iWork for iCloud önizleme

Birkaç gündür iWork’ün henüz beta olarak yayında olan iCloud sürümünü inceliyorum. Aslında iWork’ü yıllardır kullanıyorum. Tek fark, mevcut işlerimi yerleşik uygulamalar yerine internet üzerinde yapıyor olmam.

ic1

Son yıllarda Apple, Google, Microsoft gibi diğer pek çok bilişim şirketi, bulut tabanlı uygulamalar konusunda çalışmalar yapıyorlar. Bulut depolama alanları, bulut ofis uygulamaları, bulut muhasebe yazılımları…

Apple’ın Google Docs’un kullanıma açılmasının üzerinden oldukça uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen iWork’ü bulut ortamında kullanıma açmasını oldukça olumlu buluyorum. iWork for iCloud beta sürümü öylesine başarılı ki, yerleşik uygulama ile farklı bir araç ve kontrol paneline sahip olmasa aradaki farkı algılamak neredeyse imkansız.

ic2

iWork paketinin Microsoft’un Word, Excel ve Power Point’e karşılık gelen Pages, Spreadsheets ve Keynote uygulamaları, başarıyla web tarayıcısında çalışabilecek şekilde ayarlanmış. Tepki hızı inanılmaz. Yerleşik ofis paketinizde ne yapabiliyorsanız bulut sürümünde de aynısını hatta daha fazlasını yapabiliyorsunuz.

iCloud sayesinde zaten artık döküman taşıma derdinden kurtulmuştum. İşim ile ilgili ve kişisel hayatım ile ilgili tüm dökümanlarım artık bilgisayarımdaki belgelerim klasörüm yerine iCloud’da saklıyorum ve her zaman güncel kalıyor. iWork for iCloud ile yanımda herhangi bir cihazım olmasa bile (şaka gibi) sadece Apple kimliğim ile herhangi bir PC, Mac, iPad veya farklı marka tablet, mobil telefon ile belgelerime ulaşabilmek, bulut üzerinden düzenleyebilmek gerçekten harika.

Safari 7 üzerinde denediğim sistem henüz hiç ciddi bir hata vermeden çalışmasını sürdürüyor. Araçların sağ tarafta yer alması, geniş ekran sistemlerde oldukça mantıklı. Ekran yüksekliğini daratlmaktansa zaten kullanılmayan alanları değerlendirmek konusunda Apple zaten tartışmasız başarılı. Yine de dilerseniz biçim panelini gizleyerek çalışmanıza daha kolay odaklanabilmeniz mümkün. Resim, şekil veya metin kutusu ekleyebilmek için gereken düğmeler yine yerli yerinde, cetvel ile birlikte üst kısımda bulunuyor ve alışkanlıkları değiştirmiyor.

ic3

iWork for iCloud için çok fazla şey yazacağımı düşünüyordum ancak yerleşik iCloud uygulamalarından bir farkı olmadığı için geri kalan hemen her şeyin aynı olduğunu söylemek ile yetiniyorum.

Muhtemelen merak edilen en önemli soru performans üzerine olacaktır. Hızlı çalışıyor mu? Kesinlikle evet. Dediğim gibi, yerleşik uygulama ile arasında bir fark olduğunu sezemiyorsunuz. Sanırım tek fark açılışta. Bilgisayarınızda veya iOS cihazınızda tek tıklama veya tek bir dokunuş ile saniyeler içinde ulaşabildiğiniz uygulama ekranına, bir web tarayıcı ile Apple ID’nizi girerek ulaşıyorsunuz. Elbette iWork for iCloud’un yapılış amacı zaten iWork yüklü bir cihazda çalıştırmak değil, herhangi birine ait herhangi bir cihazda çalışabilmek. İnanın herhangi bir eksiğini göremedim ve neredeyse yayınlanmaya hazır diyebilirim. iWork’ün bulut üzerinde çalışmasının sağlayacağı faydalar veya farklı düşünceleriniz var ise lütfen yorum olarak bu yazının altında paylaşalım. Oldukça faydalı görüşler sunabileceğinizi tahmin ediyorum.

Tagged With: , ,