Jobs’un Çocukluk Evi Koruma Altında

gty_steve_jobs_house_kb_130924_16x9_992-640x360

Apple’ın kurucusu ve efsane yöneticisi Steve Jobs’un, Steve Wozniak ile birlikte “ev yapımı” ilk bilgisayarlarını oluşturdukları garajın da dahil olduğu, Jobs’un çocukluğunun geçtiği ev artık özel bir değere sahip.

San Jose Mercury Haberleri’nin yayınladığı Los Altos Tarih Komisyonu’nun raporuna göre Los Altos, California, 2066 Crist Drive’deki ev koruma altına alınmış tarihi eser statüsüne geçti. Evin resmi sahibi Jobs’un kız kardeşi Patricia Jobs.

Jobs ve Wozniak ikilisi, Apple I bilgisayarlarını bu evde yapmış, ilk 50 adedini 500’er dolardan Mountain View’daki Byte Shop’a, geri kalanlarını ise Homebrew Bilgisayar Klübü’ndeki arkadaşlarına satmışlardı.

Jobs ile ilgili şimdiye kadar kaç yazı yazdık hatırlamıyorum ancak her fırsatta yazmaya devam ettiğimin farkındasınızdır. Hayatının küçük bir kısmını konu alan JOBS adlı filmi izlediniz mi bilmiyorum ancak henüz izlemediyseniz o film ile vakit kaybetmektense Walter Isaacson’un kaleme aldığı resmi Steve Jobs biyografisini okumanızı tavsiye ederim. Konuya ilgi duyanlar illaki bir film istiyorlarsa yönetmenliğini Martyn Burke’un yaptığı 1999 yapımı Pirates of Silicon Valley oldukça keyifli bir çalışma.

Tagged With: ,