İş var güç yok…

Herkese merhaba! İki gündür yazı yazmadığımı fark edince soluğu MacBook’un başında aldım. Birkaç gündür heyecanlı gelişmeler bekliyorduk ancak henüz ortaya çıkan elle tutulur gözle görülür, dişe dokunur bir gelişme olmadı. Bugün iCloud’un klasör ve simgelerini Facebook ve Twitter’dan takip edenler görmüşlerdir. Dakikalar önce gecikme nedeniyle özür dileyerek Dergide de yayınlama fırsatı buldum. Şu sıralar işlerimin yoğunluğu nedeniyle daha çok Twitter ve Facebook üzerinden haberleri ve dedikoduları yayınlar oldum farkındayım. Son günlerde yapacak çok işim var, gücüm yok :) Ancak merak etmeyin. Önemli her şey öncelikle Dergide yayınlanır.

WWDC ’11 e iki gün kala, hala ortada ciddi, somut birşeylerin olmaması, Apple’ın iOS konusunda ağzının daha önce yandığının bir işareti olsa gerek. Yeni işletim sistemi sürümünün özellikleri hakkında önceki yazılarda pek çok kez konuştuk. Sağ çerçevede yer alan etiket bulutundan iOS ‘u seçerek eski yazıları kaçırmış olanlar kolayca ulaşabilirler. iPhone’dan bile yıllar önce Mac OS’ta kullanılan Widget’ların iOS’a aktarılacağı, yeni bildirim seçenekleri, yenilenmiş klasörleme vs konularında beklentilerimiz olduğunu biliyorsunuz.

WWDC’de resmen tanışacağımız iCloud hakkında da ortaya çıkmış en somut şey, bugün yayınladığım simgeler… Servisin Mobile Me gibi iki ay deneme sürümünün kullanılacağı, ardından 25$/yıl gibi bir ücret ile satılacağı da söylentiler arasında…

Lion, Lion, Lion. Son büyük vahşi kedi. Arada birkaç kedi daha bekliyorken karşımıza çıktı. Jobs’un Lion ile Mac OS X defterini kapatmasını bekliyoruz. Mac OS X işletim sistemi, temelleri 1985 te atılan,  2001’de yayınlanan ilk sürümü  Mac OS X 10.0 (Cheetah) ve takip eden yıllarda , 10.1 (Puma), 10.2 “Jaguar”, 10.3 “Panther”, 10.4 “Tiger” , 10.5 “Leopard” ve 10.6 “Snow Leopard” sürümleri piyasaya çıkan emektar dostumuz. Bahsettiğim gibi, son Mac OS X sürümüne kadar birkaç kedi daha bekliyorduk. Lion, kafalarımızdaki büyük güçlü kedi, biraz sürpriz oldu. Şimdiye kadar Lion ile ilgili paylaştıklarımıza, arama kutusuna Lion yazarak ulaşabilirsiniz.

Hafta sonu biraz daha somut gelişmeler ile karşınızda olmayı umut ediyorum. Yeni haberler, söylentiler ve fotoğraflar sızdıkça, önce nerede bulacağınızı biliyorsunuz. Bu arada konusu açılmışken, henüz sosyal medya’da Elma Dergisi ile tanışmamış olanları, Twitter veya FaceBook Sayfalarına, hızlı haber alış verişi, yorum ve tartışma yapabilmek için bekliyorum. Herkese keyifli hafta sonları…


Tagged With: , , , , , ,