iPhone ile Bokeh Etkisi Yaratmak

-

20130402-145021.jpg

Öncelikle daha önce duymayan okurlarımız için “bokeh” sözlüğünün ne anlama geldiğini ve fotoğrafçılıkta neyi ifade ettiğini birkaç cümleyle açıklayalım. “Bokeh” Japonca ‘da bulanık anlamına gelen “boke” kelimesinden türemiş ve İngilizce yerleşmiştir. Sözcüğün etimolojisini bir tarafa bırakacak olursak, fotoğrafçılıkta bir dizi değişkenin etkisiyle oluşan bulanıklılık etkisinin “bokeh” olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz.

“Bokeh etkisi” olarak da adlandırılan bu işlem için, çoğu zaman objektifi değiştirilebilen (SLR / DSLR) ve diyafram ayarları manuel olarak yapılabilen kameralara ihtiyaç duyulur. Zira güzel bir bokeh yaratmak, odak uzaklığından diyafram açıklığına, kullanılan lensten makinanın sahip olduğu sensör büyüklüğüne kadar bir çok değişkene bağlıdır.

20130402-145220.jpg

“Durum bu kadar karışıkşa bir iPhone ile ne yapabiliriz” demeyin. Bazı küçük ipuçları sayesinde iPhone, iPad ya da iPod Touch’larınızla da bokeh etkisi yaratabilir, güzel kareler ortaya çıkarabilirsiniz.

Bunun için iki ayrı yöntem bulunuyor. İlki iPhone dışında ek bir uygulama ya da aksesuara ihtiyaç duymadan bokeh etkisi yaratabilmenize olanak sağlayan AE / AF kilidi özelliğinden yararlanmak. Diğeri ise iPhone için üretilmiş “Olloclip” adı verilen harici lensleri kullanmak.

Öncelikle sadece iPhone kullanarak neler yapabiliriz ona bir göz atalım…

iPhone ile gün ışığında Bokeh oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

– Kamera uygulamasını açın, Bokeh etkisi ile pozlamak istediğiniz konuyla yakın parlaklıkta bir nesne bulun.

– Nesneyi iPhone’dan 3 ila 8 inç uzaklığa konumlandırın ve iPhone ekranında nesne üzerine basılı tutun. “AE / AF Lock” yazısı görününce bırakın.

– Odak kilidi aktif hale gelince bokeh etkisini yakalamak için uygun çerçeveyi belirleyin ve fotoğrafı çekin.

20130402-145311.jpg

iPhone ile gece bokeh yakalamak ise çok daha kolaydır:

– Kamera uygulamasını açın. Işık kaynağından uzakta herhangi bir nesneye dokunun ve odak kilidinin aktif olmasını sağlayın.

– Odak kilidi aktif olunca konuyu çerçeveleyin ve fotoğrafı çekin.

Gündüz ve gece bokeh etkisi yaramakta HDR modunu aktif etmenin bokeh etkisini belirginleştireceğini unutmamakta fayda var.

20130402-145411.jpg

iPhone kullanarak sağladığız bokeh etkisini daha arttırmak ve bir üst kaliteye taşımak için “Olloclip” harici lenslerden yararlanmak da mümkün. Olloclip ile hiçbir ek uğraşa gerek kalmadan oldukça kaliteli bokeh fotoğraflar yakalamak mümkün. Olloclip lensler Amazon’da 50 Dolar civarı fiyatlarla bulunabiliyor.

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.