iPhone ABD’deki en popüler akıllı telefon sıralamasında yine birinci sırada

-

Screen-Shot-2012-10-31-at-12.22.26

iPhone, anavatanı ABD’de en çok tercih edilen akıllı telefon sıralamasında yine birinci sıradaki yerini korudu. En son rapor, ComScore adlı araştırma şirketinden geldi. ComScore’a göre ülkedeki cep telefonu kullanıcılarından 169 milyonu akıllı telefon kullanıyor. Bu rakam tüm mobil telefon kullanıcılarının %70’ini oluşturuyor.

Apple %41.9 ile birinci sırada yer alırken Samsung %27.8’lik bir pazar payına sahip. Dramatik bir şekilde Samsung’un ardından yüzdeler düşüş yaşıyor. Üçüncü sıradaki LG %6.5, bir zamanlar ülkenin gurur kaynaklarından Motorola %6.3 ve HTC ise %5.1’de kalıyor.

ComScore araştırmasını en çok kullanılan akıllı telefon uygulamalarını da dahil ederek genişletmiş. Facebook, %76.4 ile tüm akıllı telefon kullanıcılarının en çok tercih ettiği uygulama. Facebook’u Android kullanıcılarının faydalandığı Google Play Store takip ediyor. Youtube, Google Arama ve Pandora Radio uygulamaları ilk beşin geri kalanları.

İşletim sistemi kullanımındaysa durum tam olarak tersine dönmese de Apple’ın sadece üç cihazla %41.9 iOS kullanım oranı, geride kalan 5-6 markanın yüzden fazla modelinin kullandığı Android işletim sisteminin %52.1 lik oranına yenik düşüyor. Microsoft, BlackBerry ve Symbian işletim sistemleri ise sırasıyla %3.4, %2.3 ve %0.1 ile yetinmek zorunda kalıyorlar.

Hong Kong Asia iPhone 5

Apple pazar payında rakamlarla düşünecek olursak yetercince başarılı bir çizgide ilerliyor diyebiliriz. Elbette tek başına pazar payı araştırması her şey demek olmuyor. Sahip olunan hesap sayıları, kar marjları, kullanıcıların uygulama indirme eğilimleri veya markanın diğer donanım ürünlerinden alabilme ihtimalleri de göz önüne alındığında Apple açık ara liderliğini koruyacak gibi görünüyor.

turkey-apple-store_0

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri de pazar paylarını veya mobil internet kullanımı gibi rakamlarda büyük değişikliklere neden oluyor. Örneğin ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler kıyaslandığında mobil internet kullanımında ciddi bir fark var. Halkın ekonomik seviyesi ne kadar iyi ise mobil internet kullanımı, uygulamalar için ödenen paralar artıyor. Büyük ekran tercihi gibi yaklaşık %17 lik bir grup haricinde akıllı telefon kullanımının diğer mobil telefonlardan yüzde olarak daha fazla olduğu dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde gelir, mutluluk, kariyer konularında ortalamanın üzerinde yer alan kişiler Apple ürünlerini tercih ederken diğerleri farklı markalara yöneliyor. Android işletim sistemini tercih eden kullanıcıların akıllı telefonlarına yüklü uygulamaların ortalama %0.4 ü ücretli uygulamalardan oluşurken iPhone kullanıcılarında bu durum %20 lere ulaşıyor. Aynı durum içerik satın almada da aynı. Müzik, film veya uygulama içi satın alımlarda Android neredeyse listelerde görünmüyor bile.

Kaynak: ComScore

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.