iPhoto: Görüntülerin Tarihini Değiştirmek

-

Elinizdeki görüntülerin veya dijital fotoğraf makinanızdan aktardığınız fotoğrafların tarihinin yanlış olması, iPhoto’ya aktardığınızda oldukça sinir bozucu bir duruma sebep olabiliyor. Özellikle iPhoto’nun etkinlikleri görüntünün zamanına göre sıralaması, düzenli bir arşiv tutmak isteyenlerin canını sıkacaktır.

Neyseki iPhoto ile bu sorunun basit bir çözümü var. Bir etkinliği, içerdiği tüm fotoğraflar ile birlikte veya herhangi bir etkinlik içindeki tek bir fotoğrafın çekim tarihini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bunun için öncelikle iPhoto’nun sol tarafındaki menü’den “Etkinlikler” i seçerek mevcut tarihe göre ayrılmış etkinlikleri görüntüleyin.

iphoto etkinlik1

Listelenen etkinlikler içinden herhangi bir fotoğrafı veya etkinliğin tamamını seçmek için üzerine tıklayın. Bunu yaptığınızda etkinlik / fotoğraf sarı bir çerçeve ile işaretlenecektir.

iphoto etkinlik2

Menü çubuğunda yer alan “Fotoğraflar” menüsü altındaki “Tarihi ve Saati Ayarla…” seçeneğini tıklayın.

iphoto etkinlik3

Karşınıza seçtiğiniz etkinlikte yer alan fotoğrafların tarih ve saatini ayarlayabileceğiniz bir diyalog penceresi açılacak.

iphoto etkinlik4

Artık tarih ve saati dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde “Ayarla” düğmesine tıklayarak yaptığınız değişikliğin geçerli olmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat ettiyseniz tarih seçeneğinin altında “Özgün dosyaları değiştir” seçeneği de mevcut. Bu seçeneği işaretleyerek orjinal dosyalar üzerinde de değişikliğin geçerli olmasını sağlayabilirsiniz. İşaretlemediğiniz taktirde belirlediğiniz ayarlar özgün dosyaya kaydedilmeyecektir. Siz yinede önemsiz birkaç dosya üzerinde değişiklikler yaparak isteğinize uygun sonucu kolayca elde edebilirsiniz.

Artık iPhoto menü çubuğundaki “Görüntü / Etkinlikleri Sırala” menüsü altından “Tarihe Göre” seçeneği ile etkinliklerinizi listelemenin keyfini çıkartabilirsiniz.

iphoto etkinlik5

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

 1. Merhaba,

  Bu yazı sanırım ben sorumu sorduktan sonra bana hitaben yazılmıştı.

  Yayınlandığı gün hemen denedim fakat başaramadım.

  Bir yerde hata yaptığımı düşünüyordum. Yazıya baktığımda bir sene geçmiş üstünden Hazır Os X te iPhoto yerine Fotoğraflar uygulaması gelmişken tekrar denemek istedim fakat sonuç yine aynı ekran görüntülerini sizinle paylaşmak istiyorum.

  Uygulamada bilgi ver dediğimde 21.04.2013 olan fotoğraf tarihim tarih ayarla menüsünde de yine aynı şekilde 21.04.2013 olarak görünüyor.

  Fotoğrafı dışa aktarma seçeneğinde ise özgün halini aktar dememe rağmen klasördeki resim yaratılış tarihi 22.07.2013 yani benim yanlışlıkla resimlerimin tarihini sıfırladığım tarih :(

  Fotoğraflar Uygulamasındaki Fotoğraf Bilgisi:
  http://hizliresim.com/5d9585

  Fotoğraflar Ugy.Tarih Değiştirme Ekranı
  http://hizliresim.com/n7P8gB

  Dışa Aktarma Menüsü
  http://hizliresim.com/pg4Z9n

  Klasördeki Fotoğrafın Bilgisi
  http://hizliresim.com/1yPQr5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.