iWork for iCloud önizleme

-

Birkaç gündür iWork’ün henüz beta olarak yayında olan iCloud sürümünü inceliyorum. Aslında iWork’ü yıllardır kullanıyorum. Tek fark, mevcut işlerimi yerleşik uygulamalar yerine internet üzerinde yapıyor olmam.

ic1

Son yıllarda Apple, Google, Microsoft gibi diğer pek çok bilişim şirketi, bulut tabanlı uygulamalar konusunda çalışmalar yapıyorlar. Bulut depolama alanları, bulut ofis uygulamaları, bulut muhasebe yazılımları…

Apple’ın Google Docs’un kullanıma açılmasının üzerinden oldukça uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen iWork’ü bulut ortamında kullanıma açmasını oldukça olumlu buluyorum. iWork for iCloud beta sürümü öylesine başarılı ki, yerleşik uygulama ile farklı bir araç ve kontrol paneline sahip olmasa aradaki farkı algılamak neredeyse imkansız.

ic2

iWork paketinin Microsoft’un Word, Excel ve Power Point’e karşılık gelen Pages, Spreadsheets ve Keynote uygulamaları, başarıyla web tarayıcısında çalışabilecek şekilde ayarlanmış. Tepki hızı inanılmaz. Yerleşik ofis paketinizde ne yapabiliyorsanız bulut sürümünde de aynısını hatta daha fazlasını yapabiliyorsunuz.

iCloud sayesinde zaten artık döküman taşıma derdinden kurtulmuştum. İşim ile ilgili ve kişisel hayatım ile ilgili tüm dökümanlarım artık bilgisayarımdaki belgelerim klasörüm yerine iCloud’da saklıyorum ve her zaman güncel kalıyor. iWork for iCloud ile yanımda herhangi bir cihazım olmasa bile (şaka gibi) sadece Apple kimliğim ile herhangi bir PC, Mac, iPad veya farklı marka tablet, mobil telefon ile belgelerime ulaşabilmek, bulut üzerinden düzenleyebilmek gerçekten harika.

Safari 7 üzerinde denediğim sistem henüz hiç ciddi bir hata vermeden çalışmasını sürdürüyor. Araçların sağ tarafta yer alması, geniş ekran sistemlerde oldukça mantıklı. Ekran yüksekliğini daratlmaktansa zaten kullanılmayan alanları değerlendirmek konusunda Apple zaten tartışmasız başarılı. Yine de dilerseniz biçim panelini gizleyerek çalışmanıza daha kolay odaklanabilmeniz mümkün. Resim, şekil veya metin kutusu ekleyebilmek için gereken düğmeler yine yerli yerinde, cetvel ile birlikte üst kısımda bulunuyor ve alışkanlıkları değiştirmiyor.

ic3

iWork for iCloud için çok fazla şey yazacağımı düşünüyordum ancak yerleşik iCloud uygulamalarından bir farkı olmadığı için geri kalan hemen her şeyin aynı olduğunu söylemek ile yetiniyorum.

Muhtemelen merak edilen en önemli soru performans üzerine olacaktır. Hızlı çalışıyor mu? Kesinlikle evet. Dediğim gibi, yerleşik uygulama ile arasında bir fark olduğunu sezemiyorsunuz. Sanırım tek fark açılışta. Bilgisayarınızda veya iOS cihazınızda tek tıklama veya tek bir dokunuş ile saniyeler içinde ulaşabildiğiniz uygulama ekranına, bir web tarayıcı ile Apple ID’nizi girerek ulaşıyorsunuz. Elbette iWork for iCloud’un yapılış amacı zaten iWork yüklü bir cihazda çalıştırmak değil, herhangi birine ait herhangi bir cihazda çalışabilmek. İnanın herhangi bir eksiğini göremedim ve neredeyse yayınlanmaya hazır diyebilirim. iWork’ün bulut üzerinde çalışmasının sağlayacağı faydalar veya farklı düşünceleriniz var ise lütfen yorum olarak bu yazının altında paylaşalım. Oldukça faydalı görüşler sunabileceğinizi tahmin ediyorum.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

Önceki İçerikiOS 7 hakkında ilk izlenimlerim
Sonraki İçerikTipScorer

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.