İş Bilenin Kılıç Kuşananın

IMG_0632

Hatırlarsınız, 1 Nisan için son birkaç yıldır bir etkinlik yapmayıp bu yılki 1 Nisan’da sağlam bir şaka planlamıştık. Şaka haberimizi hatırlarsınız;

Apple’dan Şok Eden Karar: OS X Artık Her PC’ye Yüklenebilecek! [GÜNCELLENDİ]

Olmayacak işti. Güya Apple, OS X’i radikal bir kararla Windows PC’lere açacaktı. Bu haberi o dönem gerçek sanıp yayınlayan pek çok kurum oldu. Amacımız gerçekleşti, çok güldük. Hatta bazıları kendi şakasıymış gibi yayınladı :)

Ancak şimdi anlatacağım olay bardağı taşıran son damla oldu. Apple konusunda fiziksel ve dijital olarak yayında olan Macline dergisi, haberi ciddiye alıp kapağına taşımış!

Şaka yapmıyorum. iOS cihazlarınızdaki gazete bayisinde Macline’ı aratıp bu ayki sayıyı ücretsiz indirerek hızlıca gülmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz gazete bayileri, D&R mağazaları da fiziksel nüsha’nın bulunabileceği diğer yerler.

Elma Dergisi yıllardır araklanan haberlerin kaynağı oldu ancak bu kez durum farklı. Biz 31 Mart günü yazarlar olarak bir araya gelip tartıştık ve böyle bir organizasyon yapmaya karar verdik. Haberi de dikkat çekmesin diye çok sık haber paylaşımı yapan dergi yazarımız Azim Hazal Köse’nin adı altında paylaştık. Görsellerini de bizzat ben hazırladım. Photoshop’ta çok iddalı olmasam da dikkat çekmemesi için elimden geleni yaptım.

IMG_4323Bizim 1 Nisan şakasını gerçek sanıp haber yapan Macline beni önce çok güldürdü, sonra ise bolca düşündürdü.

Önce birilerine söylemem gereken birkaç çift söz var.

Sevgili Macline;

Bir konuyu bilmiyor olabilirsiniz. İnsan her şeyi bilmek zorunda değil. Ama araştırmamanın bahanesi nedir? Yorumları da mı okumadınız? 1 Nisan günü yayında kalıp, o günün sonuna doğru altına 1 Nisan şakası olduğunu ekledik. Tekrar kontrol etmek de mi aklınıza gelmedi? Üzerinden 30 – 45 gün geçmişken bu haber Mayıs şakası mıdır? Belli ki ne editörünüz, ne bu haberi yazan arkadaşlarımız Mac’ten, Apple’dan, Os X’ten bir haber. Haberleri sağdan soldan toplayarak mı yazıyorsunuz diye soran olmadı mı hiç?

Macline Türkiye’de Apple ile ilgili haberler, bilgiler paylaşan bir yayın. Bilkom ile ortak yarışmalar düzenliyor. İnsan biraz dikkat etmez mi? Yayınlamadan önce bir bilene, en azından haberin yazarına sormaz mı?

Sevgili Bilkom ve diğer reklam veren kuruluşlar, APR’ler;

Bakın reklamlamcılarnız paralarınızı nerelerde harcıyor. Biraz daha dikkat lütfen.

Ben bu sayfalarda pek çok kez aynı konuya değindim. Yeri geldi, Elma Dergigisi’nin haberleri yabancı Apple sitelerinde yer aldı. Yeri geldi Apple Blog’u veya Apple haber sitesi dediğimizde aklımıza gelen yabancı pek çok siteden önce haber yayınladık ama hep kaynağımız vardı. Her zaman araştırdık. En az iki üç kaynaktan doğrulamadan ‘Yayınla’ tuşuna basmaya çekindik. Bizim de bilmediğimiz konular oldu ama aktarmadan önce kendimiz öğrendik. Bir muhasebe uygulaması tanıtımı için saatlerce telefonda muhasebe dersine maruz kaldık. Ama öğrenip öyle yayınladık.

Bu kadar komik bir olay ile karşılaşacağımızı tahmin etmezdim. Yalan yanlış haberleri ülkemizin önde gelen büyük gazetelerinde veya onların internet sitelerinde görmeye alışığız biz fakat sadece Apple gibi spesifik bir konu üzerine yayın yapan kuruluşun bu kadar dikkatsiz davranabilme lüksü yok.

Son sözüm siz okuyuculara. Dilimde tüy bitti bunu yazmaktan ama tekrar tekrar usanmadan yazacağım. Her duyduğunuz, okuduğunuz habere inanmayın. Bana mail gönderenler var. Öyle komik bilgiler geliyor ki… Arkadaşlar lütfen Elma Dergisi’nde yayınlanmadıysa hep kuşku ile yaklaşın. Sizin gibi biz de pek çok forumda, web sitesinde geziniyoruz ve bazen “Elma Dergisi de yayınlamış, o halde doğrudur”  şeklinde cümlelere rastlıyoruz. İnanın bu durumun bizde oluşturduğu keyif her şeye değer.

Derginin bu ayki sayısının editörden sayfasını okuyarak bile ne demek istediğimi gayet net bir şekilde anlayabilirsiniz.

IMG_9940

 

Tagged With: , , , ,