İş Bilenin Kılıç Kuşananın

-

IMG_0632

Hatırlarsınız, 1 Nisan için son birkaç yıldır bir etkinlik yapmayıp bu yılki 1 Nisan’da sağlam bir şaka planlamıştık. Şaka haberimizi hatırlarsınız;

Apple’dan Şok Eden Karar: OS X Artık Her PC’ye Yüklenebilecek! [GÜNCELLENDİ]

Olmayacak işti. Güya Apple, OS X’i radikal bir kararla Windows PC’lere açacaktı. Bu haberi o dönem gerçek sanıp yayınlayan pek çok kurum oldu. Amacımız gerçekleşti, çok güldük. Hatta bazıları kendi şakasıymış gibi yayınladı :)

Ancak şimdi anlatacağım olay bardağı taşıran son damla oldu. Apple konusunda fiziksel ve dijital olarak yayında olan Macline dergisi, haberi ciddiye alıp kapağına taşımış!

Şaka yapmıyorum. iOS cihazlarınızdaki gazete bayisinde Macline’ı aratıp bu ayki sayıyı ücretsiz indirerek hızlıca gülmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz gazete bayileri, D&R mağazaları da fiziksel nüsha’nın bulunabileceği diğer yerler.

Elma Dergisi yıllardır araklanan haberlerin kaynağı oldu ancak bu kez durum farklı. Biz 31 Mart günü yazarlar olarak bir araya gelip tartıştık ve böyle bir organizasyon yapmaya karar verdik. Haberi de dikkat çekmesin diye çok sık haber paylaşımı yapan dergi yazarımız Azim Hazal Köse’nin adı altında paylaştık. Görsellerini de bizzat ben hazırladım. Photoshop’ta çok iddalı olmasam da dikkat çekmemesi için elimden geleni yaptım.

IMG_4323Bizim 1 Nisan şakasını gerçek sanıp haber yapan Macline beni önce çok güldürdü, sonra ise bolca düşündürdü.

Önce birilerine söylemem gereken birkaç çift söz var.

Sevgili Macline;

Bir konuyu bilmiyor olabilirsiniz. İnsan her şeyi bilmek zorunda değil. Ama araştırmamanın bahanesi nedir? Yorumları da mı okumadınız? 1 Nisan günü yayında kalıp, o günün sonuna doğru altına 1 Nisan şakası olduğunu ekledik. Tekrar kontrol etmek de mi aklınıza gelmedi? Üzerinden 30 – 45 gün geçmişken bu haber Mayıs şakası mıdır? Belli ki ne editörünüz, ne bu haberi yazan arkadaşlarımız Mac’ten, Apple’dan, Os X’ten bir haber. Haberleri sağdan soldan toplayarak mı yazıyorsunuz diye soran olmadı mı hiç?

Macline Türkiye’de Apple ile ilgili haberler, bilgiler paylaşan bir yayın. Bilkom ile ortak yarışmalar düzenliyor. İnsan biraz dikkat etmez mi? Yayınlamadan önce bir bilene, en azından haberin yazarına sormaz mı?

Sevgili Bilkom ve diğer reklam veren kuruluşlar, APR’ler;

Bakın reklamlamcılarnız paralarınızı nerelerde harcıyor. Biraz daha dikkat lütfen.

Ben bu sayfalarda pek çok kez aynı konuya değindim. Yeri geldi, Elma Dergigisi’nin haberleri yabancı Apple sitelerinde yer aldı. Yeri geldi Apple Blog’u veya Apple haber sitesi dediğimizde aklımıza gelen yabancı pek çok siteden önce haber yayınladık ama hep kaynağımız vardı. Her zaman araştırdık. En az iki üç kaynaktan doğrulamadan ‘Yayınla’ tuşuna basmaya çekindik. Bizim de bilmediğimiz konular oldu ama aktarmadan önce kendimiz öğrendik. Bir muhasebe uygulaması tanıtımı için saatlerce telefonda muhasebe dersine maruz kaldık. Ama öğrenip öyle yayınladık.

Bu kadar komik bir olay ile karşılaşacağımızı tahmin etmezdim. Yalan yanlış haberleri ülkemizin önde gelen büyük gazetelerinde veya onların internet sitelerinde görmeye alışığız biz fakat sadece Apple gibi spesifik bir konu üzerine yayın yapan kuruluşun bu kadar dikkatsiz davranabilme lüksü yok.

Son sözüm siz okuyuculara. Dilimde tüy bitti bunu yazmaktan ama tekrar tekrar usanmadan yazacağım. Her duyduğunuz, okuduğunuz habere inanmayın. Bana mail gönderenler var. Öyle komik bilgiler geliyor ki… Arkadaşlar lütfen Elma Dergisi’nde yayınlanmadıysa hep kuşku ile yaklaşın. Sizin gibi biz de pek çok forumda, web sitesinde geziniyoruz ve bazen “Elma Dergisi de yayınlamış, o halde doğrudur”  şeklinde cümlelere rastlıyoruz. İnanın bu durumun bizde oluşturduğu keyif her şeye değer.

Derginin bu ayki sayısının editörden sayfasını okuyarak bile ne demek istediğimi gayet net bir şekilde anlayabilirsiniz.

IMG_9940

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

9 YORUMLAR

 1. Bu haberi Macline dergisinde okurken kahkahalarla gülmüştüm. Sözde Türkiye’deki tek Mac dergisi. Bence kapatsınlar bu dergiyi. Buna benzer durumlar iMacLove dergisinde de yaşanmaktaydı. Google Translate ile çevirip dergiye yazıyorlardı. Dileğim Elma Dergisini basılı dergi olarak görmek ya da PDF dergi de olabilir. Belki yayıncıyım diye geçinenler ibret alır.
  Sevgiler.

 2. Ne almışlarsa aynısından istiyorum, osx pc ye kuruluyor zaten ama hackintosh olarak ve bunun dışında hiç bir seçenek olmayacak, orta uzun vade de hackintosh’ta tarihe gömülecek.

 3. İlk evreyi tamamlayıp sıvamışlar öyle böyle sıvama değil hemde nerden şaka yaptın be ElmaDergisi piyasa çalkalandı :D Sonraki Sene Apple Kapanıyor haberi bekliyoruz.

 4. Habercilik dergicilik bana göre çok uğraş isteyen mesleklerden. O dergideki editör arkadaşımız yeni ve tecrübesiz bir genç. Editör olmak için önce yazın diline hakim olmak gerekir ama arkadaşımız bundan bihaber (Elma Dergisi Dikkat! Bir haber değil bihaber). Yazısını bir okuyun yazım yanlışlarını cümle düşüklüklerini görürsünüz. Maaliyet (maliyet olmalı) meblaa (meblağ olmalı) gibi. Durum bu vaziyetteyken konuya hakimiyet beklemek zaten imkansız. iMacLove denen komik dergide de durum aynıydı. Altı satırda altı yazım yanlışı bulup Facebook sayfama isim vermeden taşımıştım ki şimdi burada isim vereyim. Bana göre görsel ve işitsel medya alanında kalite inanılmaz düşük. Bu durumun sebeplerinden biri teknolojinin ucuzlaması ve yaygınlığı sonucu isteyenin internet aracılığıyla istediği içeriğe, yazılıma kolaylıkla ulaşıp üç günde masaüstü yayıncılık uzmanı photoshop uzmanı fotoğraf sanatçısı!! olması. Biraz daha ileri gidersek de eşeğini emanet etmeyeceğin zekadaki gençlerin medya iletişim tarzı bölümlere ücreti karşılığı girerek buradan bu işin feriştahı olarak çıktıklarını zannetmeleri olsa gerek.

 5. Editörüm diye geçinen adamın yazdığı yazıya bak. Türkçeden bihaber.
  Böyle dergileri para verip alıp okuyan insanlara allah akıl fikir versin ne diyeyim.

 6. Bu bir dergi. Ciddi anlamda ekibi olan, para ile satılan bir dergi. Herhangi bir kişinin, kişisel blogu değil. Yazı işleri yok mu? Yani o ekipte tek bir insan çıkıp da “Abi biz ne yapıyoruz?” dememiş mi?

  İnanılmaz, bu rezaletten sonra yayın hayatına devam etmesin bence.

  Ara sıra alırdım, bundan sonra görünce kahkaha atıp yoluma devam edeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.