iTunes Müzik Mağazası Türkiye’de

Yarın Rusya’da Apple’ın bir etkinliği var. Bu haber ilk yayıldığında arkasının geleceği belirsizdi. iTunes Müzik Mağazası’nın Rusya’da açılacağı haberi de gecikmedi. Ardından Rusya için hazırlanmış iTunes hediye kartlarının görüntüleri yayınlandı. Nihayet Rusya iTunes müzik mağazası’nın  ekran görüntüleri ile kadro tamamlanmış oldu. Ruslar heyecan ile yarınki etkinliği ve iTunes Müzik Mağazası’na kavuşmayı beklerken, bizi neredeyse hiç de ilgilendirmeyen bu haberi neden daha önce yayınlamadığıma birden pişman oldum. Rusya ile birlikte Lübnan ve Türkiye’de de iTunes Müzik mağazasının açılacağının ilk somut kanıtları Internet denizinde su üstüne çıkmaya başladı.

iOS cihazınızın ayarlar bölümünden mağaza ayarlarını Türkiye Apple ID’niz ile giriş yapıp Müzik seçeneğini açmanız yeterli. İçerik şu an görüntülenebiliyor ve istediğiniz albümü veya tek bir parçayı indirebiliyorsunuz. Filmler bölümü de bulunuyor ancak tıklandığında içerik gösterimini henüz yapmıyor. iTunes mağazası Türkiye’ye gelir de meşhur hediye kartları gelmez mi? Onlar da şimdilik 25 ve 50 TL lik olarak APR’lerde satışa hazır…

Son birkaç saatlik denemelerimde birkaç hata ile karşı karşıya kalsam da (ki bunlar önemli hatalar) iTunes Store’un Türkiye’de faaliyete geçiyor olması beni gerçekten heyecanlandırdı. Yakında makul fiyatlar ile yasal yollardan müzik, film, dizi indirebileceğimiz dünyanın en popüler mağazası Türk kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelecek.

iTunes’un Türkiye mağazası ile birlikte iTunes Match servisi de aktif hale gelecek. Yıllık belirli bir ücret ile (bir ara 30 küsür TL olduğunu gördüm ama seçenek kayboldu) arşivimizi iCloud’da taşıyıp dilediğimiz an dilediğiniz yerden erişebilieceğiz. Hizmetin en güzel tarafı ise önceden sahip olduğumuz müziğe de destek vermesi.

Tagged With: , , , ,