iTunes: 2013’ün En İyileri

-

apple itunes 2013 en iyileri

Apple, iTunes’ta “2013’ün En İyileri” başlıklı bir bölüm yayınladı. Editörlerin seçtiği en iyi parçalar, uygulamalar ve öne çıkan filmler listeleniyor. Malesef ABD’de olduğu gibi TV Showları, kitaplar veya podcastler bulunmuyor.

Müzik kategorisinde yılın albümü Duman’ın Darmaduman adlı eseri olurken iPhone için seçilen uygulama Sağlık ve Egzersiz kategorisinden Moves adlı uygulama. Yılın oyunu ise Ridiculous Fishing – A Tale of Redemption olmuş. iPad’de ise Disney Animated yılın uygulaması, Badland ise yılın oyunu seçilmiş.

Editörlerin seçtikleri filmler ise; Sevimli Canavarlar Üniversitesi, Babadan Oğula, Aşk (Amour) ve Sırları Çalıyoruz: Wikileaks’in Öyküsü

Açıkcası bir de eleştiri yapmadan edemeyeceğim. Bu yılın Fiyasko ödüllerini de ben dağıtayım bari. iPad için seçilen yılın oyunu Badland’a bir lafım yok ama gerisi olduğu gibi fiyasko. Bunları kim seçmiş bilmiyorum ama Apple Türkiye, bunları seçenleri yeniden seçmeli diye düşünüyorum. Sadece en çok indirilenler olsa gam yemeyeceğim ama editörün seçtikleri bana biraz komik geldi. Ayrıca yine bir başka fiyasko ödülü, sayfa için görsel hazırlayan Apple Türkiye çalışanına gidiyor. O ne öyle yahu? iPAD veya iPHONE nedir? Bari yazımı düzeltin. Anlaşılan o ki seneye oturup bu listeyi sizlerin de oylarını alarak biz yapacağız sevgili okuyucular.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

 1. Merhabalar, yaklaşık 2 senedir sitenizi çok sık bir şekilde takip etmekteyim, sizin olsun diğer yazarların olsun yazılarını büyük bir keyif ile okuyorum. Şuana kadar hiçbir yazıya yorum yapmadım ancak bu noktada yorum yapma gereği duydum. Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz ancak bazı yorumlarınızı gereksiz yere olumsuz bir şekilde eleştirel bulduğumu söylemek isterim. Biliyorsunuz ki başlık yazımında eğer tüm kelimeler büyük harf kullanılarak yazılırsa o şekilde devam edilir dolayısıyla iPad ve iPhone yerine iPAD ve iPHONE kelimelerinin kullanımı bu yüzdendir, burada da “i” harfi Apple için aslında innovative, intelligence vb. kelimelerle doldurulabildiği için her zaman küçük yazılmıştır. “i” büyük yazılsaydı dediğinizde haklı olabilirdiniz ancak “i” harfinden sonraki kısım sadece o ürünün ne olduğunu belirtmektedir, bu yazım şekli tamamiyle doğrudur, gereksiz yere eleştiride bulunmuşsunuz bu konuda. Diğer bir konu ise, editörlerin seçimleri, zaten insanlara her zamanki bilindik uygulamaları değil belki daha farklı hiç belkide görmediğimiz uygulamaları, albümleri ve filmleri aslında bizlere göstermek editörlerin amacı, sonuçta size fiyasko gelen bir uygulama başkasına göre çok güzel bir seçim gibi gelebilir. Bu durum editörler arasında da geçerli bir editörün seçtiğini diğer editör beğenmeyebilir vs. Bu konuda kendi görüşlerinize ağırlık vereceğinize biraz daha objektif düşünmeniz gerektiğini ve okuyucularınızda, olumsuz izlenimler bırakmamanız gerektiğine inanıyorum. Apple’ın tabiki olumlu olumsuz yönleri vardır bunlar eleştirilir ancak, son zamanlarda sanki gerektiğinden fazla ve sadece eleştirmek için yazılar yazılıyor gibi geliyor. Bu durum sadece sizin siteniz için değil, diğer tüm bu konuda yazan yazarlar içinde geçerlidir.

  • Merhabalar. Güzel düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Mutlaka bu seçim konusunda bir bildikleri vardır diye kendimi avutuyorum sadece. Mevzubahis uygulamaları denediniz mi bilmiyorum ancak ben yıl içinde çıkmış onlarca muhteşem uygulama veya oyun arasından bunların öne çıkmasını yine de anlayamıyorum. Biraz göreceli de bir mevzu aslında. Biraz kişisel yorumumu katmışım sivri bir şekilde haklısınız. Ancak şu yazım konusunda görüşünüze katılmıyorum. Nedeni emin olun keyfi değil. Zamanında Apple’ın yayınladığı bir bildiriye dayanıyor. Yorumunuza cevap yazmadan önce o belgeyi aradım ancak bulamadım. Aramızda geliştirici arkadaşlar var ise hangi belgeden bahsettiğimi çoktan anlamışlardır. Bu yazımın neden bu şekilde olması veya olmaması hakkında Apple’ın geliştiriciler ve yayın organları için hazırladığı gayet güzel bir belge idi. Doğru kullanımları, yanlış kullanımları örneklendirip nedenlerini sıralamışlardı. Sadece oradan aklımda kalanlar ile bu yorumu yazdım ki iPAD gibi bir yazımın kesinlikle yanlış olduğunu hatırlıyorum. Bahsettiğim sayfayı bilen varsa ve paylaşırsa mutlu olurum. Yorumlarınız için tekrar teşekkürler.

 2. O belgeden haberim yok, aslına bakarsanız bende sürekli Apple’ın web sitesindeki yanlışlıkları feedback olarak vs. gönderiyorum onlara, demek istediğim bende yazım konularında, tasarımda, düzenlemede vs. detaycıyımdır diyebilirim. O belgeden haberim yok, çoğu okuyucunuzunda olmayabilir eğer o belgeyi bulabilirseniz, bu yazıya eklerseniz sevinirim, bende araştıracağım bu konuyu. Samimi cevabınız için bende teşekkür ederim.

 3. Yorumlarınızda bence az bile söylemişsiniz. Gerek yazıların özensizliği gerekse de seçimlerin komikliği apple’a yakışmamış. Apple Türkiye’nin yemesi gereken çok fırın ekmek var maalesef. Bu arada hazır konuyla ucundan kıyısından alakalıyken sormuş olayım. iTunes Türkiye’de dizi yayınına başlayıp başlamayacakları hakkında bilgi veya duyumunuz var mı?

 4. Merhaba,

  Apple Style Guide (https://help.apple.com/asg/mac/2013/ASG_2013.pdf) sf. 29’da;

  ” When using title-style capitalization, don’t capitalize:
  • Articles (a, an, the), unless an article is the first word or follows a colon
  • Coordinating conjunctions (and, but, or, nor, for, yet, and so)
  • The word to in infinitives (How to Start Your Computer)
  • The word as, regardless of the part of speech
  • Words that always begin with a lowercase letter, such as iPod and iTunes ”

  olarak bu konudan bahsedilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.