iPhone dediğimizde aklımıza ilk gelenler…

Apple’ın  en önemli kilometre taşlarından biri de hiç şüphesiz iPhone. Sanırım dünya üzerinde onun kadar çok konuşulan bir cihaz daha yapılmadı. Tuhaf değil mi? Aslen konuşmaya yarayan cihaz hakkında ne kadar çok konuşuyoruz. :)

Eskiden, daha doğrusu iPhone’dan önce de cep telefonları vardı. Akıllı telefonlar vardı. iPhone’dan sonra hala cep telefonları, akıllı telefonlar var. Bir farkla, hepsi iPhone’a benziyor. Yalan mı? Benzemiyor desenize… :) Önce şekil olarak, sonra işleyiş olarak iPhone’a benzeyen pek çok cihaz piyasaya sürüldü. Neredeyse hepsi “iPhone Killer (iPhone Katili)” olarak lanse edildi. Kimin öldüğü kimin yaşadığı ortada…

iPhone gerçekten çok önemli bir Apple ürünü. Elbette Apple’ın kasasını dolduran bir ürün ama hepsi bu değil. iPhone ile alışkanlıklarımız değişti veya yeni alışkanlıklar kazandık. Artık pek çoğumuz eğlence için veya iş için iPhone’u elimizden düşüremiyoruz. Bazıları iPhone’a, adı iPhone olduğu için sahip. Günlük hayatta elinde iPhone olup da sadece konuşmak için kullananlar da var. Bu çok ayrı bir konu. Şahsen pil ömrü bu kadar az olan bir cihazın (yanlış anlaşılmasın, yapabildikleri yanında iyi bile…) sadece konuşmak, mesajlaşmak için kullanılması beni yoruyor. Neredeyse bir aya yakın stand-by, onlarca saat konuşma imkanı sağlayan yüzlerce çeşit telefon varken iPhone alınmasını anlayamıyorum… Lafı fazla uzatmadan toparlayalım.

iPhone ‘un en önemli özelliği bence iPhone’un ayrılmaz parçası, iOS işletim sistemi. Mac kullananların zaten alışık olduğu bu sistemin tabanı Mac OS X’e, yani kolaylığa, yani basitliğe, sadeliğe, işlevselliğe, hıza ve en kısa zamanda en verimli işi yapmaya dayanıyor. İşte iPhone tam da bu noktada çelik, plastik ve camdan, dolayısıyla rakiplerinden sıyrılıyor. Bir başka marka / model cep telefonu ile geçen hafta çekip PC nize aktardığınız, daha sonra telefonunuzdan sildiğiniz fotoğrafı,  bir arkadaşınız ile paylaşmayı düşünmekle o an onu yapabilmek inanılmaz keyif veriyor. Cebimizdeki iPhone’umuz iCloud veya Mac ile o kadar iyi anlaşıyor ki…

Kısacası iPhone, iCloud, App Store, Photo Stream ve onlarca hizmet ile bir bütün olduğu için öne çıkıyor, adından bu kadar çok söz ettiriyor.

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, hemen her gün yepyeni, süper özellikler ile donatılmış cihazlar ile karşılaşıyoruz. Günümüzde, birkaç gün sonra ülkemizde satışına başlanacak olan iPhone 4S’ten çok daha yüksek çözünürlüğe sahip kameralar ile donatılmış, daha hızlı işlemci, daha fazla hafıza, daha fazla “şey” sunan pek çok marka / model var. Daha önce olduğu gibi mutlaka bu yazıya da iPhone’un filanca tarafındaki bir sorundan bahseden, falanca marka bir cihazın hızından, yere düştüğünde plastik kasası sayesinde zıplayıp iPhone’dan daha dayanıklı olduğu ileri sürülen cihazların savunulduğu yorumlar eklenecektir. Belkide sadece bunun önüne geçmek için son birkaç cümle daha ekleyeyim. Yazıyı okuduysanız (emin olun Apple’dan nefret edenler iki dakika ayırıp okumak yerine şöyle bir göz gezdirip yorum yazıyor) ne demek istediğimi anlamışsınızdır ama yine vurgulayayım; iPhone sadece şık iki cam panel arasına yerleştirilmiş metal çerçeveden ibaret değil. Biz ne kadar anlatırsak anlatalım, bu gibi söylemler, yorumlar olacaktır. Gariptir ama birkaç yıl önce iPhone’u yerden yere vuranların elinde iPhone görmek yetiyor da artıyor bile.

İki tavsiye

Birincisi iPhone’dan daha üstün cihazları kullananlara;

Sevgili arkadaşlar. Biliyoruz, sizin cihazlarınız daha üstün. Daha hızlı, daha büyük ekranlı daha “janjanlı”… Anladık. Sizinki çok şey yapıyor, bizimki yapamıyor. Artık her iPhone gördüğünüzde deliye dönüp filanca özelliğinden bahsetmenizden sıkıldık. Kötülemek, yerden yere vurmak yerine sıradan, günlük hayatınızda telefonunuz ile yaptığınız şeyleri bir de iPhone ile yapmaya çalışın. Biraz kullanın. Karşınızdaki iPhone sahibi bilmiyor olabilir ama ben aklınızdaki her soru için cevap vermeye hazırım. Merak ettiğiniz her şeyi sorun, bakalım o kafanızdaki iPhone’un filanca şeyi yapamadığı ile ilgili soruya ne cevap vereceğim?

İkinci tavsiyem de iPhone kullananlara;

Size ne tavsiye edeyim ki? Zaten iPhone kullanıyorsunuz. Hmm doğrudur deyip geçin. İsteyen istediği şeyi alsın kullansın. Birisi karşınıza çıkıp iPhone’u sarıp sarmalayıp antenini vs kapatıp “Bak işte böyle yapınca çekmiyormuş” dediğinde o kişiye o haldeyken arama yapıp biriyle beş dakika kadar konuşmaya çalışmasını söyleyip görüşmenin sonunda sorun bakalım konforlu oluyor mu? Siz sadece ne kullandığınızı, nasıl daha iyi kullanacağınızı bilin yeter.

Akşam akşam nereden aklıma geldiyse yazayım dedim. Bunlar iPhone dediğimizde benim aklıma ilk gelenlerdi. Daha çok uzayacaktı ama bir yerde dur demek gerekiyor. Sanırım oraya vardık. Peki “iPhone” dediğimizde sizin aklınıza neler geliyor? Sağlıcakla kalın…

Tagged With: ,