iPhoto: Görüntülerin Tarihini Değiştirmek

Elinizdeki görüntülerin veya dijital fotoğraf makinanızdan aktardığınız fotoğrafların tarihinin yanlış olması, iPhoto’ya aktardığınızda oldukça sinir bozucu bir duruma sebep olabiliyor. Özellikle iPhoto’nun etkinlikleri görüntünün zamanına göre sıralaması, düzenli bir arşiv tutmak isteyenlerin canını sıkacaktır.

Neyseki iPhoto ile bu sorunun basit bir çözümü var. Bir etkinliği, içerdiği tüm fotoğraflar ile birlikte veya herhangi bir etkinlik içindeki tek bir fotoğrafın çekim tarihini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bunun için öncelikle iPhoto’nun sol tarafındaki menü’den “Etkinlikler” i seçerek mevcut tarihe göre ayrılmış etkinlikleri görüntüleyin.

iphoto etkinlik1

Listelenen etkinlikler içinden herhangi bir fotoğrafı veya etkinliğin tamamını seçmek için üzerine tıklayın. Bunu yaptığınızda etkinlik / fotoğraf sarı bir çerçeve ile işaretlenecektir.

iphoto etkinlik2

Menü çubuğunda yer alan “Fotoğraflar” menüsü altındaki “Tarihi ve Saati Ayarla…” seçeneğini tıklayın.

iphoto etkinlik3

Karşınıza seçtiğiniz etkinlikte yer alan fotoğrafların tarih ve saatini ayarlayabileceğiniz bir diyalog penceresi açılacak.

iphoto etkinlik4

Artık tarih ve saati dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde “Ayarla” düğmesine tıklayarak yaptığınız değişikliğin geçerli olmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat ettiyseniz tarih seçeneğinin altında “Özgün dosyaları değiştir” seçeneği de mevcut. Bu seçeneği işaretleyerek orjinal dosyalar üzerinde de değişikliğin geçerli olmasını sağlayabilirsiniz. İşaretlemediğiniz taktirde belirlediğiniz ayarlar özgün dosyaya kaydedilmeyecektir. Siz yinede önemsiz birkaç dosya üzerinde değişiklikler yaparak isteğinize uygun sonucu kolayca elde edebilirsiniz.

Artık iPhoto menü çubuğundaki “Görüntü / Etkinlikleri Sırala” menüsü altından “Tarihe Göre” seçeneği ile etkinliklerinizi listelemenin keyfini çıkartabilirsiniz.

iphoto etkinlik5

 

Tagged With: , , , ,