iPhone’suz Günler

16.01.2012 / 16.00

Merhaba. Dün akşam saatlerinde Elma Dergisi’nin Facebook takipçileri okumuşlardır, iPhone’umun açma/kapama düğmesi kendi kendine işlevini kaybetti. Sıkışmış gibi duruyor ama geri de gelmiyor. iOS 5 ‘in erişebilirlik özelliklerinden Assistive Touch ile cihazı uyku durumuna yazılımsal olarak geçirip gün boyu kullandım ve akşam saatleri teknik servis hizmeti veren Genpa’ya gönderdim. Genpa yedek bir iPhone vermiyor. Eşimin iPhone’unun da ayarlarını değiştirmek yerine beklemeye, günlük işlerimi iPhone olmadan yapmaya karar verdim. Yıllardır elimden farksız bir hal aldığı için bu biraz zor olacak. Garip bir yazı dizisi olacağını düşündüğüm bu başlığı sürekli güncelleyerek ne gibi olumsuzluklar ile karşılaştığımı, servis sürecini, sonucunu ve iPhone’un gerçekten ne kadar önemli / önemsiz olduğunu buradan paylaşacağım.

16.01.2012 / 16.24

Oldukça garip bir his. Telefonumu teslim ettiğimde belki başka bir telefon kullanmak isterim diye bana normal bir sim kart verip micro sim kartımı iptal ettiler :) Elimde sim kart, tuhaf bir boşlukla kar altında işyerime doğru yavaş yavaş yürürken acaba kaç mail gelmiştir diye düşünmeden edemedim.

16.01.2012 / 16.44

An itibariyle internet bankacılığı kullanamıyorum. Giriş için şifre üreten bir cep şifrematik uygulaması vardı. Meğer ne faydalıymış. İşin garip tarafı cep şifrematiği iptal etmeden şifre üretebilme şansım da yok. Mecbur kaldım, iptal ettirdim. Artık cihaz geldiğinde tekrar yükleyeceğiz…

16.01.2012 / 17.25

Bu yazıyı önce live blog olarak yayınladım ama oldukça kafa karıştırıcı olduğuna dair mailler gelince normal yazı düzenine döndüm. Bu arada bir süre bu özgürlüğün keyfini çıkartıyorum. Arayan soran yok :) Telefon mu çaldı diye düşünmüyorum artık. Karşımda bilgisayar varken mail trafiğinde de sorun yok. En çok yolda hissettim eksikliğini, bir de internet bankacılığı işini nasıl atladım hayret….

16.01.2012 / 22.44

Nihayet eve geldim. iPhone yokken  Twitter, Facebook, Whatsapp, Viber, Skype hiç biri yok :) İnsan kendini herşeyden bihaber hissediyor. Wi-Fi ağlarının bulunduğu yerlerde iPad ilaç gibi yetişiyor ama (bugün iPhone’u olmayan biri için 3G iPad’in önemini anladım) iPhone her an elinizin altında, her an bağlı… Hava durumu widget i bile önemliymiş :) E-Posta ve uygulamalar ile sosyal ağlara, anlık mesajlaşma ağlarına bağlanmaya öylesine alışmışım ki, SMS / MMS ‘in ne kadar yetersiz olduğunu unutmuşuz. Henüz saatler geçmiş olmasına rağmen biriken e postalara bile yetişemez oldum. Normalde yolda yürürken yaptığım pek çok şey artık birikiyor. Halihazırda elimin altında iPhone varken web vs için başka bir cihazı kullanmayı aklımın ucundan bile geçirmezdim. Bugün çevremdekilerin kullandığı Nokia, Samsung, BlackBerry, HTC vs pek çok akıllı(!) telefonu kullanmak zorunda kalınca iPhone’un kıymetini daha iyi anladım. Kötülemek istemiyorum ama günlük yaptığım sıradan işleri iOS çalıştırmayan bir cihaz ile yapmaya çabalamak, sağ elle sol kulağı tutmaktan farksız.

17.01.2012 / 00:13

Evde çalar saat yok. Bu güne kadar hiç olmadı ama ilk kez bir tane almaya karar verdim. :)

17.01.2012 / 09.25

Umarım yakın zamanda iyi bilmediğim yerlere araç ile gitmek zorunda kalmam. Aracımda navigasyon cihazı yok. iPhone oldukça iyi bir şekilde işimi görüyordu. Yıllar önce olduğu gibi sağa sola şurası nerede diye yol tarifi almayalı uzun zaman oldu. Bir sıkıntı da işyerimden. Ağırlıklı olarak işimle ilgili kullandığım Bento adlı uygulama yüzünden gittiğim her yere iPad’i de götürmek zorunda kaldım. iPad üzerinde Bento gibi veritabanı yazılımları veri girişi açısından kolaylık olsa da her zaman o veriye ulaşabilmek için iPad boyutlarında bir cihaz ile gezmek pek de keyifli değil.

17.01.2012 / 19.53

Bugün oldukça yoğun bir gün geçirdiğim için iPhone’u iş yerimden çıkana kadar aramadım bile. Akşam saatlerinde bir ara aklıma geldiğinde servise sordum ama henüz işleme alınmadığını öğrenip telefonu kapattım. Bankacılık işlemleri yine günün kabusuydu. iPhone olmadan internet bankacılığının hem masraflı hem de zor olduğunu tekrar hatırladım. Özellikle anımsatıcılara öyle hızlı alışmışım ki, işten ayrıldığımda veya eve vardığımda filancayı hatırlat seçeneği gerçekten hayat kurtarıcıymış. Evde ise Digiturk’ün DigiGuide uygulaması için iyiki iPad var. Favori TV şovlarımı yeniden eklemem gerekti ama en azından hala Mythbusters başladığında bana haber veriyor ve meşgulsem iPad üzerinden kayıt başlatabiliyorum. Zaten iPhone’un boşluğunu iPad olmasa başka türlü dolduramazdım diye düşünüyorum.

18.01.2012 / 11.40

Bugün Find my iPhone’dan mail geldi. iPhone’um bir şekilde kablosuz ağa bağlanmış olacak ki konumunu bana bildirdi. İşleme alınmış. Onarılıyor olarak görülüyor. Açıkçası pek onarım taraftarı değilim. Bakalım sonuç ne olacak.

18.01.2012 / 13.30

Biraz önce servis yetkilileri ile görüştüm. Cihazın açma / kapama tuşunda mekanik temassızlık problemi oluştuğunu, parça değişimi söz konusu olmadığını, yazılımının güncellendiğini (!?!) bize teslim edilmek üzere kuryeye teslim edildiğini öğrendim. Muhtemelen toz vardı, püf dediler çıktı, madem gelmişken iş yapmış olalım bari deyip tekrar yazılım yüklemişler, geri gönderiyorlar demekki :) İşin iyi tarafı, iPhone’um geri geliyor, mutluyum. Daha iyi olabilirdi, yenisini yollayabilirlerdi. Ama yazıktır dedim sonra. Eskiden cihaza müdahale edilemiyordu. Direk yenisini yolluyorlardı. Demekki artık açıp kapatmayı öğrenmişler. Bakalım sorunsuz bir şekilde servis süreci sona erecek mi?

19.01.2012 / 11.10

Telefonumu servise göndermeleri için satın aldığım TİM’e bırakmıştım. Turkcell İletişim Merkezi’nden aradılar ve cihazı teslim alabileceğimi söylediler. İlk boşlukta gidip iPhone’umu geri aldım. Ancak küçük bir sorun oldu. Telefonu teslim ettiğimde belki başka bir telefon kullanabilirim diye düşünüp mikro sim kartımı iptal etmişler, yerine normal bir sim kart vermişlerdi. Bugün yeniden o verdikleri sim kartı iptal etmelerini ve yerine yeni mikro sim kart vermelerini istediğimde “Malesef elimizde mikro sim kart kalmamış” dediler. Mecburen karşısındaki bir başka TİM’den yeni bir mikro sim kart satın aldım. Beklemek veya uğraşmak için yeterli zamanım yoktu. Olsaydı biraz canlarını sıkardım ama gerek yok. Siz siz olun, Mikro Sim kart ile çalışan bir cihazı servise gönderdiğinizde ya sim kartınızı iptal ettirmeyin ya da ellerinde bir tane olduğundan emin olup sizin için ayrılmasını sağlayın. :)

iPhone’un küçük servis süreci sona erdi ama benim yazacaklarım henüz bitmedi. Gün içinde veya akşam genel olarak bu yazının yazılma amacı olan “Yıllarca iPhone kullandıktan sonra birkaç gün ayrı kalmak kullanıcıyı nasıl etkiliyor?” sorusunun yanıtlarını eğrisiyle doğrusuyla bu sayfadan paylaşacağım. Arada göz atmaya devam edin :)

Yeni Gelişme

19.01.2012 / 11.50

Cihaza kartımı taktım ve ayarlarımı geri yükledim. Ancak bu sırada fark ettim ki sim kart aparatı tam olarak yerine oturmuyor. Çıkartma aparatını yerleştirdiğimiz delik olan tarafı yaklaşık yarım milimetre kadar dışarıda kalıyor. Bu durum hiç hoşuma gitmedi ve servisi aradım. Cihazı geri göndermemi, aynı gün içinde hemen durumu düzeltip geri göndereceklerini söylediler. Cihaz çalıştığı ve önümüzde hafta sonu olduğu için riske atmak istemiyorum ama değerlendirip bir yolunu bulacağım.

19.01.2012 / 14.20

iPhone’umu birkaç saat önce teslim aldığım yere geri götürüp servise göndermeleri için bıraktım. Genpa’nın cihazı göndermeden önce kontrol edilmiştir ibaresini okuduğum için daha da şaşkınım. Nasıl olur da böyle bir kusur gözden kaçar? Sim kart yuvasının yarım mm lik dışarda kalmasını önemsemeyeceğimizi filan mı düşündüler? Sevgili Genpa yetkilileri; servisini verdiğiniz diğer markaların kullanıcıları nasıldır yorum yapamam ama madem iPhone servisi veriyorsunuz, iPhone kullanıcılarını da düşünerek servis verin.

Cihazın sorununu gerçekten ilgili olduğuna inandığım TİM temsilcisine bildirdim ve özellikle “Değişim Talebi”nde bulunduğumu söyledim. Kim bilir cihazın içinde nasıl bir işlem yapıldı ki böyle bir sorun çıktı? Oysa oldukça basit bir işlem olduğunu düşündürmüşler ve ona göre not düşmüşlerdi.

Şimdi yeniden bekleme süreci başladı. Yarın problemi çözüp gelişme hakkında en kısa zamanda bilgi vereceklerini söylediler. Haliyle günlüğü yazmaya devam edeceğim. iPhone’suz günlerin nasıl geçtiğini anlatacaktım ama servis süreci sonuçlanmadan yazmamaya karar verdim. Yine zaman zaman bu sayfayı güncelleyip bilgi vereceğim.

20.01.2012 / 14.30

Genpa Servis Telefonumu incelemiş, belirtilen hataların bulunmadığına karar vermiş. Şaka yapıyorlar sanıp servisi aradım ve teknisyen ile görüştüm. Ne dedi biliyor musunuz? “Evet hafif bir yükselti var ama önemli değil!” Ben cihazımı nasıl gönderdiysem o şekilde istiyorum, her hatalı gelişinde geri yollarım bilginiz olsun dedim. Üçüncüde zabıt tutturup farklı bir boyuta taşıyacağımı da belirttim. Bakalım ne olacak?

20.01.2012 / 15.37

Tekrar kontrol etmişler. Mekanik parça değiştirip göndermişler. Bakalım ne halde gelecek. Üzerinde ekran olacak mı merak ediyorum?

21.01.2012 / 11.20

Telefonum ikinci kez servisten geldi. Sim kart aparatını değiştirmişler ancak yeni takılan aparatın çıkarttıklarından bir farkı olmayacağını düşünememişler. Sanki Apple bunları farklı boyutlarda üretiyor. Cihaza her ne olduysa, servise göndermeden önceki haline geri getirilmesini, aksi taktirde cihazın en kısa sürede yenisi ile değiştirilip yeni cihazın tarafıma iletilmesini istedim. Bu şekilde gelmeye devam ettiği sürece geri göndereceğim demiştim. Teslim almadan olduğu gibi geri gönderdim. Artık beni arayanlara da Genpa’nın telefonunu veririm, müşterilerimle filan ilgilensinler bir zahmet.

21.01.2012 / 22.13

Artık iPhone olmadan geçen günlere alışmaya başladım. Hayatı daha kolay bir hale getirdiğini şimdiden söyleyebilirim. Aslında bu yorumları, işin servis ile ilgili olan sıkıcı bölümlerini çıkartıp  durum bir neticeye kavuştuktan sonra uzun uzun sizlerle paylaşmayı planlıyorum. Aksi taktirde “Servis Macerası” ‘na dönüşmüş bir yazı yayınlamak benim de hoşuma gitmiyor. Bugün Apple Türkiye Distribütörü Bilkom’a konu ile ilgili bir mail gönderdim. Mesai saatleri dışında olduğundan yanıtı en erken Pazartesi günü alabileceğimi düşünüyorum. Oldukça detaylı bir şekilde karşılaştığım hemen her şeyi ifade etmeye çalıştım. Sonuca göre tekrar burada gelişmeleri paylaşacağım.

24.01.2012 / 14.00

Bilkom, konu iPhone olduğu zaman hiç bir şekilde yardımcı olamayacağını belirten bir mail ile geri dönüş yaptı. Ancak biraz önce yeni bir gelişme yaşandı. Genpa Servis ‘in müdürü arayıp, telefonun ilk gün kapatılırken sim kart yuvasının alt tarafında kalan vidalardan birinin tam olarak sıkılmadığı için bu can sıkıcı olaya sebebiyet verdiğini, şu an ilk günkü halinde kusursuzca kart yuvasının yerine oturduğunu dile getirdi. Toparlayıp bugün kargolayacaklar. Yarın boşu boşuna geçen 8 günün ardından telefonum geri geliyor. Umarm başka bir sorunla daha karşılaşmayız.

25.01.2012 / 11.00

Nihayet telefonum tek parça halinde bana ulaştı. Her parça yerine tam olarak oturuyor. Demekki vidaları sıkmışlar :) Tuşlarda da sorun yok. Restore yapıyorum. Öyle görünüyorki boşu boşuna geçen günlerden sonra servis süreci sona erdi. Artık müsait bir zaman bulup rahat rahat  iPhone’suz günler nasıl geçti, ne eksik ne fazla yazabilirim. Yazıyı son bir kez daha güncelleyip sonlandıracağımı düşünebilmeye başlayabildiğim  için mutluyum.

Tagged With: , , , , ,