MobileIron VSP hakkında…

İş dünyasının bilgisayarlarla tanıştığı yıllarda yaşadığı devrimin bir benzeri de günümüzde yaşanıyor. Hemen hemen bütün iş süreçlerinde bilişim teknolojilerini kullanan şirketler, artık bu süreçlerini mobil cihazlar üzerine kaydırıyorlar. Bilgiye her yerden, her zaman ve en etkin şekilde ulaşmak zorunda olan organizasyonlar, akıllı telefon ve cihazların yaygınlaşmasıyla, organizasyonlarında akıllı cihazların kullanımına ağırlık veriyorlar.

Ancak nerdeyse bilgisayarlar kadar yetenekli olan akıllı cihazlar, organizasyonların bilgi işlem departmanları için, dikkatli ve akıllı bir şekilde yönetilmesi gereken yeni bir sorun olarak algılanıyor. Bunun ardında yatan sebepleri, bilgi işlem departmanlarının bu cihazların yetenekleri hakkında yeterince bilgi birikimine sahip olmaması, neredeyse her üreticininin kendi geliştirdiği işletim sistemini kullanması ve hergün çığ gibi büyüyen ve takip edilmesi imkansız bir hale gelen mobil uygulamaların çokluğu olarak sıralamak mümkün.

Akıllı cihazların ve akıllı cihazlar üzerindeki verilerin güvenliği birçok organizasyon için kaygı yaratan konuların başında geliyor. Cihazlar üzerine kurulan uygulamaların yönetimi, maliyetlerin kontrolü ve cihazların envanterlerinin tutulması da diğer konular olarak göze çarpıyor.

MobileIron, tüm bu sıkıntıları tek bir platform ile aşmak hedefiyle Silikon Vadisinde kurulmuş ve kısa süre içerisinde, Blackberry, iOS, Android, Symbian ve Windows Mobile işletim sistemlerini kullanan tüm akıllı cihazları yönetebilen VSP (Virtual Smartphone Platform) ürünüyle sektörde lider konuma gelmiştir. MobileIron VSP ürünü, bilgi işlem departmanlarının envanterinde bulunan ya da çalışanlara ait tüm akıllı cihazların üzerinde tutulan verileri, bu cihazlarla gerçekleştirilen aktiviteleri ve uygulamaları tek merkezden, gerçek zamanlı olarak yönetebilmektedir. Bunun yanında, email, wi-fi, vpn gibi şirket kaynaklarına bağlantıyı gerektiren durumlar için gerekli ayarları cihazlara uzaktan gönderebilmekte, şirket tarafından yüklenmesine izin verilen ya da yüklenmesi istenmeyen uygulamaların yönetimini yapmaktadır. Ayrıca, bazı akıllı cihazlar için, maliyet yönetimi modülüyle, cihazlardaki konuşma, mesajlama ve veri kullanımı detaylarını raporlayarak, çalışanlar için en uygun tarifelerin seçilebilmesine olanak sağlamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: www.unio.com.tr

Tagged With: , ,