Jailbreak yapmamak için geçerli bir neden daha…

Başlıkta Jailbreak var ise, yazının içinde bir yerlerde mutlaka ” Önermiyorum “, ” sağlıklı değil ”  gibi kelimeler de vardır. :) Elma Dergisi’nin sıkı takipçileri zaten biliyorlar ama Elma Dergisi’nin ziyaretçileri arasına katılan yeni ziyaretçi sayısı oldukça fazla. Bu yüzden bazı şeyleri sık sık tekrar ediyorum. Şöyle bir geçmişe doğru baktım, gerçekten neredeyse her Jailbreak yazısında “önermiyorum”  demişim :)  Jailbreak etiketini sağ bölümdeki etiketler altından seçip kendiniz de görebilirsiniz.

Ocak ayı sonundan beri cihazımı Jailbreak ile kullanıyorum. Garip değil mi? Hemen yargılamayın. Sebebi Siri. Siri’den vazgeçebilseydim şimdiye kadar çoktan kaldırırdım ama olmadı. Bugün Elma Dergisi’nin müdavimlerinden Gökhan Pamir’in gönderdiği bir tweet ile Jailbreak hakkındaki düşüncelerim perçinlenmiş oldu.

Özel bir bankanın cep şubesine erişim için kullanılan, şifre üreten bir uygulama, cihazın Jailbreak ile kullanıldığını tespit edip çalışmaya devam edemeyeceğine dair mesaj verdi. Daha önce dedikodularını duymuştum ancak elimde ilk kez somut bir kanıt olduğu için paylaşma gereği duydum.

Şimdi bu gelişmeden sonra ne sonuçlar elde edilebilir? Öncelikle şunu aklımızdan çıkartmayalım. “Benim Jailbreak yaptığımdan Apple’ın haberi olmaz, ruhu duymaz” Evet kesin öyledir. Bunu bir uygulama bile algılayıp çalışmasını sonlandırabilir ama Apple bunu yapamaz öyle mi? Tekrar düşünün…

Apple dilediği an cihazınızı bir daha açılmamak üzere kapatabilir. Evet demokraside çareler tükenmez ama oldukça uğraştıracağı kesin. İşin boyutu, cihazınızı tekrar kullanabilmek için donanımsal müdahaleye kadar varabilir.

Peki, madem durum bu kadar ciddi ve kontrol altında, Apple bu durumu neden engellemiyor? Apple bana göre oldukça akıllı bir yol izliyor. Her şeyin farkında ama müdahale etmiyor. Etmiyormuş gibi görünüyor. Belki de hazır Jailbreak yapılmışken sisteminize girip çıkıyor. Ne olacak ki? Jailbreak yapılmış cihazınızın güvensiz olduğu, sorunlar çıkarttığı için Apple’ı dava mı edeceksiniz? İstediğini yapabilir. Asıl bizim ruhumuz duymaz.

Apple bu durumda müdahale etmiyor / edemiyor gibi görünüp bunu pekala kendi lehine kullanabilir. Ortalıkta sınırlama yokken geliştirici kaydı olmayan yetenekli geliştiricilerin ortaya çıkardığı uygulama / eklentileri görüp patenti de yoksa biraz daha geliştirip kendisi kullanıyor olamaz mı? iOS 3, iOS 4 ve iOS 5 öncesinde bu durum bu şekilde gelişmedi mi? Diğer sürümlerde de bu böyleydi ama en çok 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci sürümde göze battı. Zaten Jailbreak yapılmış cihazların sahip olduğu özellikler biraz daha iyi hazırlanıp servis edildi. Fikir zaten vardı.

Bir aralar Dev-Team’in Apple’ın arka bahçesinde oyun oynayan, maaşını örtülüden alan geliştiriciler olduğu idda edildi. Yorum yapmayacağım ama neden olmasın?

Peki Apple benim Jailbreak yapılmış cihazımı tuğlaya çevirecek mi? Hayır, hiç sanmıyorum. En azından şimdilik. Kontrol delisi Apple, Jailbreak’i de kontrol altında tutmaya devam edecek. Yoldan çıkarsa yola geri sokup izlemeyi sürdürecek. Bu arada Jailbreak yapılmış cihazları da kobay olarak kullanmış olacak. Üç beş uygulamayı ücretsiz indirdi diye Apple batacak değilki. Hem zaten 30/70 sistemiyle çalışıyor. Zararın büyüğü geliştiricinin. Kimse sorun çıkartan Jailbreakli bir cihaz için kalkıp Apple’ı da suçlayamaz… Bana kalırsa harika bir sistem.

Ne yapmalıyız? Hiçbir şey. Hiçbir şey yapmaya gerek yok. Jailbreak li kullanmak isteyenler, tercihleri doğrultusunda gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Bazı engeller ile karşılaşabilirler ama Jailbreak yapılmış bir cihazın neredeyse yapamayacağı bir şey olmaması her zaman çekici olacaktır.

Güvenlik endişesi taşıyan, güvenliği fantastik özelliklerin üzerinde gören kullanıcılar ise uzak durmalılar. Apple’ın sundukları ile yetinmeye devam etmek şimdilik en güvenli yol olarak görünüyor. Yukarıdaki banka uygulamasının verdiği mesaj veya benzerleri de elbette engellenebilir. Mutlaka Jailbreak dünyasının bu gibi durumlar için çözümleri vardır. Ancak sizce Jailbreak yapılmış bir cihazda kişisel verileri saklamak, bankacılık işlemleri yapmak, sanal kimliklerinizi güvenle kullanabilmek mantıklı mı? Aramızda yıllardır cihazlarını Jailbreak ile sorunsuzca kullananlar vardır. İnkar etmiyorum. Yapmayın da demiyorum. Bunu söyleyecek kişi ben değilim ancak mümkün olduğu kadar tedbiri elden bırakmayın diyorum.

Her ne kadar güzel özellikler getirse de, hatta bir sonraki nesil iPhone çıkana kadar değiştirmeyi düşünmediğim telefonumda fazlaca beni tembelliğe alıştıran Siri’den ayrılmam gerekse de Jailbreak işlemini (ilk kez neredeyse bir aya yakın bir süre kullandım) cihazımı restore ederek sonlandırıyorum.

Bu yazının da diğerlerinden ayrılmaması için son cümlelerimde düşüncemi aktarıp sonlandırayım. Jailbreak’i Elma Dergisi kullanıcılarına önermiyorum. Epeydir yazmayı düşünüyordum, fırsat bugün elime geçince sizlerle paylaşmadan edemedim. Yazıyı yararlı bulduysanız lütfen mümkün olduğunca paylaşın. Aşağıda yazıya ayrılmış yorumlar bölümünde Jailbreak ile ilgili düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. Ben düşüncelerimi söyledim, sıra sizde…

Tagged With: ,