyük ekranı beni oldukça cezbediyor fakat Android’e tövbe ettiğimden kararımı değiştirmiyor. Ancak şimdiye kadar hiç Android kullanmamış çoğu arkadaşım ya da tanıdığım sırf daha büyük ekrana ihtiyaç duyduklarından ya da istediklerinden s4 ve Note 3’le yakından ilgileniyorlar. Bence Apple plastik bir 5c yapana kadar ekran boyutunu büyüterek klasik boyutlarda bir 5s ve Note 3 boyutlarında bir başka model üretseydi daha iyi olacaktı.

  3. Ben hala iPhone 5’in ekranın ideal olduğunu düşünüyorum daha büyük telefon kullanmak istemiyorum. Ama tüm androidler büyük ekran olduğu için bu bir standart haline geldi, büyük bir kesim iPhoneun boyunu eleştiriyor ve bu yüzden samsunga geçenler çoğalıyor. Apple ekranı büyüttüğünde ilk defa standartı belirleyen değil geriden gelen olacak. Tek elle kullanım konusunda da tükürdüğünü yalamış olacak. Kendi adıma konuşayım arkadaş ortamlarında Apple fanı olarak bilinen, samsunglarla dalga geçen biri olarak ben bile zor durumda kalıcam:)

  4. Her yeni İphone öncesi bu dedikodu, okuyucu çekmek için haber siterlerinde yayılır. Gerçek olup olmayacağını göreceğiz. İphone nun yana doğru bir sıra büyümesi gerekli yada iki farklı ekran boyutunda İphone olmalı artık. Her zaman değim gibi iş boyutun da değil ten renginin siyah olmasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.