iPhoto ve Aperture’un yerini Photos for OS X alacak

20140627-222308-80588813.jpg

Apple’ın bugün 9to5mac sitesine verdiği demeçte Photos for OS X’in gelecek senenin ilk yarısında kullanıma sunulmasından sonra iPhoto ve Aperture yazılımlarının yerini alacağı ve bu uygulamaların kullanım dışı kalacağı bilgisini verdi. Yazılımların geliştirilmesinin sonlandırıldığı ama Aperture için yine de OS X Yosemite desteğinin sağlanması için bir güncellemenin yayınlanacağı bildirildi.

Yeni Photos uygulamasının ve güvenle bütün fotoğraflarınızı iCloud’da depolayıp onlara herhangi bir yerden ulaşmanızı sağlayan iCloud Fotoğraf Kütüphanesinin tanıtılmasıyla Aperture’un geliştirilmesi sonlandırılacak. Kullanıcılar, Photos for OS X kullanıma sunulduğunda Aperture’daki dosyalarını Photos for OS X’e taşıyabilecekler.

Yeni uygulama Aperture ve iPhoto’nun kullanım kolaylığı sağlayan çoğu özelliği içermesinin yanında iCloud Fotoğraf Kütüphanesi sayesinde büyük bir avantaja da sahip. iCloud Fotoğraf Kütüphanesi cihazlarınız ile çektiğiniz bütün fotoğrafları iCloud’da depolayıp bütün cihazlarınız ile eşitleyecek.

iPhoto’nun iOS sürümünün akıbeti hakkında ise bir bilgi bulunmuyor ama onunda kullanım dışı kalması muhtemel

Unutmadan, Apple’ın Logic ve Final Cut Pro gibi diğer profosyonel uygulamaların geliştirilmesi ise aynen devam ediyor.

Tagged With: , ,