İş Dünyası ve Apple

Uzun yıllar Apple ürünleri ile haşır neşir yaşadıktan sonra, mezuniyet ve akabinde iş dünyasına giriş faslı gelip çattığında, yanımdan ayırmadığım bilgisayarımı ne olursa olsun kullanmaya kararlıydım, Ne yazık ki  yerel ağ sistemlerinin bu kadar büyük sorunlar çıkacağını tahmin etmiyordum.

Bir çoğunuzun kesinlikle katılmayacağı ya da olabilir diyeceği farklı fikirler sunacağım bu yazımda sizlere. Apple in çok eksik kaldığı bir sektörden bahsedeceğim; iş dünyası.

Bir çoğumuz günlük islerimizde ya da şirketimizde mevcut bilgisayarımızı kullanmaktayız.

Ne yazık ki büyük firmada çalışıyorsanız ve özellikle MRP yada SAP gibi programlar kullanıyorsanız ne yazık ki sevgilisi olduğunuz Apple bilgisayarınızı evinizde bırakıp yeni bir PC laptop almanız ya da sirketinizin size bir masaüstü vermesini beklemeniz  gerekecek.

Evet Windows’u hiçbirimiz sevmez, hepimizin farklı sebepleri vardır bu işletim sistemini sevmemek için. Apple’in çok boş biraktığı ve üzerinde hiç uzmanlaşamadığı bir sektör var Server sistemleri. Kısa süre önce X Serve i piyasadan kaldırması ile kafalarda bu sektörden komple mi çekiliyor yoksa yeni bir ürün ile mi gelecek gibi sorular bunlardan bazıları.

Bir çoğunuz şu an nasıl olur diye düşünmeye başlamıştır, hatta kendi kendine ben işte kullanıyorum diyordur.

Ne yazık  ki  otuz bilgisayarın çalıştığı, çalışanların gruplara ayrıldığı, filtreleme kendi içinde firewall ‘un aktif çalıştığı, otomatik kullanıcıları monitorlendigi hatta  ayni zamanda yedekleme yapan bir sistemde üzgünüm ,ormanda kaybolmuş ördek yavrusu gibisiniz.

Apple’in eksik kaldığı bu sektör aslında çok büyük sektör, perakende satışlardan  daha büyük bir okyanus.

Windows Server 2003 yada 2008 çalışan bir sisteme MacBook ya da MacBook Pro’nuz ile nasıl bağlanırsınız yada nasıl dosya erişimi sağlarsınız.

Üzülerek belirtmek istiyorum ki, böyle bir sansımız yok. Bu gerçek ile ilk yüzleştiğimde, nasıl üzüldüğümü hiç tahmin edemezsiniz.

Macbook Pro’mu çantası ile arabamın bagajına bıraktım ve ilk Teknosada durup bir PC almak zorunda kaldım.

Mac OS X server işletim sistemlerini incelediğimiz zaman,  bir çok özelliği ve detayın çok sade herkes tarafından ayarlanabilir çok yüzeysel olduğunu görürüz.

Hiç bir Apple kullanıcısı “Virtual Private Tunnel” ( VPT yada VPTN ) ‘ i bilmez yada görmemiştir. Ya da hiç bir Apple kullanıcısı Group Policy  sınırlandırmalarından  haberdar değildir.

Bu tur kısıtlamalar bize işlemese de iş yerinde canımızı sıkabilir. Bu açıdan baktığimizda da Windows’un Server işletim sistemleri kalitesinde yazılmış ya da işleyen bir  Apple İşletim sistemi yok. Bir çoğunuz olur mu öyle şey gibi düşünceleri zihninden geçiriyordur.  Hiçbir zaman evde kullanılan işletim sistemleri ile Server yönetim bazlı işletim sistemleri ile karıştırılmamalıdır. Bazı okuyucuların  çöküyor , yada kasılıyor gibi yorumlar yapabilir. Bu tur arizalar altyapıyı tasarlayan ve ayağa kaldıran teknisyen ve sistem yöneticisinin beceriksizliğinden her ayrıntıyı dikkate almamasından kaynaklana sorunlardır.

Kurulumu 1 saat suren ayarlanması bir ay suren bir süreçtir. Yukarda’ da belirttiğim gibi  Mac OS X Server’i hepimiz evimizde kullanabiliriz. Kolay ve bu kadar karışık olmaması onu herkes tarafından kullanılır yapıyor.

 

 

 

Tagged With: , ,