iPhone ABD’deki en popüler akıllı telefon sıralamasında yine birinci sırada

Screen-Shot-2012-10-31-at-12.22.26

iPhone, anavatanı ABD’de en çok tercih edilen akıllı telefon sıralamasında yine birinci sıradaki yerini korudu. En son rapor, ComScore adlı araştırma şirketinden geldi. ComScore’a göre ülkedeki cep telefonu kullanıcılarından 169 milyonu akıllı telefon kullanıyor. Bu rakam tüm mobil telefon kullanıcılarının %70’ini oluşturuyor.

Apple %41.9 ile birinci sırada yer alırken Samsung %27.8’lik bir pazar payına sahip. Dramatik bir şekilde Samsung’un ardından yüzdeler düşüş yaşıyor. Üçüncü sıradaki LG %6.5, bir zamanlar ülkenin gurur kaynaklarından Motorola %6.3 ve HTC ise %5.1’de kalıyor.

ComScore araştırmasını en çok kullanılan akıllı telefon uygulamalarını da dahil ederek genişletmiş. Facebook, %76.4 ile tüm akıllı telefon kullanıcılarının en çok tercih ettiği uygulama. Facebook’u Android kullanıcılarının faydalandığı Google Play Store takip ediyor. Youtube, Google Arama ve Pandora Radio uygulamaları ilk beşin geri kalanları.

İşletim sistemi kullanımındaysa durum tam olarak tersine dönmese de Apple’ın sadece üç cihazla %41.9 iOS kullanım oranı, geride kalan 5-6 markanın yüzden fazla modelinin kullandığı Android işletim sisteminin %52.1 lik oranına yenik düşüyor. Microsoft, BlackBerry ve Symbian işletim sistemleri ise sırasıyla %3.4, %2.3 ve %0.1 ile yetinmek zorunda kalıyorlar.

Hong Kong Asia iPhone 5

Apple pazar payında rakamlarla düşünecek olursak yetercince başarılı bir çizgide ilerliyor diyebiliriz. Elbette tek başına pazar payı araştırması her şey demek olmuyor. Sahip olunan hesap sayıları, kar marjları, kullanıcıların uygulama indirme eğilimleri veya markanın diğer donanım ürünlerinden alabilme ihtimalleri de göz önüne alındığında Apple açık ara liderliğini koruyacak gibi görünüyor.

turkey-apple-store_0

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri de pazar paylarını veya mobil internet kullanımı gibi rakamlarda büyük değişikliklere neden oluyor. Örneğin ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler kıyaslandığında mobil internet kullanımında ciddi bir fark var. Halkın ekonomik seviyesi ne kadar iyi ise mobil internet kullanımı, uygulamalar için ödenen paralar artıyor. Büyük ekran tercihi gibi yaklaşık %17 lik bir grup haricinde akıllı telefon kullanımının diğer mobil telefonlardan yüzde olarak daha fazla olduğu dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde gelir, mutluluk, kariyer konularında ortalamanın üzerinde yer alan kişiler Apple ürünlerini tercih ederken diğerleri farklı markalara yöneliyor. Android işletim sistemini tercih eden kullanıcıların akıllı telefonlarına yüklü uygulamaların ortalama %0.4 ü ücretli uygulamalardan oluşurken iPhone kullanıcılarında bu durum %20 lere ulaşıyor. Aynı durum içerik satın almada da aynı. Müzik, film veya uygulama içi satın alımlarda Android neredeyse listelerde görünmüyor bile.

Kaynak: ComScore

Tagged With: , , , , ,