iPhone 6s Tanıtıldı

Apple, yeni nesil iPhone’u, bu akşamki etkinlikte tanıttı. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri, önceki nesil ile hemen hemen aynı boyutlarda ve görünüşte satışa sunuluyor.

Altın, gümüş, uzay grisi renk seçenekleri arasına yeni eklenen Rose Gold rengin haricinde cihazı iPhone 6’dan fiziksel olarak ayırd edebilmek neredeyse mümkün değil. Neredeyse diyorum çünkü cihazın arkasındaki iPhone yazısının hemen altına bir “s” logosu eklenmiş.

Yeni iPhone’un en büyük özelliği, 3D Touch. Aslında Force touch ile büyük ölçüde benzerlik gösteren bu teknoloji, daha çok kullanıldığı yere göre “göz atmak” için tercih ediliyor ve büyük kolaylık sağlıyor. Örneğin bir e-postanın üzerine bastığınızda, ekrana ön izlemesi geliyor. Basmayı sürdürürseniz seçili e-posta açılıyor. Elbette bu, tüm sistem genelinde kullanılıyor. Başlı başına bir satın alma nedeni gibi durmasa da bir kez kullandıktan sonra mevcut modelleri kullanmak çok zor gelecek gibi görünüyor.

iPhone_6s

Beklendiği gibi yeni iPhone’un kamerası da güncellendi. 12 MP fotoğraf, 4K video çekimi yapan kamerada sensör, yepyeni teknolojiler ile baştan tasarlanmış. Bu sayede çok daha az gren, daha doğal renkler yakalanabiliyor.

iPhone 6s ayrıca yeni 5 MP FaceTime HD kamerası ile birlikte geliyor.

Ne video, ne fotoğraf sınıfına dahil olan yeni bir tür görüntü ile de karşı karşıyayız. Canlı fotoğraflar olarak adlandırılan bu tür, fotoğrafın bir saniye öncesi ve sonrasını, o anki ses ile birlikte saklıyor ve fotoğraflar arası geçişlerde veya fotoğrafın üzerine bastırıldığında bu anların tamamı gösteriliyor.

iPhone 6s, 64 bit A9 çip ile güçlendirilmiş. Önceki nesile göre %70 daha hızlı, %90 ise daha hızlı grafik performansı sunuyor.

iphone 6s_

İkinci nesil Touch ID kullanılan cihazın, parmak izi okuma hızı da iki kat artırılmış. Daha hızlı Wi-Fi ve daha hızlı LTE ile güçlendirilmiş cihaz, 7000 serisi aluminyum gövde ile satışa sunulacak.

iPhone 6s ABD ve birkaç ülkede 12 Eylül’de ön siparişe çıkacak. 25 Eylül’de ise mağazalarda satışı başlayacak olan ürünün ülkemizdeki satış tarihi henüz kesinleşmiş değil. Bir iki ay içinde satışının başlayacağını düşündüğümüz ürünün fiyatı yurt dışında aynı kalacak fakat son günlerde yaşanan dolar kurundaki artış nedeniyle ülkemizde muhtemelen artacak.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri hakkındaki detaylı yazılarımız önümüzdeki günlerde yayınlanacak. Satışa sunulur sunulmaz Elma Dergisi Gözü ile inceleme hazırlayıp yayınlayacağız.

Tagged With: ,