iTunes Match, yenir mi içilir mi?

iTunes Match, pek çok Apple kullanıcısının 2011 yazından beri kullandığı bir servis. Ülkemizde iTunes mağazası bulunmadığı için şimdiye kadar ülkemizdeki kullanıcıların çoğu bu servisten haberdar bile değildi. Artık bir iTunes mağazamız ve bu mağazadan satın alabileceğimiz pek çok içeriğimiz olduğuna göre Apple’ın en başarılı bulut servislerinden biri olan iTunes Match’a de kısaca değinmek istedim.

iTunes Match, kısaca iTunes arşivinizin bulut’a taşınması, iTunes mağazası ile parçaların eşitlenmesi olarak tanımlanabilir. Servis ücretsiz değil. Gayet makul bir fiyata (senelik 40 TL ki bu fiyat ABD’den daha ucuz) bu servise abone olabiliyoruz. iTunes Match servisine abone olduğunuzda siz iptal edene kadar (sürenin bitimine 24 saat kala iptal edilmeli) otomatik olarak yenileniyor ve ücreti kredi kartınıza yansıyor.

Bu servise abone olduğunuzda iTunes arşivinizdeki parçalar, iTunes mağazasındaki parçalar ile karşılaştırılıp eşitleniyor ve eğer sizdekilerin eksik bilgisi varsa (Albüm resmi, çıkış yılı, albüm adı vs) bu bilgiler de tamamlanarak bulutta saklanıyor. Bu durum, parçanın bire bir iTunes mağazasında bulunduğu şekli ile elinizde mevcut ise geçerli. Eğer arşivi kendinize göre düzenlediyseniz veya bir değişiklik yaptıysanız iTunes bu bilgiyi olduğu gibi gönderiyor ve geri indirdiğinizde yaptığınız değişiklikler korunuyor. Servis, mevcut arşivinizin düzenli tutulması açısından iyi gibi görünse de asıl yararı bu arşivi 10 taneye kadar cihazınızda kullanabiliyor olmanız. Yani eğer iPhone’unuz iTunes arşiviniz ile eşitlenmiş fakat iPad’inizde hiç müzik yok ise ve bir şekilde iPad’inizden arşivinize erişmek isterseniz sadece internet bağlantınızın olması yeterli. Dilediğiniz yerden arşivinizdeki parçalara ulaşabiliyor ve müziğinizi dilediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Zaten iTunes in the cloud özelliği ile satın aldığınız parçalar, eşitlenen cihazlarınıza aktarılıyordu. Bu servis ile ile ayrıca yeni satın aldığınız parçalar da buluttaki yerini alıyor ve müzik keyfinizin kesintisiz devam etmesini sağlıyor. Dilerseniz iTunes Match’e parçalarınızın eşitlenmesi bittikten sonra yıllarca emek verdiğiniz arşivinizi gözünüzü kırpmadan silebilirsiniz! Artık sürekli bir yedeğiniz   bulutta saklı duruyor. Ayrıca iTunes’a nereden eklerseniz ekleyin, müziğinizin kalitesi 256kbps olarak sabitleniyor ve arşivinizin kalitesi artıyor.

iTunes Match, oldukça faydalı ve kolaylık sağlayan bir servis. Servisi satın alıp kullanmaya başlamak da oldukça kolay.

iTunes’da iTunes Match sekmesini tıklayarak başlıyoruz.

Abone Ol diyerek devam ediyoruz.

iTunes Match ile kullanmak ve ödeme yapmak istediğiniz Apple ID’nizi girerek abone ol’a tıklıyoruz.

Güvenlik sebebi ile sistem sizden fatura bilgilerinizi doğrulamanızı isteyebilir.

Bu durumda kırmızı çerçeve ile işaretlenmiş alanları doldurmanız gerekiyor.

Tüm adımlar tamamlandığında artık dilediğiniz yerden müziğinize erişebilirsiniz.

Tavsiye eder miyim?

iTunes Match oldukça yararlı bir servis. Özellikle benim gibi müzik severler için biçilmiş kaftan. Eğer mobil cihazlarınızda alan probleminiz yoksa servis için olmazsa olmaz diyemeyiz. Parçaların düzenlenmesi konusunda da bilgi tamamlaması yapan birkaç üçüncü parti yazılım daha var ama fiyat olarak neredeyse aynı olduğu için önerim iTunes Match olur.

Servisi kullanan arkadaşlarımızın yorumlarını, kullanmayı düşünen arkadaşlarımız ise sorularını yorumlar bölümünde bekliyoruz…