iPhone 6s Tanıtıldı

-

Apple, yeni nesil iPhone’u, bu akşamki etkinlikte tanıttı. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri, önceki nesil ile hemen hemen aynı boyutlarda ve görünüşte satışa sunuluyor.

Altın, gümüş, uzay grisi renk seçenekleri arasına yeni eklenen Rose Gold rengin haricinde cihazı iPhone 6’dan fiziksel olarak ayırd edebilmek neredeyse mümkün değil. Neredeyse diyorum çünkü cihazın arkasındaki iPhone yazısının hemen altına bir “s” logosu eklenmiş.

Yeni iPhone’un en büyük özelliği, 3D Touch. Aslında Force touch ile büyük ölçüde benzerlik gösteren bu teknoloji, daha çok kullanıldığı yere göre “göz atmak” için tercih ediliyor ve büyük kolaylık sağlıyor. Örneğin bir e-postanın üzerine bastığınızda, ekrana ön izlemesi geliyor. Basmayı sürdürürseniz seçili e-posta açılıyor. Elbette bu, tüm sistem genelinde kullanılıyor. Başlı başına bir satın alma nedeni gibi durmasa da bir kez kullandıktan sonra mevcut modelleri kullanmak çok zor gelecek gibi görünüyor.

iPhone_6s

Beklendiği gibi yeni iPhone’un kamerası da güncellendi. 12 MP fotoğraf, 4K video çekimi yapan kamerada sensör, yepyeni teknolojiler ile baştan tasarlanmış. Bu sayede çok daha az gren, daha doğal renkler yakalanabiliyor.

iPhone 6s ayrıca yeni 5 MP FaceTime HD kamerası ile birlikte geliyor.

Ne video, ne fotoğraf sınıfına dahil olan yeni bir tür görüntü ile de karşı karşıyayız. Canlı fotoğraflar olarak adlandırılan bu tür, fotoğrafın bir saniye öncesi ve sonrasını, o anki ses ile birlikte saklıyor ve fotoğraflar arası geçişlerde veya fotoğrafın üzerine bastırıldığında bu anların tamamı gösteriliyor.

iPhone 6s, 64 bit A9 çip ile güçlendirilmiş. Önceki nesile göre %70 daha hızlı, %90 ise daha hızlı grafik performansı sunuyor.

iphone 6s_

İkinci nesil Touch ID kullanılan cihazın, parmak izi okuma hızı da iki kat artırılmış. Daha hızlı Wi-Fi ve daha hızlı LTE ile güçlendirilmiş cihaz, 7000 serisi aluminyum gövde ile satışa sunulacak.

iPhone 6s ABD ve birkaç ülkede 12 Eylül’de ön siparişe çıkacak. 25 Eylül’de ise mağazalarda satışı başlayacak olan ürünün ülkemizdeki satış tarihi henüz kesinleşmiş değil. Bir iki ay içinde satışının başlayacağını düşündüğümüz ürünün fiyatı yurt dışında aynı kalacak fakat son günlerde yaşanan dolar kurundaki artış nedeniyle ülkemizde muhtemelen artacak.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri hakkındaki detaylı yazılarımız önümüzdeki günlerde yayınlanacak. Satışa sunulur sunulmaz Elma Dergisi Gözü ile inceleme hazırlayıp yayınlayacağız.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

  1. Değişen tey şey,her şey.
    Sloganı ile uçulmuş ki ne uçulmuş yere inin yere havada fazla kalmışsınız.
    Keklemeyin milleti yada milletin keklenmesine aracı olmayın yahu ne değişmiş hiç birşey değişmemiş.
    Çoğu kişinin fark bile etmeyeceği kamera ve force touch ile rezalet durumda bir ios ilemi çıktı apple karşımıza.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.