iPhone Nereye Gidiyor?

2007 yılında Steve Jobs Sahneye çıktı ve elindeki iPhone isimli cihazı karşısında bulunan kalabalığa gösterip, ” Bugün Apple telefonu yeniden icat etti” dedi ve macera başladı. Pek çoğumuz piyasaya sürüldüğü anda ciddi anlamda garipsedik. Neredeyse günün şartlarında ortalama ve ortalamanın altında fiyatlarla satılan her mobil telefonun sahip olduğu bir çok özellikten yoksundu. Seneler sonra yazılımlar, bir büyük (3G), birde küçük (3GS) iki donanım güncellemesi ve App Store derken iPhone tam bir fenomen halini aldı. Artık pek çok görevi başarıyla yerine getiren iPhone, zamanında yerden yere vuran pek çok kişinin de dilek listesindeki yada ceplerindeki yerini aldı. App Store bile başlı başına bir devrimdi. Şu anda neredeyse ilgilendiğiniz her şey için App Store’da bir uygulama bulmak mümkün.

Önceki paragrafta çoğumuz derken emin olun ki şaka yapmıyordum. Ben de iPhone’u, o dönem sahip olduğum Nokia ile kıyasladığımda bir hayli eksik bulduğumu itiraf etmeliyim. Şu anda omuzumdan bilgisayar yükünü kaldırdığı, maillerimi, fotoğraflarımı, işim için gerekli olan her şeyi yanımda taşımama olanak sağladığı için iPhone’dan kolay kolay vazgeçebileceğimi sanmıyorum.

Sizlere aktarmak istediğim, yine pek çoğumuzun aslında gözümüzün önünde duran ancak fark edemediğimiz bir gerçek var. iPhone’un gelecekteki yeri. Yazılarımı düzenli olarak takip edenler kısmen durumun farkındadır. iPhone gelecekte sağlık ve ticaret alanlarında da bir vazgeçilmez olma yolunda hızla ilerliyor. Şu an uygulamalar yardımı ile ilaçlarımızı hatırlatan iPhone, gelecekte karşı karşıya kalabileceğimiz (kalp krizi vb) ciddi birtakım sağlık sorunlarında ilk yardım ekibine haber vermekten çok daha fazlasını yapacak.

Ticaretin de şekli her gün değişiyor. Daha birkaç yıl öncesine göre ülkemizde online alışveriş mağazalarına duyulan güven ile günümüzdeki güven oranı arasında bile inanılmaz farklar var. Şu anda ödemeleri, kredi kartı vb ödeme şekillerinin yerini alacak yöntemler iPhone sahipleri tarafından kullanılmaya başladı. Örneğin StarBucks uygulaması ile, önceden yüklediğiniz krediler sayesinde, daha Starbucks mağazasına gitmeden içeceğinizi hazırlatabiliyor ve telefonunuzdan ödemesini gerçekleştirebiliyorsunuz. Geçenlerde, blogda bahsetme gereği duymadığım bir olaya da değineyim. Tweetie uygulamasını duymuşsunuzdur. Başarılı bir Twitter Sosyal Ağ istemcisi. Geçtiğimiz hafta Tweetie, Apple tarafından satın alındı. Konu ile ne alakası var? Şöyle açıklayayım, Tweetie öyle başarılıydı ki, iPhone’a entegre edilerek, iPhone’un dahili Twitter istemcisi olmasına karar verildi. Tweetie örneğinde olduğu gibi, gelecekte bu tip basit uygulamalar, çok daha kompleks şekilleri ile iPhone’daki yerlerini alacaklar. Bugün, Apple’ın reklamlarında sıkça kullandığı, “bunun için bir uygulama var” sloganını, gelecekte, herhangi bir alan, sektör için “bunun için iPhone var” olarak değiştirdiğini görürsek şaşırmayalım.


Tagged With: , , , , , ,