iPhone, Güney Kore’de de müşteri memnuniyetinde zirvede

iphone5frontback-500x512

Müşteri memnuniyeti, Apple için en önemli kavramlardan biri. Apple müşterileri genellikle satın aldıkları ürünlerden memnun kalıyorlar. Pazara tuhaf özelliklerle dolu zilyon adet ürün çıkartan Samsung’un evi, Güney Kore’de bile durum bu şekilde. Electronista’nın yayınladığı habere göre iPhone, 44168 akıllı telefon sahibi arasında yapılan ortalama müşteri memnuniyeti anketinde en yüksek skora sahip oldu.

Anketten Apple, 52 puan ile birinci çıkarken onu ev sahibi Samsung 50, LG ise 46 puan ile takip etti. Apple, sadece müşteri memnuniyeti anketinde değil, satış sonrası destek, güvenirlik ve onarım hızı konularında da en yüksek memnuniyet skorlarını elde etti.

 iphone-jd-power-associates-award-9

ABD’de JD Powers müşteri memnuniyeti anketini 9 yıldır üst üste Apple  elinde tutuyor.  Haliyle bu anketten ABD’de bir sürpriz beklemek yanlış olurdu. Güney Kore’de ise durum tam tersineyken Apple’ın bu anketlerden birinci çıkması ben dahil pek çok kişi için sürpriz oldu. Güney Kore’li müşteriler genellikle yerel markalarına bağlılıklarıyla bilinirler.

Tagged With: , ,