iPhone’suz Günler

-

16.01.2012 / 16.00

Merhaba. Dün akşam saatlerinde Elma Dergisi’nin Facebook takipçileri okumuşlardır, iPhone’umun açma/kapama düğmesi kendi kendine işlevini kaybetti. Sıkışmış gibi duruyor ama geri de gelmiyor. iOS 5 ‘in erişebilirlik özelliklerinden Assistive Touch ile cihazı uyku durumuna yazılımsal olarak geçirip gün boyu kullandım ve akşam saatleri teknik servis hizmeti veren Genpa’ya gönderdim. Genpa yedek bir iPhone vermiyor. Eşimin iPhone’unun da ayarlarını değiştirmek yerine beklemeye, günlük işlerimi iPhone olmadan yapmaya karar verdim. Yıllardır elimden farksız bir hal aldığı için bu biraz zor olacak. Garip bir yazı dizisi olacağını düşündüğüm bu başlığı sürekli güncelleyerek ne gibi olumsuzluklar ile karşılaştığımı, servis sürecini, sonucunu ve iPhone’un gerçekten ne kadar önemli / önemsiz olduğunu buradan paylaşacağım.

16.01.2012 / 16.24

Oldukça garip bir his. Telefonumu teslim ettiğimde belki başka bir telefon kullanmak isterim diye bana normal bir sim kart verip micro sim kartımı iptal ettiler :) Elimde sim kart, tuhaf bir boşlukla kar altında işyerime doğru yavaş yavaş yürürken acaba kaç mail gelmiştir diye düşünmeden edemedim.

16.01.2012 / 16.44

An itibariyle internet bankacılığı kullanamıyorum. Giriş için şifre üreten bir cep şifrematik uygulaması vardı. Meğer ne faydalıymış. İşin garip tarafı cep şifrematiği iptal etmeden şifre üretebilme şansım da yok. Mecbur kaldım, iptal ettirdim. Artık cihaz geldiğinde tekrar yükleyeceğiz…

16.01.2012 / 17.25

Bu yazıyı önce live blog olarak yayınladım ama oldukça kafa karıştırıcı olduğuna dair mailler gelince normal yazı düzenine döndüm. Bu arada bir süre bu özgürlüğün keyfini çıkartıyorum. Arayan soran yok :) Telefon mu çaldı diye düşünmüyorum artık. Karşımda bilgisayar varken mail trafiğinde de sorun yok. En çok yolda hissettim eksikliğini, bir de internet bankacılığı işini nasıl atladım hayret….

16.01.2012 / 22.44

Nihayet eve geldim. iPhone yokken  Twitter, Facebook, Whatsapp, Viber, Skype hiç biri yok :) İnsan kendini herşeyden bihaber hissediyor. Wi-Fi ağlarının bulunduğu yerlerde iPad ilaç gibi yetişiyor ama (bugün iPhone’u olmayan biri için 3G iPad’in önemini anladım) iPhone her an elinizin altında, her an bağlı… Hava durumu widget i bile önemliymiş :) E-Posta ve uygulamalar ile sosyal ağlara, anlık mesajlaşma ağlarına bağlanmaya öylesine alışmışım ki, SMS / MMS ‘in ne kadar yetersiz olduğunu unutmuşuz. Henüz saatler geçmiş olmasına rağmen biriken e postalara bile yetişemez oldum. Normalde yolda yürürken yaptığım pek çok şey artık birikiyor. Halihazırda elimin altında iPhone varken web vs için başka bir cihazı kullanmayı aklımın ucundan bile geçirmezdim. Bugün çevremdekilerin kullandığı Nokia, Samsung, BlackBerry, HTC vs pek çok akıllı(!) telefonu kullanmak zorunda kalınca iPhone’un kıymetini daha iyi anladım. Kötülemek istemiyorum ama günlük yaptığım sıradan işleri iOS çalıştırmayan bir cihaz ile yapmaya çabalamak, sağ elle sol kulağı tutmaktan farksız.

17.01.2012 / 00:13

Evde çalar saat yok. Bu güne kadar hiç olmadı ama ilk kez bir tane almaya karar verdim. :)

17.01.2012 / 09.25

Umarım yakın zamanda iyi bilmediğim yerlere araç ile gitmek zorunda kalmam. Aracımda navigasyon cihazı yok. iPhone oldukça iyi bir şekilde işimi görüyordu. Yıllar önce olduğu gibi sağa sola şurası nerede diye yol tarifi almayalı uzun zaman oldu. Bir sıkıntı da işyerimden. Ağırlıklı olarak işimle ilgili kullandığım Bento adlı uygulama yüzünden gittiğim her yere iPad’i de götürmek zorunda kaldım. iPad üzerinde Bento gibi veritabanı yazılımları veri girişi açısından kolaylık olsa da her zaman o veriye ulaşabilmek için iPad boyutlarında bir cihaz ile gezmek pek de keyifli değil.

17.01.2012 / 19.53

Bugün oldukça yoğun bir gün geçirdiğim için iPhone’u iş yerimden çıkana kadar aramadım bile. Akşam saatlerinde bir ara aklıma geldiğinde servise sordum ama henüz işleme alınmadığını öğrenip telefonu kapattım. Bankacılık işlemleri yine günün kabusuydu. iPhone olmadan internet bankacılığının hem masraflı hem de zor olduğunu tekrar hatırladım. Özellikle anımsatıcılara öyle hızlı alışmışım ki, işten ayrıldığımda veya eve vardığımda filancayı hatırlat seçeneği gerçekten hayat kurtarıcıymış. Evde ise Digiturk’ün DigiGuide uygulaması için iyiki iPad var. Favori TV şovlarımı yeniden eklemem gerekti ama en azından hala Mythbusters başladığında bana haber veriyor ve meşgulsem iPad üzerinden kayıt başlatabiliyorum. Zaten iPhone’un boşluğunu iPad olmasa başka türlü dolduramazdım diye düşünüyorum.

18.01.2012 / 11.40

Bugün Find my iPhone’dan mail geldi. iPhone’um bir şekilde kablosuz ağa bağlanmış olacak ki konumunu bana bildirdi. İşleme alınmış. Onarılıyor olarak görülüyor. Açıkçası pek onarım taraftarı değilim. Bakalım sonuç ne olacak.

18.01.2012 / 13.30

Biraz önce servis yetkilileri ile görüştüm. Cihazın açma / kapama tuşunda mekanik temassızlık problemi oluştuğunu, parça değişimi söz konusu olmadığını, yazılımının güncellendiğini (!?!) bize teslim edilmek üzere kuryeye teslim edildiğini öğrendim. Muhtemelen toz vardı, püf dediler çıktı, madem gelmişken iş yapmış olalım bari deyip tekrar yazılım yüklemişler, geri gönderiyorlar demekki :) İşin iyi tarafı, iPhone’um geri geliyor, mutluyum. Daha iyi olabilirdi, yenisini yollayabilirlerdi. Ama yazıktır dedim sonra. Eskiden cihaza müdahale edilemiyordu. Direk yenisini yolluyorlardı. Demekki artık açıp kapatmayı öğrenmişler. Bakalım sorunsuz bir şekilde servis süreci sona erecek mi?

19.01.2012 / 11.10

Telefonumu servise göndermeleri için satın aldığım TİM’e bırakmıştım. Turkcell İletişim Merkezi’nden aradılar ve cihazı teslim alabileceğimi söylediler. İlk boşlukta gidip iPhone’umu geri aldım. Ancak küçük bir sorun oldu. Telefonu teslim ettiğimde belki başka bir telefon kullanabilirim diye düşünüp mikro sim kartımı iptal etmişler, yerine normal bir sim kart vermişlerdi. Bugün yeniden o verdikleri sim kartı iptal etmelerini ve yerine yeni mikro sim kart vermelerini istediğimde “Malesef elimizde mikro sim kart kalmamış” dediler. Mecburen karşısındaki bir başka TİM’den yeni bir mikro sim kart satın aldım. Beklemek veya uğraşmak için yeterli zamanım yoktu. Olsaydı biraz canlarını sıkardım ama gerek yok. Siz siz olun, Mikro Sim kart ile çalışan bir cihazı servise gönderdiğinizde ya sim kartınızı iptal ettirmeyin ya da ellerinde bir tane olduğundan emin olup sizin için ayrılmasını sağlayın. :)

iPhone’un küçük servis süreci sona erdi ama benim yazacaklarım henüz bitmedi. Gün içinde veya akşam genel olarak bu yazının yazılma amacı olan “Yıllarca iPhone kullandıktan sonra birkaç gün ayrı kalmak kullanıcıyı nasıl etkiliyor?” sorusunun yanıtlarını eğrisiyle doğrusuyla bu sayfadan paylaşacağım. Arada göz atmaya devam edin :)

Yeni Gelişme

19.01.2012 / 11.50

Cihaza kartımı taktım ve ayarlarımı geri yükledim. Ancak bu sırada fark ettim ki sim kart aparatı tam olarak yerine oturmuyor. Çıkartma aparatını yerleştirdiğimiz delik olan tarafı yaklaşık yarım milimetre kadar dışarıda kalıyor. Bu durum hiç hoşuma gitmedi ve servisi aradım. Cihazı geri göndermemi, aynı gün içinde hemen durumu düzeltip geri göndereceklerini söylediler. Cihaz çalıştığı ve önümüzde hafta sonu olduğu için riske atmak istemiyorum ama değerlendirip bir yolunu bulacağım.

19.01.2012 / 14.20

iPhone’umu birkaç saat önce teslim aldığım yere geri götürüp servise göndermeleri için bıraktım. Genpa’nın cihazı göndermeden önce kontrol edilmiştir ibaresini okuduğum için daha da şaşkınım. Nasıl olur da böyle bir kusur gözden kaçar? Sim kart yuvasının yarım mm lik dışarda kalmasını önemsemeyeceğimizi filan mı düşündüler? Sevgili Genpa yetkilileri; servisini verdiğiniz diğer markaların kullanıcıları nasıldır yorum yapamam ama madem iPhone servisi veriyorsunuz, iPhone kullanıcılarını da düşünerek servis verin.

Cihazın sorununu gerçekten ilgili olduğuna inandığım TİM temsilcisine bildirdim ve özellikle “Değişim Talebi”nde bulunduğumu söyledim. Kim bilir cihazın içinde nasıl bir işlem yapıldı ki böyle bir sorun çıktı? Oysa oldukça basit bir işlem olduğunu düşündürmüşler ve ona göre not düşmüşlerdi.

Şimdi yeniden bekleme süreci başladı. Yarın problemi çözüp gelişme hakkında en kısa zamanda bilgi vereceklerini söylediler. Haliyle günlüğü yazmaya devam edeceğim. iPhone’suz günlerin nasıl geçtiğini anlatacaktım ama servis süreci sonuçlanmadan yazmamaya karar verdim. Yine zaman zaman bu sayfayı güncelleyip bilgi vereceğim.

20.01.2012 / 14.30

Genpa Servis Telefonumu incelemiş, belirtilen hataların bulunmadığına karar vermiş. Şaka yapıyorlar sanıp servisi aradım ve teknisyen ile görüştüm. Ne dedi biliyor musunuz? “Evet hafif bir yükselti var ama önemli değil!” Ben cihazımı nasıl gönderdiysem o şekilde istiyorum, her hatalı gelişinde geri yollarım bilginiz olsun dedim. Üçüncüde zabıt tutturup farklı bir boyuta taşıyacağımı da belirttim. Bakalım ne olacak?

20.01.2012 / 15.37

Tekrar kontrol etmişler. Mekanik parça değiştirip göndermişler. Bakalım ne halde gelecek. Üzerinde ekran olacak mı merak ediyorum?

21.01.2012 / 11.20

Telefonum ikinci kez servisten geldi. Sim kart aparatını değiştirmişler ancak yeni takılan aparatın çıkarttıklarından bir farkı olmayacağını düşünememişler. Sanki Apple bunları farklı boyutlarda üretiyor. Cihaza her ne olduysa, servise göndermeden önceki haline geri getirilmesini, aksi taktirde cihazın en kısa sürede yenisi ile değiştirilip yeni cihazın tarafıma iletilmesini istedim. Bu şekilde gelmeye devam ettiği sürece geri göndereceğim demiştim. Teslim almadan olduğu gibi geri gönderdim. Artık beni arayanlara da Genpa’nın telefonunu veririm, müşterilerimle filan ilgilensinler bir zahmet.

21.01.2012 / 22.13

Artık iPhone olmadan geçen günlere alışmaya başladım. Hayatı daha kolay bir hale getirdiğini şimdiden söyleyebilirim. Aslında bu yorumları, işin servis ile ilgili olan sıkıcı bölümlerini çıkartıp  durum bir neticeye kavuştuktan sonra uzun uzun sizlerle paylaşmayı planlıyorum. Aksi taktirde “Servis Macerası” ‘na dönüşmüş bir yazı yayınlamak benim de hoşuma gitmiyor. Bugün Apple Türkiye Distribütörü Bilkom’a konu ile ilgili bir mail gönderdim. Mesai saatleri dışında olduğundan yanıtı en erken Pazartesi günü alabileceğimi düşünüyorum. Oldukça detaylı bir şekilde karşılaştığım hemen her şeyi ifade etmeye çalıştım. Sonuca göre tekrar burada gelişmeleri paylaşacağım.

24.01.2012 / 14.00

Bilkom, konu iPhone olduğu zaman hiç bir şekilde yardımcı olamayacağını belirten bir mail ile geri dönüş yaptı. Ancak biraz önce yeni bir gelişme yaşandı. Genpa Servis ‘in müdürü arayıp, telefonun ilk gün kapatılırken sim kart yuvasının alt tarafında kalan vidalardan birinin tam olarak sıkılmadığı için bu can sıkıcı olaya sebebiyet verdiğini, şu an ilk günkü halinde kusursuzca kart yuvasının yerine oturduğunu dile getirdi. Toparlayıp bugün kargolayacaklar. Yarın boşu boşuna geçen 8 günün ardından telefonum geri geliyor. Umarm başka bir sorunla daha karşılaşmayız.

25.01.2012 / 11.00

Nihayet telefonum tek parça halinde bana ulaştı. Her parça yerine tam olarak oturuyor. Demekki vidaları sıkmışlar :) Tuşlarda da sorun yok. Restore yapıyorum. Öyle görünüyorki boşu boşuna geçen günlerden sonra servis süreci sona erdi. Artık müsait bir zaman bulup rahat rahat  iPhone’suz günler nasıl geçti, ne eksik ne fazla yazabilirim. Yazıyı son bir kez daha güncelleyip sonlandıracağımı düşünebilmeye başlayabildiğim  için mutluyum.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

18 YORUMLAR

 1. yaz sonundan beri home tuşum tamamen bozuk durumda. Allahtan assistive touch özelliği geldi. bir türlü servise vermeye cesaret edemiyorum. Turkcell platinum olduğum için gelip kapımdan alıyor cihazı ama yerine cihaz vereceğini garanti edemiyor veya ne model vereceğini söylemiyor. ne yapıyor bunlar eski satamadıkları iPhone 3Gleri mesela geri mi gönderiyorlar?
  aslında whatsapp yüklenebilen bir nokiaya bile razıyım ben smartphone olsun yeter:)
  bu arada böyle durumlara karşı mikro simi normal sim boyutuna getiren aparat almıştım telefoncudan 5 TLydi keşke öyle yapsaydınz

 2. Genpa gibi gerçekten ilgisiz ve gerçekten saygıdan iletişimden diyalogtan sorun çözme ve empati kurmaktan müşteriyi anlamaktan uzak bir teknik servisin iphone ürünlerinin yetkili teknik servisi olmasını inanın hiç iyi bir şekilde karşılamıyorum. kulaklığın artık fotoğraf çekme tuşu özelliği olduğundan, parça değiştirme özelliği olduğundan, mikrofon olarak kullanabilme özelliği olduğundan bir haber bir teknisyen grubu bünyesinde çalışmakta ayrıca kadıköydeki gişe personeli gerek müşteriyi azarlamaları ile gerekse önüne gelenleri haşlamalarıyla ünlüdür. hiçbir genpa müdürüde kalkıpta çiftliklerini asla denetlemezmi? resmen bildiğin bir çiftlik usülü çalışma ortamı kurumsallıktan çok çok uzak. vall akim ne derse desin kvk nın gözünü seveyim ve teleservice nin…

 3. Merhabalar

  Açıkçası Bilkom konusunda da pek ümit beslemenizi tavsiye etmiyorum. Zira kendilerini tek tedarikçileri oldukları şirkete yabancı buluyorum. Kendileriyle ilgili şöyle bir şeyi de ileteyim;

  Yeni aldığım Mac’in üzerinden 1-2 hafta geçtikten sonra Lion yayınlandı. Ben de gittim satın aldım. Fakat üzerinden yine 1 hafta kadar geçtikten sonra öğrendim ki Apple yeni alınan ürünlere Lion güncellemesini ücretsiz veriyormuş. Dedim durumu Bilkom’a ileteyim, belki yapılacak bir şey vardır da bana da yol gösterirler. Zira kampanya ile heybeden 30 dolar harcamış oldum. Bana ne cevap verdiler biliyor musunuz? Aynen aktarayım;

  “http://www.apple.com/tr/macosx/uptodate
  Adresinden doğrudan Apple’dan Up-to-Date için başvuru yapabilirsiniz.”

  O yüzden, gelecek cevaba da hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim. Kendileri şakayı çok sever… =)

 4. ben 3gün önce yurt dışı iphone 4s aldim simkart yuvasının deliğin olduğu taraf 1mm dışarda normal mi tek bende mi var 3-4 kez takıp çıkardım ama olmadı.

  • Kesinlikle değil. Kusursuz olmak zorunda. Değilse, bir sorun var demektir. Sim kart yuvasının oturduğu noktada iki adet vida bulunuyor. Cihaz size doğru dik konumda iken altta kalan vidanın tam sıkılmamış olması bu sorunu ortaya çıkartıyor. Benim de başıma gelen sorun buydu ancak benimki servisin hatası. Sizinki eğer daha önce açılmadığına inanıyorsanız fabrikasyon bir hatadır ki gerçekten kelimenin tam manasıyla “nadir” görülür. Yapabilecekleriniz bellidir. Cihazı satın aldığınız yere iade edip değiştirilmesini isteyebilir veya servislerden birine gönderip soruna çözüm arayabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla sadece iPhone üvey evlat muamelesi görüyor ve cihazı anlaşmalı ithalatçıdan almadıysanız servis bu konuda sizi üzecek kelimeler sarfediyor. :( iPhone’unuzu kutusu açık olarak (kullanılmış / refurbished) aldıysanız ise yüksek ihtimalle cihaz daha önce açılmıştır.

 5. Merhaba benim iphone’umun da arka kamerasinda toz var ve cektigim fotograflarda ciddi sekilde belli oluyor. Telefonumu tamir etmelerini istemiyorum cunku guvenemiyorum, degisim icin ugrasacagim ancak o konuda da internette bircok yerde sifir telefon verilmedigi iddia ediliyor. Kafam cok karisti ve moralimde bozuldu. Acaba sizin bir fikriniz var mi bu konuda, yani sifir olmayan telefonlar ile mi degisim yapiliyor ?

  • Bu aslında derinlemesine incelenecek bir konu. Biraz kurumlar ile ilgili bir durum. Şimdiye kadar Genpa’dan gelen cihazlar ile ilgili böyle bir şikayet duymadım ancak başka kurumlardan alınan cihazların farklı servislerden kullanılmış olarak geldiğine ilişkin malesef tatsız haberler aldım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.